Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pozisyonları Bulma, Nesneleri Kontrol Etme, Robotları Yönetme Görüntü İşleme Sensörü

SICK, görüntü işleme sensörleri portföyünü Inspector PI50 ile genişletti. Pozisyon tespiti için geliştirilmiş robotlar, kalite güvencesi için hareketli nesnelerin pozisyona bağlı kontrolü veya işleme makinelerinin ve robotların yönetimi için parçaların konumlarının tespiti söz konusu ise yeni görüntü işleme sensörü ideal çözüm sunar.

Inspector PI50, nesne konumlarını tespit veya test edilmesi söz konusu olan uygulamaları keşfeden yüksek kapasiteli bir görüntü işleme sensörüdür. Entegre LED aydınlatmalı kompakt yapısı ile yüksek hassasiyet ve yeni tesislere olduğu gibi ek donanımlara da özel entegrasyon kabiliyeti sunmaktadır. Inspector PI50, geleneksel görüntü işleme sensörlerinin karmaşık uygulamalar karşısında başarısız olduğu ve smart kamera maliyetlerinin çok yüksek olduğu uygulamalarda etkin kullanım alanları sunar.

Pozisyon ayarlama için yeni görüntü işleme sensörleri
Nesne bulucu, piksel sayıcı, kenar piksel sayıcı, örnek tanıma gibi Inspector ürün ailesinde kendini kanıtlamış özellikler, Inspector PI50’de de sunulur. Köşe ve kenar pozisyonlarının tespitini, örneğin kenar kırıklarının tespitini sağlayan örnek tanımlama işlevi ürüne dahil olan özelliklerdendir. Aileye yeni bir ürün olarak dahil olan PI50, entegre edilmiş resim kalibrasyonu ile nesnenin pozisyon koordinatlarının milimetre olarak tespit edilmesini sağlar -bu da işleme makinelerinin veya robotların yönetimi için idealdir. Ayrıca açılı monte edilerek eğik konumdaki nesneler veya örneğin yakına odaklı lens kullanılarak inceleme yapılacak parçalarda detaylı kontrol imkanı sunar.

Kullanıcı dostu arayüzler
Inspector PI50, beraberindeki yazılımı ile kolayca programlanabilen ve endüstriyel olarak yönetilen, entegre edilebilir bir görüntü işleme sensörüdür. Gerek OEM gerekse kullanıcı, detaylı programlama bilgilerine ihtiyaç duymamaktadır -menü yönetimi ile konfigürasyon çok basit bir şekilde yerine getirilebilir.

İstenen uygulama alanına göre farklı kullanıcı arayüzleri kullanılabilir: SOPAS – konfigürasyon, denetim, durum tespiti ve offline işletim – temel panel Inspector Viewer – üretimde doğrudan gözlem, işlev değişimi monitörü ve entegre web server – standart web gezgini, örneğin denetim ve yönetim için Microsoft Internet Explorer veya Firefox ile gözlem mümkündür.
Makine entegrasyonunda esneklik söz konusu olduğunda da Inspector PI50 kendini kanıtlamaktadır. Dijital giriş ve çıkışlar –gerektiğinde genişletilebilir– kolay uygulama değişimini, çekilen resimlerin tetiklenmesini, OM/Detay Hatası/Bulunamadı gibi durumların çıktılarının alınmasını, enkoder girişi üzerinden çıkış kontrolünü ve bireysel test sonuçlarının alınmasını sağlar.

Genişletilmiş cihaz yönetimi ve makine entegrasyonu
Genişletilmiş cihaz yönetimi ve makine entegrasyonu, örneğin spesifik durum tespitleri veya parametrelerin değiştirilmesi için Ethernet/IP ve TCP/IP veya UDP/IP kullanılır. Web-API, bireysel insan makine arayüzleri, örneğin müşteriye özgü göstergeler, parametre ayarları veya bakım gereksinimleri için sayısız fırsatlar sunmaktadır.

Inspector ailesinin tüm görüntü işleme sensörlerinde olduğu gibi, Inspector PI50’de de farklı lensler ve renk filtreleri alternatifleri kullanılabilir.

Inspector PI50 IR’de kızılötesi halka aydınlatması sayesinde değişken çevre ışıklarında veya renk veya kontrast zengini yüzeylerde güvenli bir algılama işlevi sağlar.