Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pnömatik Sistemlerde Makine Güvenliği ve Emniyet

Pnömatik sistemler tasarlanma aşamasından başlayarak, kullanım ve bakım süreçleri dahilinde gerek makine gerekse iş güvenliğini öncelik olarak göz önünde tutmaktadır. E.MC Pnömatik ekipmanları, mekanik ve elektronik sensörler ile tüm sistem üzerindeki güvenliği kullanıcılarına sunmaktadır.

Pnömatik sistemin güvenliği, basınç ölçüm güvenliğinden başlar. E.MC Regülatörleri ile sistem içerisinde oluşturulmak istenen basınç hassas ayarlama ile sağlanır. Pnömatik sistemlerde basıncın düşmesi durumunda mevcut yüklerin dengelenmesi, istenmeyen hareketlerin oluşmaması ve oluşabilecek diğer tehlikeleri engellemek için önlemler alınmalıdır.

E.MC Pnömatik mekanik sensörleri ile sistemin kararsız yapıya geçebilecek tüm hareketleri dengelenmektedir. E.MC Pnömatik ekipmanları, EA serisi check valf üniteleri, KKP serisi çabuk egzoz vanaları, ES serisi VE-VEYA valfleri bir pnömatik sistemde gereken tüm mekanik güvenliği sağlayabilmektedir.

Kilitlemeli pnömatik pistonlar, piston hareketinin bir mekanizma vasıtasıyla gerekli görülen yer ve zamanda bloke edilmesidir. EMC Pnömatik silindirleri stroke sonlarında piston milini mekanik olarak kilitleyebilmektedir. Sistemdeki hava kesilse bile silindirler bulundukları konumu korurlar. Sadece strok sonlarında devreye girer, hareket eden silindire etkisi yoktur. En çok düşmeyi engellemek için kullanılır.

E.MC Pnömatik sistemlerinin, ürettiği tüm silindirlerde manyetik özellik standart olarak bulunmaktadır. Pnömatik silindirlerinde kullanılan tek parçalı manyetik eleman sayesinde kesintisiz ve atlamadan manyetik sınırlandırma yapılmaktadır.

İstenilen her stroke sağlanabilmektedir. E.MC Pnömatik HX serisi manyetik sensörleri her marka kare ve boru tipi pnömatik silindirleri ile kullanılabilmektedir.