Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

RFID Teknolojisi İzlenebilirlik Uygulamalarının Önünü Açıyor

Radyo frekansı kullanarak nesneleri otomatik olarak tanıma yöntemi olan RFID teknolojisi, seri üretim yapan birçok firmanın uygulamak istediği izlenebilirlik sistemlerinin önünü açıyor.

Litum RFID tarafından Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu’da birçok ülkede başarı ile uygulanmakta olan izlenebilirlik sistemi, öncelikle üretimde kullanılan kritik komponentlerin listesini oluşturuyor. Bu kritik komponentlerin takıldığı ürünlerin takibini yapmak amacı ile montaj hattının farklı noktalarına RFID okuyucu ve antenler yerleştiriliyor. Böylece elektronik olarak işaretlenen ürünlerin hat üzerinde ilerlerken geçtiği montaj noktalarında tanınması sağlanıyor.

Litum, RFID etiket maliyetlerini azalmak amacı ile sistemi dayanıklı ve birçok kez kullanılabilen etiketler ile tasarlamış. Üretimi ve kontrolleri tamamlanmış ürünler ambalajlanmadan önce üzerlerindeki RFID etiketler toplanıyor, üzerlerindeki bilgiler sıfırlanıyor ve yeni bir ürüne takılmak üzere montaj hattının başına gönderiliyor.

Litum İzlenebilirlik Sistemi, üretimde kullanılan kritik komponentlerin seri (lot) numaraları ile nihai ürünün tekil seri numarasını eşleştiren bir yapıya sahip. Bu eşleştirme ile herhangi bir kalite problemi durumunda minimum zararla hatanın düzeltilmesi, parça değişikliklerinin takibi ve müşteride oluşabilecek şikayetlerin azaltılması hedeflenmiş. Sistem yardımı ile problemli bir komponent içerdiği belirlenen veya hatalı bir süreçten geçtiği anlaşılan tüm ürünler kolayca tespit edilebiliyor, gerekli ayırma, düzeltme veya geri çağırma işlemleri sistem üzerinden yönetilebiliyor.

RFID teknolojisi olmadan üretimin her aşamasında barkod okutularak yapılması gereken tanımlama ve konumlandırma işlemleri, RFID yardımı ile hiçbir operatör müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak yapılabiliyor. Sistem, üretim hattındaki PLC’ler ve başta SAP olmak üzere birçok ERP sistemi ile haberleşebilecek şekilde tasarlandığından, insana dayalı veri giriş ihtiyacına çok az ihtiyaç duyuyor.