Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Proses Otomasyonuna Yeni Kompakt Arayüz Çözümü

Backplane arayüz modülünün (IMB) emsalsiz kanal yoğunluğu elektrik panosunda düzeni sağlar.

Yeni Backplane arayüz modülü, dar alanda yüksek yoğunlukla -32 I/O’ya kadar- galvanik izolasyon ve yedeklemeli güç beslemesi imkanını bir araya getirir; bu şekilde elektrik panosunda yer kazandırır.

HART uyumlu analog kartlar ve DTM-yapılandırmalı sıcaklık amplifikatörü yeni I/O çözümünü tamamlar ve fiziksel katmanda uyumlu varlık yönetimi konseptine imkan tanır.

Ayırma, yeniden modelleme, uyumlu hale getirme ve işleme-saha cihazları ve proses kontrol sistemi arasındaki arayüzü oluşturan fiziksel katmanda yürütülen görevler, kullanılan arayüz çözümleri kadar çeşitlidir. DIN raya montajlı, 19 inch rack tipi ya da IP 67 koruma sınıfında IMC kartuş tipi olmasına bakılmaksızın iki özellik arayüz teknolojisinin sağladığı faydayı her zamankinden güçlü bir şekilde etkilemektedir: Elektrik panosundaki yer gereksinimi ve kanal başı maliyet.

Yeni Backplane arayüz modülü (IMB) ile Turck kapsamlı ürün portföyünü fiziksel katman için sağlam ve son derece kompakt I/O çözümü ilavesiyle genişletiyor. Turck tarafından Achema’da tanıtımı yapılan sadece 175×210 mm yeni modül rackları sekiz arayüz modülüne kadar yer sağlar ve müşterinin ihtiyacına bağlı olarak 32 dijital giriş/çıkış ya da 16 analog giriş/çıkış kanalına kadar olanak sağlar. Böylelikle kullanıcılar 1.152 giriş/çıkışa kadar muazzam bir kanal yoğunluğuyla elektrik panosunu kurma imkanına sahip olurlar.

Yeni modül rackları saf arayüz şaftlarına göre çok daha fazlasına sahiptir: Yaygın proses sistemi üreticileri için standart analog ve dijital sistem bağlantısı, yedeklemeli güç kaynağı ve yüksek sıcaklık dayanımı.

IMB’ler elektrik panosu içinde yeni bir esneklik seviyesi temin eder. DIN ray montajlı ürünlere kıyasla düşük kanal başı fiyat maliyeti sağlar; kullanımı kolay IMB noktadan noktaya çözümü hem yüzlerce giriş ve çıkış içeren geniş elektrik panoları için hem de az sayıda I/O içeren basit uygulamalar için idealdir.

Minimal mühendislik harcamaları
İstasyonun öne çıkan noktası: Backplane tüm bağlantıları birarada tuttuğu için ve I/O kanalları interface kartlarının montajı ile basit bir şekilde galvanik olarak izole edilebildiğinden, mühendislik zamanı ve yükü tüm arayüz seviyesi -hem bakım aşamasında hem de planlı eklemelerde- için önemli oranda düşer.

Kolay erişilebilir, kendinden güvenli (IS) vidalı veya yaylı klemens bağlantıları yanı sıra, renk veya boşlukla ayrılmış sistem bağlantıları etkin bağlantı hatalarını önler ve elektrik kabini için enerji altında değişim imkanı sunar.

Sistem bağlantıları için pin ataması ilgili proses kontrol sistemine doğrudan adapte olduğundan, kullanıcılar özel bağlantı modülleri ile dağıtım yapabilir veya yerine, hazır, düşük maliyetli, 1:1 kablolar kullanılabilir.

Arayüz seviyesindeki kurulum ve bakım maliyetleri avantajlarının yanında kullanılan elektronik komponentlerin tedariği bakımından da ciddi avantaj sağlar.

Kart üzerinde güvenlik
Backplane modülü, tamamen köprülemelerden oluşan pasif bir komponenttir. Benzer sistemlerin aksine bir kesinti esnasında tüm bölmenin durmasına neden olabilecek hiçbir aktif komponent barındırmamaktadır. Her kanal için interface kartı korunduğundan dolayı tek bir kanaldaki kesintiden diğer kartların çalışması etkilenmez.

