Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

RFID TANIMLAMA SİSTEMİ İLE SÜREÇ OPTİMİZASYONU

TELEMECANIQUE SENSORS

En efektif RFID çözümü, mevcut sistem mimarisine sorunsuz bir şekilde adapte olabilen ürünler olmalıdır. Telemecanique Sensors RFID okuyucuları, ISO 18000-3, 15693 ve 14443 standartlarındaki etiketlere sorunsuz bir şekilde adapte oluyor. Dijitalleşmeden yoğun bir şekilde bahsedilen günümüzde hızla gelişen endüstri dünyasında makina ve proseslerin sürekli izlenebilir ve bilgi aktarabilir olması süreç optimizasyonu için ihtiyaç haline gelmiştir. Buradan elde edilen büyük verinin analiz edilip doğru kararların alınması ise doğru verinin doğru zamanda doğru kanal üzerinden toplanması ile sağlanabiliyor. Bu sebeple doğru ürünlerin kullanılması, verinin toplanması ve bunun güvenilir bir şekilde olması, milyarlarca bitlik büyük verinin sağlıklı bir şekilde analiz edilmesi için olmazsa olmaz bir ihtiyaça dönüşüyor.

YETKİLENDİRME VE TANIMLAMA TEKNOLOJİSİ

RFID (Radyo Frekanslı Tanıma Teknolojisi); Nesneleri radyo dalgaları ile belirlemek ve bilgi akışını sağlamak için kullanılan teknolojidir. Bilgi, radyo frekansı kullanılarak erişilebilen bir elektronik etiket olarak adlandırılır ve sabitlendiği nesneyle ilgili bilgileri içeriyor. Bir etiket, okuyucu tarafından oluşturulan alana girdiğinde, sinyali algılar ve verileri (okuma veya yazma) okuyucuya aktarıyor.

Barkod teknolojisinden farklı olarak RFID sistemler- de her bir nesneye okuma/yazma ve depolama kapasitesi verilerek nesnelere uzaktan erişim sağlıyor. RFID tanımlama sistemleri, nesne izlenebilirliği, tanımlama (takip) ve erişim kontrol işlevlerini gerçekleştirmeyi olanaklı hale getiriyor.

Otomotiv, akaryakıt, lojistik, akıllı depolama sistemle- ri ve enerji gibi bir çok uygulama alanında aktif ve yaygın olarak kullanılan RF ID Teknolojisi; sistemin her aşamasını izlemeyi ve toplanan bilginin haberleşme protokolleri sayesinde sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlıyor.

DAHA VERİMLİ BİR PROSES

Telemecanique Sensors XG RF ID Okuyucuları izlenebilirlik özelliği ile önemli bir rol alıyor. Etiketlere istenen bilgiler yazıldığında taşınan nesnelerin takip edilmesini ve nesnenin içeriğini otomatik olarak otomasyon sistemlerine aktarıyor. Böylelikle manuel yapılan hatalar minimalize edilmiş oluyor. PLC ile bilgi alış verişinin hızlı gerçekleşebilmesi ile hızlı proseslerde bile etkin çözüm sağlıyor.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ VE KOLAY KONFİGÜRASYON

2006 yılında piyasaya sürülen ve otomotiv sektöründe rüştünü ispat eden 13.56 MHz RFID tanımlama sistemi hem RF okuyucu hem de mikroişlemci kontrollü bir PLC ağ iletişim sistemini bir araya getiren kompakt bir yapı olarak tasarlanmıştır. OsiSense XG Akıllı Okuyucu, ayrı bir haberleşme kontrolörü kullanmadan doğrudan Modbus RS-485 programlana- bilir lojik kontrol cihazı ile haberleşmesi için tasarlanmıştır.

Bugün otomotiv operasyonlarının genellikle birkaç farklı PLC haberleşme protokolü kullandığı düşünülürse, Telemecanique Sensors OsiSense XG çeşitli haberleşme sistemlerine entegre olabiliyor EtherNet / IP, EthernetTCP / IP ve Profibus-DP). Dünya çapında 14.000’den fazla OsiSense XG okuyucu otomotiv ve diğer üretim işlemlerine entegre edilmiştir. Otomotiv üretiminizi geliştirmek ve sadeleştirmek için tasarlanmış sade, dayanıklı ve ekonomik çözümler ile verimlilik artıyor ve hatalar minimuma iniyor.

Telemecanique Sensors, makine ve proseslerin akışını ve verimliliğini artırmak için 3 farklı seri okuyucu ile kullanılan etikete bağlı olarak 150 mm’ye kadar algılama mesafesi sağlıyor. 12 farklı model etiket ile istediğiniz alana kolaylıkla monte edilme imkanı sunarak lojistik proseslerinde ürünlerin izlenebilirliğini sağlıyor. OsiSense RFID sistemleri, modele bağlı olarak maksimum 32 akıllı okuyucunun zincirleme bağlanmasına olanak tanıyor. Okuyucu ile birlikte kullanılan alan genişletici sayesinde etiket ve okuyucunun diyalog alanı doğru orantılı olarak genişliyor, uzuyor. RFID diyalog bölgesindeki artış, üretim ortamına daha kolay entegrasyon sağlıyor ve güç tüketiminde bir artış olmadan gerçekleştiriliyor. Konveyör uygulamasında, RIFD etiketi motor paletinin altı boyunca herhangi bir yere yerleştirilebiliyor ve hala akıllı okuyucu ile iletişim kurabiliyor.

Not: Okuyucunun yüzeyinden yukarı doğru RFID etiketine doğru giden mesafe korunmalıdır.