Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Rekabetçi Yenilikler

Alfa 5 Servo sürücüler
Alfa 5 Servo sürücülerin 3 farklı modeli mevuttur. LS ve VS tipleri Fuji’ye özgün haberleşme protokolünü desteklerken, VV modeli modbus’ı desteklemektedir.
Bu ürün ailesinde 0.05 kW’dan 5 kW’a kadar servo sürücü ve motor ürün yelpazesi mevcuttur. USB portundan programlama, dahili 8DI, 5DO, 2AI ve 2AO, çift Modbus portu gibi donanımsal özelliklere sahip ürün aynı zamanda easy tunning, auto notch filtre, 15 adet dahili pozisyonlama gibi yazılım özelikleri ile kolay konfigüre edilen kullanıcı dostu bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda VV modeli ile Modbus, DI/O ve Pulse/AI gibi 3 farklı kontrol şekline sahip olan ürün, birçok farklı uygulamalar da kullanılabilir.

Alfa 5 Smart sürücüler
Alfa 5 Smart sürücüler, Fuji Elektrik’in daha rekabetçi fiyatlara sahip ve yazılım bakımından geliştirilmiş yeni nesil servo sistemidir. Motor ve sürücü seçenekleri 0.05 kW’tan 1,5 kW’a kadardır. Çift modbus portu 5DI 3DO 2AI’ya sahip ve easy tunning, auto notch filte ve 15 adet dahili pozisyonlamanın yanı sıra mekanikte yaşanacak aşınma ve esnemelerde dahi hareket kararlılığını sürdürebilecek bir kontrol algoritmasına sahiptir.

WSZ ürün ailesi
WSZ ürün ailesi 4 adet farklı modeli bulunan, kompakt yapıya sahip servo kontrolörlerdir. 4 eksene kadar servo kontrolü yapılabilen bu ürünler aynı zamanda rakiplerine göre daha rekabetçi fiyatlara sahiptir. WSZ, Servo ve HMI gibi ünitelere kolay bir şekilde adapte edilebilmektedir.

WSZ, Fuji HMI ve Alfa5 ürün ailesi ile birlikte etiketleme, paketleme, makaralı besleme birimleri pick&place gibi birçok uygulama için doğru bir tercihtir.

SPH ürün ailesi
SPH ürün ailesi Fuji Elektrik’in proses kontrol ve ileri düzey motion kontrol uygulamaları için geliştirdiği modüler yapıya sahip kontrol ünitesidir. Geleneksel kontrol ve redundant mimarisinin yanı sıra, tek bir base boarda 8 adet CPU ile işlem suresini kısaltabilmekte. N to 1 redundant yapısı ile proses kontrol projelerinde daha ekonomik çözümler sağlayabilmektedir.

Geniş modül seçenekleri ve bunlar için standart, Multi CPU ve Hot Swap destekli basebord seçeneklerine de sahiptir. Bunların yanı sıra Profibus, DeviceNet, LonWorks, AS-I ve Modbus gibi protokollerin dışında Fuji’ye özgün SXBus, T-link ve ESXBus gibi haberleşme protokolleri ile geniş bir haberleşme desteği sunmaktadır. 8196 I/O’ya kadar genişleyebilme ve 1ms gibi yüksek bir I/O refresh süresine sahiptir. İki farklı programlama yazılımı ile farklı yazılım alışkanlıkları olan yazılımcılara hitap etmektedir. Bunlardan ilki dünyaca kabul gören IEC 61131 uluslararası programlama standartlarına uygun Expert versiyonu ve ikincisi ise sadece Ladder ile hızlı, basit ve kolay programlamayı sağlayan standart versiyonudur.

SPH 300 ve 3000 Serisi PLC’ler ile uçar testere, döner kesici, elektronik kam, XY tablaları gibi senkronizasyon ve interpolasyon içeren ileri düzey motion kontrol uygulamalarında, SPH 200 ve 2000 serisi PLC’lerde ise atık su arıtma, silo otomasyonu, kazan ve buhar sistemleri, yiyecek-içecek ve maden gibi proses otomasyon uygulamalarında kullanılabilir.