Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Proses Optimizasyonunda Yeni Teknolojiler

Endüstriyel bir tesis işletmek gerek müşterileriniz gerekse çevre açısından büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirir. Ürettiklerinizin hep aynı kalitede olmasını sağlamak, bunu yaparken emniyet ve hijyen standartlarından tavizde bulunmamak, uluslararası yönetmeliklere uyumlu olmak bulunduğumuz dönemin en önemli gereklilikleri arasındadır.
SITRANS FC Kütlesel akışmetrelere yeni eklenen FC430 serisi akışmetreler, performans, emniyet ve kolay kullanım avantajı ile yenilikçi bir ürün olmayı başarmakta; pazardaki en kompakt sensöre sahip olmasının yanı sıra SIL3 onayı ve tümleşik otomasyona (TIA) kolay entegrasyonu ile de bir adım öne çıkmaktadır.

Dünya çapındaki ilk kütlesel akışmetre üreticilerinden olan Siemens, yeni SITRANS FC430 serisinde emniyet ve dayanıklılığın garantisi olan SIL3 sertifikasını almıştır.

Küçük boyutlarla yüksek performans
SITRANS FC430, patentli dijital sinyal işleme teknolojisi ile verimliliği artırarak tesislerin üretkenliğini geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Kendi sınıfının en kaliteli, gelişmiş kütlesel akışmetre çözümü olarak ortaya çıkan ürün, kalite ve emniyet açısından göz doldurmaktadır. Kolay kullanım ve kompakt tasarımıyla farklı ihtiyaçlara çözüm sağlayan FC430, sektörün gelişimine de öncülük etmektedir.

Yenilikçi ve kullanıcı dostu transmitter: SITRANS FCT030
SITRANS FCT030 gerçek anlamda çok parametreli ölçümler yapılabilmesinin yanı sıra kolay kurulum ve parça değişimine uygun modüler tasarımıyla da avantaj sağlar. FCT030, tüm SITRANS FCS400 sensörler ile ayrık veya birleşik olarak kullanılabilmektedir.

SITRANS FCT030, kullanıcılarına pek çok avantajı bir arada sağlamaktadır. Yüksek hızlı ve güvenilir veri güncellemeleri için 100 Hz sinyal işleme özelliği bulunan transmitter, içinde yer alan ve her tür PC’ye takılabilen mikro SD kart olan SensorFlash sayesinde beş dakikadan kısa bir sürede değiştirilebilir. SIL3 sertifikasına sahip FCT030, proses ve ürünlere ait tüm olay ve alarmların zaman kodlu olarak saklanabilmesine olanak tanır ve gerçek anlamda tak ve çalıştır desteği sağlar.

SITRANS FCS400: Kompakt sensör
SITRANS FCS400, kompakt yapısıyla kurulum ve parça değişimi işlemlerini kolaylaştırır. Birden çok sensörün dar alanlara kurulmasını mümkün kılan bu yapının tabanında patentli CompactCurve tüp şekli yer alır. Sensör, bu tüp sayesinde akış hızından sadece %0,1 sapmayla doğru ölçüm gerçekleştirilebilmesini sağlar ve ayrıca son derece zayıf akışlarda bile optimum ölçüm için yüksek hassasiyet sunar. Kısa tüp, silindirik gövde ve yarı küresel akış manifolduna sahip SITRANS FCS400, yüksek performans ve emniyet sunmak üzere tasarlanmıştır. Ürün, kararlı sıfır noktası, düşük basınç kaybı ve titreşimlere karşı yüksek dayanıklılığıyla farkını ortaya koymaktadır.

