Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Proses Endüstrisinde Sistematik Çözümler

“Müşterilerimizi yüksek esneklikte ve önceden monte edilmiş modüller, endüstriyel ölçme teknolojileri, servisler ve sistemler ile desteklemek istiyoruz; bu sayede onlar da kendi işlerine odaklanabilirler.”

Proses ve fabrika otomasyonu birlikte büyümektedir. Hibrid (melez) endüstriler olarak adlandırılan, yani hem proses otomasyonu hem de fabrika otomasyonu alanına ait ürünler kullanan firmalar, sadece komponent sağlayan tedarikçilerden daha fazlasına ihtiyaç duymaktadır. Black Forest’da bulunan Rothaus bira fabrikası, hibrid endüstri firmalarının klasik bir örneğidir.

Festo, bira fermantasyon tankında kullanılmak üzere paslanmaz çelik küresel valf sürücülerini kontrol eden CPV fieldbus valf terminalleri sağlamaktadır. Özel olarak imal edilmiş olan endüktif sensörler de bu sürücülerin uç konumlarını izlemektedir. Endress+Hauser tarafından sağlanan ölçüm cihazları ve hijyenik olarak dizayn edilen sensörler de mayalama prosesinin otomasyonunu sağlamaktadır. Bu kontrol sisteminin entegrasyonu Profibus-PA/-DP üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Tedarikçiler tesis mühendisliği alanında ne kadar çok iş üstenirse ve ne kadar çok alanda otomasyon sağlanırsa bira fabrikasının kendi işi olan bira mayalama ve şişeleme işlerine odaklanmak o kadar kolaylaşır.

Trendin zirvesinde
Festo güçlü bir alt kuruluş ve üretim tesisi ağı sayesinde müşterilerine tüm dünya çapında hızlı bir şekilde malzeme tedariki yapabilmekte ve ülkeden ülkeye ve bölgeye göre değişiklik gösteren özel müşteri isteklerine cevap verebilmektedir. Bu sayede, otomasyon ürünleri ve daha yüksek hızlar, daha fazla güvenilirlik, daha kısa çevrim zamanları ve geliştirilmiş hassasiyet için ihtiyaç duyulan hizmetler gecikme yaşanmaksızın sağlanabilmekte ve hızlı bir şekilde mevcut sistemlere entegre edilebilmektedir. Sonuç: sistem kullanılabilirliği ve ürün kalitesi artarken maliyetler azalmaktadır.

Bu üç otomasyon teknolojisi tedarikçisi aynı zamanda bir tek ürün içinde daha fazla fonksiyon sağlamak için ürünlerinin sürekli olarak minyatürleştirilmesine çalışmaktadır. Durum izleme, gerçekten de sürekli bir entegrasyon ile mümkün hale gelmiştir. Tesis işletimi otomasyon teknolojilerini destekleyici yazılım çözümleri ile güçlendirilmektedir. Bu sayede sistemi hiç vakit kaybetmeksizin devreye almak mümkün hale gelmektedir. İnternetten yüklenebilme özelliğine sahip olan ve planlama ve imalatı destekleyici yazılımlar ve katalog çözümleri otomasyon teknolojisinin satın alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Kuruluma hazır handling çözümleri
Festo’da kullanılan sistem konsepti, tamamen bir araya getirilmiş bağımsız handling çözümünün müşteriye tek bir parça numarası veya proje numarası altında teslim edilmesi üzerine kurulmuştur. Önceden test edilmiş, tüm tasarım verilerini ve devre diyagramlarını içeren ve ayrıca fonksiyon ve fiyat garantisi de sunan kullanıma hazır handling çözümü, tasarımdan makineye giden yolu kısaltmakta ve kullanılan ara birim sayısını azaltmaktadır.

Tamamen montajı ve testleri yapılmış, kullanıma hazır sistem, doğrudan makineye teslim edilmektedir. Tam çözümler, uzman personel ve dizayn karmaşıklığı üzerindeki yükü hafifletir ve maliyetlerin düşük tutulmasını sağlar. Kullanıma hazır taşıma sistemleri aynı zamanda satın alım prosesini kolaylaştırır ve proses maliyetlerini düşürür.

Çok-eksenli modüler sistem
Festo’nun geliştirdiği mekatronik fonksiyon optimizasyonlu 3D-CAD çok-eksenli modüler sistem ile tasarımcıların kreatif bir serbestlik elde etmesinin yanında zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır: Tutma, birleştirme, döndürme ve hassas 3D konumlama işlemleri için 100’ü aşkın bağımsız olarak kombine edilebilen elektrikli ve pnömatik komponent bulunmaktadır.

Tamamlanmış taşıma çözümlerinin imalat ve teslimat kapsamında koruyucu gövde, tümleme hortumu, sensörler ve valf terminalleri yer almaktadır.

Montaj dahil
Bir araya getirmenin haricinde handling çözümleri için verilen hizmet kapsamında montaj da yer almaktadır.

Aynı zamanda Systemtechnic uzmanları, Festo’nun sürücüler, güçlü valfler, valf terminalleri ve şartlandırıcılardan oluşan geniş ve detaylı kataloglarına erişerek özel taşıma çözümlerini planlayarak bir araya getirme imkanına da sahiptir. Tutma ve emme sistemleri, handling çözümlerinin ayrılmaz parçalarıdır.

“Eğer ileri gitmiyorsanız, geri gidiyorsunuz demektir” parolası ile çalışan firma, çok-eksenli modüler sistemini sürekli olarak genişletmektedir.

Örneğin SLT pnömatik sürgüye karşılık SLTE hassas elektromekanik mini sürgü veya HMP pnömatik eksene karşı HME elektrikli taşıma ekseni: ±0.03 mm’den daha az bir tekrarlama hassasiyetine sahip bu eksen, hassas iş parçalarının rakor bağlantılarının takılması gibi dar toleransların söz konusu olduğu birleştirme işlemlerindeki hassas mekanik operasyonlar alanında tüm potansiyelini ortaya koymaktadır.