Ek olarak Turck, proses kontrol sisteminin bağlantı seviyesi için basit bir yedekleme konsepti içermektedir. Geleneksel noktadan noktaya bağlantıda kesilmeler ancak giriş tarafında çiftleme ile giderilebilir. Bununla beraber proses kontrol sistemindeki I/O kartları için yedekli bağlantılar artık elektronik ve kablolama için güvenlik konseptlerini kolaylaştırmaktadır.

Tesisin tümünde harcanan enerji miktarı operatörler için artan bir öneme sahiptir. Nihayetinde bir prosesin verimi, 4-20 mA dönüştürücüler tarafından oluşturulan enerji dengesinin ciddi etki yaptığı, toplam maliyetine bağlı olarak artar ya da düşer.

Bu konuda, Turck mühendisleri transmitter’in performansını zayıflatmadan transmitter menülerinin (AIA) enerji tüketimini düşürmeyi sağlamışlardır. Döngü beslemeli analog giriş/çıkış kartları dahi çok yüksek verimle çalışmaktadır.

Varlık yönetimi
Sadece ürün tedarikçisi değil, kapsamlı bir otomasyon çözüm sağlayıcısı olan Turck yeni arayüz backplane modülüne uyumlu varlık yönetimi ile bu çözüm sağlayıcı stratejisini ortaya koymaktadır: Hem çift kanallı analog giriş/çıkış arayüzleri, hem de mevcut dönüştürücü/izolatör amplifikatörleri Hart uyumludur ve modülasyonlu dijital sinyal aracılığıyla ilave ölçüm ve diagnostik verilerinin iletimine olanak tanır. Üreticilerin cihaz sürücülerine -kısaca DTM- dayalı olarak, kullanıcılar bu şekilde kullanılan sıcaklık amplifikatörlerinin de parametrelerini ayarlayabilirler.
Aynı zamanda saha enstrümanları ücretsiz proje planlama yazılımı PACTware gibi tek üreticiye bağımlı olmayan mühendislik araçlarıyla konfigüre edilebilir.

Parametrelendirme araçları DTM’leri bus protokolünden bağımsız olarak kolayca yönetmek için, farklı temel uygulamaların (çerçeveler) özellik ve ayarlarını görselleştirmede ve bağlanılan cihazın parametrelerini kullanıcı dostu bir arayüzle sadece birkaç fare tıklamasıyla yapmak için kullanılabilir.

Uzaktan bakım ve merkezi varlık yönetiminin üzerinde ve ötesinde, yeni Backplane arayüz modülü ile kullanılan arayüz kartları ilgili işlem durumunu gösteren diagnostik LED’ler bulundururlar.

Çift renkli LED’ler (dijital giriş/çıkış kartları) anahtarlama durumunu sarı ile gösterirler. Giriş devresindeki bir hata durumunda, -aktif giriş izlenmesi için- karşılık gelen LED kırmızıya döner bunun üzerine uygun çıkış kontağı ve alarm kontak sinyali enerjisi kesilir. Böylece Backplane arayüzleri giriş çıkışların çalışma kontrolünün sahada basit bir şekilde elektrik panosu içinde yapılmasına olanak tanır.

Yüksek sıcaklık özellikleri
DIN raya montajlı arayüz cihazları gibi Backplane arayüzleri de yüksek sıcaklık özellikleriyle dikkat çekmektedir. -20°C‘den +70°C’ye kadar olan çalışma sıcaklık aralığı ile Backplane’ler klimasız panolarda ve sıcak hava sürkulasyonu etkisindeki panolarda kullanıma uygundur.

Yeni noktadan noktaya çözümün yatay ya da dikey olarak montajından bağımsız olarak pasif Backplane’in tasarımı etkin ısı dağılımını sağlar. Bu arayüz çözümünün esnekliğini artıran bir fayda sağladığı gibi kesintiler arasındaki ortalama çalışma ömrünü yükseltir ve böylelikle güvenilirliği ve bağlanabilecek saha cihazlarının kapasitesini artırır.

Özet
Turck, yeni Backplane arayüz modülü ve 32 dijital ya da 16 analog I/O kanalına kadar iki ve dört kanallı arayüz kartlarıyla, elektrik panosunda DIN ray montajlı modüller ile mümkün olmayan bir kanal yoğunluğu sağlar.

Özellikle birkaç bin I/O kanallı yüksek otomasyonlu tesislerde kompakt arayüz istasyonları önemli bir avantaj sunar. Uyumlu bir varlık yönetimi konseptine entegre olarak Backplane arayüz modülleri küçük bağlantı sayılı çözümler için dahi uygundur.