Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

RFID ile Sipariş Üzerine Verimlilik Üretim ve Lojistikte RFID

Endüstriyel ortamlarda giderek önem kazanan RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama), üretim hatları ve lojistik tedarik zincirlerinde esneklik, verimlilik ve şeffaflığın artmasını sağlayan önemli bir teknoloji.

Endüstriyel işletmeler, bu teknolojiyle ilgili olarak bugüne kadar RFID uygulama koşulları ve RFID teknolojisinin otomasyon düzeylerine entegrasyonu sorunlarıyla karşı karşıyaydı. Siemens’in uzun yıllara dayanan deneyimleri sonucunda geliştirilen kapsamlı ve ölçülebilir portföy, şirketlere ekonomik ve esnek otomasyon çözümleri olarak yansıyor.

Yarı ve tam otomatik proses sekanslarında RFID, her zaman doğru yerde doğru bilginin bulunmasını ve ilgili kontrol düzeyinin ilgili obje hakkında güncel veriler ile desteklenmesini ve bu sayede proses adımlarının başlatılabilmesini sağlıyor. Uygulamaya bağlı olarak RFID sisteminden farklı isteklerde bulunulabiliyor.

Genelde talep edilen ana kriterler ise şu şekilde sıralanıyor: Kapsama alanı, çoklu etiketleme özelliği ve veri iletim özelliği ile birlikte sağlamlık, maksimum ortam sıcaklığı ile veri toplama maliyetleri. Ayrıca, sistemin üretim hattı veya lojistik uygulamalarının otomasyon düzeyine kolay bir şekilde entegre edilmesinde de önemli bir rol oynuyor. Peki, doğrudan bir veri alışverişi en kolay ve en şeffaf şekilde ve zaman kaybına uğramadan nasıl sağlanabilir?

HF mi UHF mi: Uygulama frekansı kendi belirler
Siemens tarafından geliştirilmiş SIMATIC RF600 sisteminin 865-950 MHz’lik bir bant içinde çalışması gibi, UHF sistemlerinin endüstriyel uygulamalarda kullanımı son yıllarda büyük oranda artmış durumda. Bunun arkasındaki sebep ise bu sistemlerin bazı yeni fonksiyonlar sunabilmesinde yatıyor. Örneğin, UHF sistemleri çoklu etiketleme yapabiliyor, yani aynı anda birden fazla aktarıcıdaki verileri okuyabiliyor. Ayrıca UHF sistemleri, oldukça uzun kapsama alanı özelliği sayesinde esnek bir çalışma ortamının kurulumunu da sağlayabiliyor. SIMATIC RF600 ile bir portal ortamında kapsama alanı 10 metreye kadar çıkabiliyor. Bu nitelikler, özellikle lojistik ve tedarik zinciri yönetim uygulamalarında avantaj sağlıyor.

Siemens’in SIMATIC RF200 ve RF300 HF sistemlerinde ise aynı frekans ailesi içinde dahi çeşitli varyasyonlar yapılabiliyor. SIMATIC RF200 ürün serisi tamamen, tüm dünyada geçerli, üreticilerden bağımsız RFID standardı olan ISO 15963 standardı temel alınarak üretilmesiyle farklılaşmayı başarıyor. Son derece kompakt komponentlerden oluşan bu ürünler, küçük ebatları sayesinde malzeme dağıtım ekipmanlarının kılavuz mekanizmasına doğrudan monte edilebiliyor. Özellikle küçük elektronik komponentlerin montajı veya kompleks dizel motorların üretiminde kullanılan montaj hatlarında, okuyucu/yazıcı aygıtların malzeme dağıtım ve işleme ekipmanlarına sorunsuz bir şekilde entegre edilme zorunluluğu, RF200 ürün serisinin bu tür işlerde öncelikli tercih edilmesini sağlıyor.

Diğer yandan SIMATIC RF300 serisi, bu ürünlerin geliştirilmiş aktarıcılara sahip yüksek performanslı versiyonu olarak görev alıyor. Yüksek bellek kapasitesi ve FRAM teknolojisi verimliliğine sahip bu aktarıcılar, istenildiği kadar yeniden programlanabiliyor ve bu sayede kesinlikle bakım gerektirmiyor. İletişim hızının, ISO 15963 standardında belirtilen değerin yaklaşık sekiz katı olması da SIMATIC RF300’ü öne çıkarıyor. Bu hız, büyük hacimli verilerde dahi, veri alışverişinin, proses sekansını geciktirmeden gerçekleşmesini ve aktarıcılar geçerken verilerin herhangi bir gecikme olmadan güvenli bir şekilde işlenmesini sağlıyor. SIMATIC RF300 RFID sistemi, gerektiği takdirde ilgili işletim konumuna ayarlanarak ISO 15963 standardına uygun aktarıcılar ile iletişim kurabiliyor.

