Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

POWERLINK, Tripod-Robotları

Tripod-Robotları hızlı Pick&Place işleri için kullanılmaktadır. Bunların yüksek dinamiği ve presisyonu üç servo motorun hassas ve eksiksiz senkronizasyonunu gerektirmektedir.

Ethernet POWERLINK Standardizasyon Grubu EPSG’nin Nürnberg’deki SPS/IPC/DRlVES Fuarı’nda sergilemiş olduğu Tripod-Robotu, üç değişik üreticinin sürücüleri ve servo motorları ile donatılmıştır. KEB, YASKAWA ve B&R tahriklerinin POWERLINK üzerinden bağlantısı en üst presisyon için gerekli yüksek dinamizmle gerçek zaman senkronizasyonunu sağlamaktadır.

EPSG Başkanı Stefan Schönegger, Multi-Vendor Tripod-Robotu’nun POWERLINK´in yüksek dinamizminin yanında istisnasız bir şekilde şeffaflığı kanıtladığını ve POWERLINK kullanımının, iddialı uygulamalarda dahi bileşen seçimi konusunda üreticiye bağımlı kalmamayı sağladığına dikkat çekmektedir.

Ethernet POWERLINK Standardizasyon Grubu (EPSG), 2003 yılında tahrik ve otomasyon teknolojisi sektörünün önde gelen şirketlerinin bağımsız organizasyonu olarak kurulmuştur. Hedefi ve görevi, B&R tarafından 2001 yılında sunulan POWERLINK’in standardizasyonu ve geliştirilmesidir. Mikrosaniye ile gerçek zaman verilerinin transferi için güçlü gerçek zaman iletişim sistemi, IEEE 802.3’e göre Ethernet-standardının protokol geliştirilmesidir. EPSG, örneğin CAN’in Automotion (CiA) veya IEC gibi önde gelen standardizasyon organizasyonları ile işbirliği yapmaktadır.