Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Rexroth Motion Control ile Robotların Entegrasyonu

Sağladıkları yüksek esneklik nedeniyle robotlar birçok alanda artan sıklıkla kullanılmaktadır. Dolayısıyla günümüzde robotların olmadığı bir sanayi hayal etmek mümkün bile değildir. Birçok uygulamada sıklıkla kullanılan mafsallı robotlar, çoğu uygulama için bir zorunluluk değildir; bunun yerine delta robotlar gibi basit ve ucuz bir çubuk kinematiği kullanılabilir. Bu robotlar genellikle PC tabanlı olarak kendi denetleyicisi ile donatılmışlardır.

Yakın zamana kadar, robotların kullanımı hep özel bir işlemci gerektirmiştir. Robot denetleyicisi genelde özel bir yazılım paketi gerekli olan özel bir fieldbus tarafından, gerçek makine denetleyicisine, robot programlamasına ve genellikle üreticiye özgü programlama diline bağlı olmak zorundaydı.

Ancak, fieldbus ile bağlı farklı denetleyiciler, robotlar ve hareket kontrolcüleri arasında senkronizasyona izin yoktu.

Bunun çözümü olarak, bünyesinde PLC, hareket kontrol ve robot kontrol ünitelerini tek bir bileşen üzerinde barındıran kontrol tabanlı “Motion Logic” Rexroth mimarisi ön plana çıkmaktadır.

Bu şekilde, standart hareket kontrolü ile tahrik edilen bir konveyör bandı üzerinde yer alan iş parçaları kolaylıkla kavranabilir ve robot tarafından istenilen pozisyona transfer edilebilir.
“Rexroth IndraMotion for Packaging” kontrol platformunun en dikkat çekici özelliklerinden birisi de görsel tanımlama sistemlerinin kolaylıkla sisteme dahil edilebilmesi ve RCL (Robot Control Language) ile programlama imkanı sunmasıdır.

Standartlaştırılmış IndraWorks yazılımı Rexroth bileşenleri ile proje planlanmasını, programlanmasını, görsel arayüz oluşturulmasını ve teşhis-tanı konulmasını kolaylaştırmaktadır.

“Rexroth IndraMotion for Packaging” kontrol platformunun doğrudan kamera ile bağlantıda çalışabilmesi sayesinde robot eksenlerini direkt olarak kontrol edebilmektedir. Gerçek zamanlı işletim sistemi 64 eksenin senkron olarak çalışmasına olanak tanır. Ayrıca paketleme uygulamalarına yönelik üzerinde hazır fonksiyon blokları bulunmaktadır. Eş zamanlı olarak 16 kinematik sistem kontrol edilebilir ve her bir kinematik sistem kendi içinde 8 enterpole edilmiş eksen barındırabilir. Buna ek olarak müşterinin kinematik sistemlerini kolay ve hızlı bir şekilde tanımlamasına ve kullanmasına da olanak tanır.