Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

R-Serisi Pozisyon Sensörü

MTS Sensors pozisyon sensörleri magnetostrictive algılama teknolojisine sahip yeni dizaynı ile, fabrika otomasyonu lineer hareket kontrolü uygulamalarında ve yaygın olarak CNC’lerde kullanılan SSI mutlak seri enkoder arayüzüne sahiptir. MTS Sensors R Serisi SSI sensörler, makine ekipmanları, haddeli metal üretimi, döküm, delme, damgalama gibi uygulamalar ve bunların yanı sıra plastik enjeksiyon, şişirme, hareket simülasyonu, eğlence platformları ve özellikle elektromekanik kalkışına yarar sağlayan lineer seri motorlar için ideal çözümdür.

Yeni R-Serisi sensörün SSI çıkışı opsiyonel olarak harici kontrol saatiyle senkronize edilmiş 250 milisaniyelere varan veri güncelleme oranı; 16 milisaniye kadar kısa bir sürede veri ölçümü özellikleriyle artık çok daha hızlı. MTS Sensors özel senkronizasyon teknolojisi bir yandan kusursuz, hassas bir hız döngü kontrolü sağlarken, diğer yandan da oluşan doğal gecikme hatalarını minimize ederek en isabetli pozisyon çıkışını garanti ediyor. MTS Sensors ayrıca SSI sensöre; biri sensör hızını, diğeri ise iki pozisyon manyetiği arasındaki farkı ölçen iki ayrı opsiyonel çıkış seçeneği eklemiştir. Yeni R-Serisi SSI ürünü 0,5 mikron kadar düşük mertebede çözünürlük özelliğine sahip gelişmiş hassasiyet özelliğine sahiptir. Çözünürlük fabrika veya saha koşularında 0,5 mikron ile 0,1mm arası ayarlanabilmektedir. Dahili non-lineerlik doğrulama ölçümü ile algılama hassasiyeti mekanik uygulamaya bağlı olarak +/- 10 mm kadar düşük bir seviyeye getirilmiştir. Standart hassasiyet için standart RH (hidrolik rot) ve RP (harici montaj) algılama paketleri konvansiyonel algılama manyetikleriyle birlikte kullanılabilir.

Daha yüksek hassaslık için özel eşleştirilen pozisyonerlerle +/-20 mm hassasiyet derecelerine ulaşılabilmektedir. RP serisinde en yüksek hassasiyet ise sensör düzeneğiyle birleştirilmiş sürgülü tip manyetik ile kullanılarak elde edilir. Bütün MTS Sensors R Serisi ürünlerinde olduğu gibi LED’ler ‘normal çalışma’, ‘manyetik algılanmadı’, ‘eksik harici sinyal’, ‘yetersiz veya aşırı giriş gücü’, sensörle ilişkilendirilebilecek arıza tespiti gibi uyarıları sağlar. Sistem dizayn esnekliği ve veri formatı ayarlanabilirliği, pozisyon çözünürlüğü, polarite ve senkronizasyon parametreleri, PC program yazılımıyla kullanım kolaylığı sağlar.

Ekstra R-Serisi özellikleri
R-Serisi SSI ürünü birçok onaylı uygulamaya uyumlu olmakla birlikte spesifik mekanik seçenekleri mevcuttur. RF (esnek algılama elementi) yapısı daha uzun strok uzunluğu (20 metreye kadar) veya sensörün kurulum alanının sınırlı olduğu uygulamalara uygun seçenekleri vardır. Tazyikli suyla yıkanılması gereken ortamlarda NEMA tipi 4X yapıdaki sensörler tercih edilebilir. MTS Sensors SSI çıkışın gerekli olduğu ve olumsuz çevre koşullarının olduğu ortamlarda kullanmak için ATEX patentli ve UL onaylı ex-proof yapıda titreşime ve şoka dayanıklı ürün seçeneklerine sahiptir. MTS Sensors R- Serisi ayrıca programlanabilir çift pozisyon ve/veya 10 m/sn maksimum hıza varan hız kanalları içeren 0,1mm/sn çözünürlüğünde akım ve gerilim analog çıkışlara sahiptir. R-Serisi CANBus ve Profibus DP endüstriyel network sensörleri aynı anda 15 manyetik pozisyonu ve 5 manyetik hızı algılama yetisine sahiptir.

Bu özellik birden fazla araç veya çalışma elemanlarının aynı eksende konumlandırılmış uygulamalarda, birden fazla lineer veya ayrık sensörleri ayırmak için kullanılır. Böylece tasarım çalışması basitleştirilmiş ve maliyet azaltılmış olur. MTS Systems şirketinin bir bölümü olan MTS Sensors, magnetostrictive lineer pozisyon ve sıvı seviye sensörlerinde dünya lideri konumundadır. MTS Sensors patentli Temposonics® teknolojisine dayanan, sensörler bölümü dünya piyasalarındaki çeşitli kritik uygulamaları çözmek için sürekli yeni çözümler geliştirmektedir. MTS Sensors ABD, Almanya ve Japonya fabrikalarıyla müşterilerine güvenilir, etkin algılama özelliklerine sahip ISO 9001 sertifikalı cihazları, en ileri teknoloji ve uygun maliyetli teslim etmeyi taahhüt eder.