Akıllı etiketlerden vidalanabilir aktarıcılara, artık her şey mümkün
Süreçler, mekanik açıdan değerlendirildiğinde ister UHF, isterse HF olsun aktarıcıların çok yönlü olmaları gereksinimi ortaya çıkıyor. Yapışkan etiketliler, robotlar ile monte edilen vidalanan aktarıcılar veya işlenecek parça üzerine manuel olarak takılan aktarıcıların uygulama alanları, çözümlerde çeşitliliği gerekli kılıyor. Sorunsuz ve bakım gerektirmeyecek bir operasyon için önemli bir diğer unsur ise aktarıcının sağlamlığı olarak tanımlanıyor. Genelde, şok ve titreşim gibi mekanik stresler, yüksek ortam sıcaklıkları ve basıncın dikkate alınması gerekiyor. Ayrıca, yağlayıcılar, boyalar veya alkalin deterjanlar gibi çok sayıda kimyasalın da göz önünde bulundurulması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bu faktörlerin dışında, en az bunlar kadar önemli olan bir diğer unsur ise motor, dönüştürücü ve şalt elemanı gibi diğer elektrikli cihazlardan kaynaklanan elektromanyetik parazitler. Komponent seçiminde bu unsurun da dikkate alınması proses güvenilirliğini artırıyor. Bu durum, başta yüksek verimliliğe sahip otomatik üretim hatları olmak üzere işletmenin ekonomik başarısını doğrudan etkiliyor.

Kontrolör veya PC’ye kolay bağlantı imkanı
RFID sisteminin otomasyon sistemine veya IT düzeyine kusursuz bir şekilde entegre edilmesi önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. Aktarıcıdan gelen veriler ile RFID sistemiyle ilgili mevcut tanısal durum bilgilerinin, işletmenin yönetim seviyesindeki tüm kontrol ve proses birimlerine gerçek zamanlı olarak iletilmesi gerekiyor. Siemens, RFID sisteminin PROFINET veya PROFIBUS ya da Ethernet TCP/IP aracılığıyla kontrolör veya PC’ye veri bağlantısının yapılabilmesi için uygun iletişim modülleri ve S7 programlaması için kullanışlı fonksiyon blokları sunuyor. Sistem, Siemens tarafından geliştirilmiş tüm tanımlama sistemlerinde aynı şekilde kullanılabiliyor. Bu durum, maliyetleri büyük ölçüde düşürürken, mühendislik ve bakım işleri için harcanan çabaları azaltıyor.

Entegre çözümler değer yaratır
Siemens, otomasyon çözümlerinin lider tedarikçisi olarak, çok sayıda montaj hattı ve üretim tesisi için uyguladığı otomasyon projelerinde uzun yıllara dayanan tecrübesiyle öne çıkıyor. Siemens tarafından geliştirilmiş RFID teknolojisinin kullanımı, üretim ve lojistik süreçleri çok daha verimli hale getiriyor. Sistemler arasındaki uyumluluk ve tüm komponentlerin uzun vadede tedarik edilebilir oluşu, kullanıcının yatırımını yüksek düzeyde korumasına olanak tanıyor. RFID sistemlerinin esnekliği ve verimliliği büyük oranda artırması, üretim ve lojistik alanında rekabeti belirleyici bir faktör haline gelmesinin de kapılarını aralıyor.

RFID teknolojisinin sürekli gelişmesi, Siemens’in endüstriyel uygulamalar için düşük maliyetli basit tanımlama etiketlerinden, özel olarak güçlendirilmiş, esnek RFID komponentlerine kadar ölçeklendirilebilir bir ürün portföyü sunmasını sağlıyor. Bu sistemler, kolay kurulabilmesi ve otomasyon düzeyinde rahat bir şekilde bağlanabilmesi nedeniyle basit bir şekilde işletmeye alınabiliyor ve bu durum da masraflardan ve zamandan tasarruf edilmesinin yolunu açıyor.