FC430, yüksek performans ve küçük boyutlu tasarımı bir arada sunuyor
Zengin dil seçenekli akıllı arabirim, tam grafiksel ekranıyla sistemin doğrudan çalıştırılmasına, ekranlar arasında kolayca geçiş yapılmasına ve üst düzey ekranların kullanıcıya özgü bir şekilde görüntülenebilmesine olanak tanır. Standart program kurulum sihirbazları ise ürüne yabancı kullanıcılar için kılavuz rolünü üstlenmektedir. Ürün, kompakt tasarımı sayesinde hem yer hem de maliyet tasarrufu sağlar. Tamamen döndürülebilir (0-180°) kaide , tüm yönlerden cihaza erişim imkanı sunar. Cihazın sağlam gövdesi, yüksek düzeyde izolasyon olanağı sunarken harici titreşimlere karşı da yüksek direnç gösterir. Bu durum %0,1’lik ölçüm hassasiyetine ve %0,05’lik tekrar edilebilirlik oranına sahip ideal bir ölçüm ortamının elde edilebilmesinin yolunu açmaktadır. Standart, hijyenik ve NAMUR sensörler için mevcut olan çok çeşitli proses bağlantıları, farklı ihtiyaçlar için ürünün özelleştirilebilmesine olanak tanımaktadır.
Üzerinde bulunan USB 2.0 servis portu sayesinde iletişim bozulmadan herhangi bir PC’den kolaylıkla servis hizmeti verilebilmektedir. Kolay takıp çıkarılabilen micro SD kart ile kullanıcı ayarları, fabrika ayarları, kalibrasyon dataları ve ürün sertifikaları büyük kolaylık ve hızla transmitterler arasında taşınabilir veya PC’ye aktarılabilir.

Sektörlere göre özelleştirilebilen çözümler
Kimya, petrol, doğalgaz, gıda ve ilaç gibi kritik öneme sahip sektörlerin farklı ihtiyaçlarını karşılayan Siemens SITRANS FC430, riskli alanlarda bile optimum performans sunabilen ve çok sayıda sertifikasyon ve standarda uyum gösteren tasarımıyla dikkat çekiyor. Cihaz riskli alanlarda kullanıma yönelik SIL 2 (donanım), SIL 3 (yazılım), FM, ATEX, CSA, IEC Ex, NAMUR vb. standartlara uyumlu olup patentli CompactCurve tasarımı sayesinde %0,1’lik yüksek ölçüm hassasiyeti sunuyor.
Petrol ve doğalgaz gibi riskli alanların yoğun olarak bulunduğu sektörler için de ideal bir çözüm olan FC430, ürün aktarımını kontrollü bir şekilde gerçekleştirebilmesiyle, doğrudan toplu akışları ölçerek toplam performansın, dalgalı bir seyir arz eden proses koşullarınca etkilenmemesini sağlıyor. Sistemin kısa tüpü, geniş çapı ve benzersiz tüp şekli, basınç kaybını oldukça düşük seviyelere indirerek ürünlerin yüklenmesi ve indirilmesi için gerekli süreyi kısaltıyor ve bu sayede enerji maliyetlerini belirgin bir şekilde düşürebiliyor. Birçok akışkan için OIML R117 Custody Transfer (faturalama) onayı sunan FC430, kimya sektöründe olduğu gibi burada da %0,1’lik yüksek ölçüm hassasiyeti ile çok parametreli ölçüm için uygun ortamı hazırlıyor.

Riskli ortamların nispeten daha az, ancak hijyenik gerekliliklerinin daha yoğun olduğu gıda ve içecek ile ilaç endüstrileri için de uygun bir çözüm olan SITRANS FC430, insan hayatını doğrudan etkileyen bu sektörlerde de kritik önem taşıyor.

Cihazın yüksek ölçüm hassasiyeti, gıda, içecek ve ilaçların içindeki maddelerin, karışımların ve genel üretim sonuçlarının kalite kontrol süreçlerini iyileştiriyor.

3A, EHEDG, FDA, SIL 2 (donanım), SIL 3 (yazılım) ve NAMUR dahil olmak üzere tüm temel endüstriyel sahalara uyum sağlayan SITRANS FC430, optimum hijyen ve gıda güvenliği için otomatik tahliye sisteminin kurulumu ile CIP/SIP temizleme için uygun bir ortam sunuyor. 100 Hz’lik yüksek hızlı sinyal işleme değeri dinamik koşullar altında bile güvenilir sonuçlar üretilmesinin yolunu açarken HART iletişimi ve maksimum 4 çıkışlı, ayarlanabilir çoklu I/O yapısı, farklı ihtiyaçlar için özel çözümler sunabilmesine olanak tanıyor.

Bu kritik sektörler haricinde sahip olduğu çok yönlülük ile yan sanayiler ile OEM çözümlerinde de kullanılabilen SITRANS FC430, otomotiv, HVAC endüstrisi, kağıt ve kağıt hamuru endüstrilerine kadar birçok sektörde faaliyet gösteren şirketler için uygun bir çalışma ortamı sağlıyor.