Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Proline Promass 100 OEM Firmalar ve Skid Üreticileri İçin Kompakt Tasarımlı Akış Ölçer

Gıdadan kimyaya, hemen her endüstride artan rekabet nedeniyle proses optimizasyonu daha çok önem kazanmakta, buna bağlı olarak daha fazla ölçüm noktasının takip edilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Yeni proses ve ölçüm noktalarının, çok kısa sürelerde ve kısıtlı alanlarda hızla tesise entegre edilebilmesi için, ölçüm kalitesi ve sistem fonksiyonlarından ödün vermeden, mümkün olduğu kadar az yer kaplayan, hafif ve basit cihazları içeren modüler sistemli skid ve makine çözümleri sıklıkla tercih edilmektedir. Endress+Hauser’in yeni Promass 100 serisi Coriolis akış ölçerleri, bu tip kısıtlı alanlarda kullanılmak üzere, skid ve makine üreticilerinin ihtiyaçlarının özel olarak geliştirilmiş dizaynı ile kusursuz bir alternatif olmaktadır. Başarısını kanıtlamış sensör teknolojisini, kompakt transmitter ve elektronik dizaynı ile birleştiren Promass 100, bu tasarımı sayesinde yerden tasarruf sağlarken, alışılmış Coriolis akış ölçerlerinin fonksiyonlarından hiçbir ödün vermemektedir. Tek bir cihaz ile kütle, hacim, yoğunluk, sıcaklık, konsantrasyon ve hatta viskozite ölçümü aynı anda gerçekleştirilmekte ve kullanıcıların bu değerleri EtherNet/IP, Modbus RS485, HART ve Profibus DP gibi çıkışlar üzerinden kontrol sistemlerine kesintisiz entegrasyonu sağlanmaktadır.

Web arayüzü ile cihaza bağlantı
Proses ekipmanlarına dışarıdan bağlanmak için farklı üreticilerin kendine özgü yazılım ve arayüzleri bulunmaktadır. Bu durum, özellikle çok sayıda cihazın kullanıldığı sistemlerde önemli bir zorluk olarak göze çarpmakta, zaman zaman aynı üretici tarafından sağlanan farklı arayüzler arasındaki uyumsuzluklar işletme, operasyon, bakım ve onarım işlerinde sıkıntıya yol açmaktadır. Sürekli erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı parolasıyla üretilen yeni nesil Promass 100 Coriolis akış ölçerler, entegre web arayüzü sayesinde herhangi bir diz üstü bilgisayarı, bir Ethernet kablosu ve standart bir web tarayıcıdan fazlasına ihtiyaç duymadan cihaza kolayca bağlanmayı sağlar. Üreticiye özel bir yazılım ya da arayüz ihtiyacını tamamen ortadan kaldırarak, proses bilgilerine ve tüm cihaz fonksiyonlarına erişilmesini sağlayan bu özelliği ile devreye alma, parametre değiştirme işlemlerini hızlıca yaparken, yükleme/indirme özelliği ile cihaz konfigürasyon bilgilerini kolayca yedeklemek mümkündür. Cihaz hata geçmişi ve hata bildirimlerine de erişim sağlayan entegre web arayüzü, tesis genelinde erişilebilirliği en üst seviyeye çıkartan bir özelliktir.

Akredite kalibrasyon ile ölçüm hassasiyeti güvence altında
Tüm Promass 100 akış ölçerler; ISO/IEC 17025’e göre tamamen izlenebilir ve akredite kalibrasyon merkezlerinde kalibre edilerek sertifikalandırılmaktadır. Bu şekilde, uzun yıllar boyunca yüksek ölçüm hassasiyeti ve tekrarlanabilirlik garanti edilmekte, ±%0.05’e kadar yüksek hassasiyetlere güvenilir bir şekilde ulaşılmaktadır.