Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Renk Algılama Sensörleri

Omron´un geliştirdiği iki yeni ürün olan E3X-DACLR kullanımı kolayca öğrenilen sensör ve FQ-CLR görsel renk sensörü, paketleme endüstrisindeki, güvenilir, kullanımı kolay ve uygun maliyetli renk algılama sistemleri ihtiyacını karşılamak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Bu çok yönlü yeni sensörler için tipik uygulamalar arasında, şişe kapaklarının rengini kontrol etme, doğru paketleme malzemesinin kullanıldığının kontrolü ile etiketlerin ve diğer renkli işaretlerin doğru basıldığını kontrol etme gibi işlemler bulunur.

E3X-DACLR
E3X-DACLR renk sensörünün, tek veya dörde kadar rengi algılamak üzere tasarlanmış sürümleri bulunmaktadır. Tüm modeller, kolay kurulum özelliğine ve renk doğrulama için tek tuşla öğrenme veya iyi ve kötü ürün örnekleriyle iki noktalı öğrenme seçeneklerine sahiptir.

Geleneksel renk sensörleriyle karşılaştırıldığında uygun fiyatlı olan bu sensörler, çok yönlülükleri en üst seviyeye çıkarılacak biçimde iki parçalı birimler şeklinde yapılandırılmıştır.

Alanın sınırlı olduğu yerlerde bile kolayca konumlandırılan kompakt bir sensör kafasına ve ikili fiber optik kabloyla sensör kafasına bağlı olan ayrı bir amplifikatör birimine sahiptir.

FQ-CLR
Omron, çeşitli denetim pozisyonları veya birleştirilmiş denetim görevleri içeren uygulamalar için ise yeni FQ-CLR görsel renk sensörünü sunuyor.
FQ-CLR, dahili aydınlatma özelliğine sahip tek parçalı bir sensördür ve tek veya 32´ye kadar rengin algılanması ve birleştirilmiş denetim görevleri için geliştirilmiş sürümlere sahiptir.

Başlıca avantajlarından biri, kullanıcının sensör tarafından yakalanan görüntü üzerinde denetlenecek alanı tam olarak tanımlayabilmesidir. Bu özellik, FQ-CLR sensörünü örneğin paketleme uygulamalarında, değişen boyut ve tasarımlardaki hedeflerin denetlenmesi için ideal seçenek haline getirmektedir.

E3X-DACLR gibi FQ-CLR de hızlı ve kurulumu kolay bir sensör olup iyi örneklerle ve kullanıcı tanımlı tolerans seviyeleriyle uygulamalı öğrenme veya iyi ve kötü örneklerle iki noktalı öğrenme seçeneği sunar.

Renk işleme ve değerlendirme işlemlerini sensörün içinde yapmaya alternatif olarak, sensörün dahili Ethernet portu ile sağladığı RGB değerleri kullanılarak bu işlemler harici cihazlarda yürütülebilir.

Sensör, PC programlama yazılımı veya taşınabilir programlama konsolu kullanılarak programlanabilir.

Siparişi kolay, kurulumu kolay, kullanımı kolay
Hazırlayıcılara ve kullanıcılara kolaylık olması için hem E3X-DACLR hem de FQ-CLR, tek bir sipariş numarasıyla, algılama sisteminin kurulumu için gerekli bileşenlerin tümünü içeren eksiksiz kitler şeklinde verilir.

E3X-DACLR sensörlerde, kitlerde fiber optik kablo ile birlikte sensör kafası, yükseltici ve bağlantı kablosu ile hızlı başlangıç kılavuzu bulunur. FQ-CLR sensörlerde kitler; sensör, I/O kablosu, Ethernet kablosu ve hızlı başlangıç kılavuzunun yanında 32 renk sürümlerinde Touch-finder programlama konsolu ve ilgili güç kaynağından oluşur.