Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pnömatik Silindirlerde Otomatik Ayarlı Yastıklama

Otomatik ayarlı PPS tip yastıklama işletmeye almayı kolaylaştırır, pnömatik silindirlerin doğru biçimde yastıklanmasıyla ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırır. Aynı zamanda silindir üzerinde manuel müdahale gerektirmeden dinamik fakat yine de yumuşak bir son konumlamayı mümkün kılar.

Düne kadar uygulayıcılar, kendi öznel yastıklama ölçütlerine göre, uygun bir yastıklama elde edene kadar hız ayarlama valfleriyle oynarlardı. Silindirdeki manuel ayarlanabilir pnömatik yastıklamanın avantajlarından da yararlanmazlardı -bu da ortama olumsuz çevrim süreleri ve yüksek gürültü olarak yansırdı. Manuel yastıklama ayarının ortadan kaldırılmasıyla ilk işletme süresi kat kat kısaldı. Otomatik ayar, sürtünme ve basınç gibi parametreler değişse de, her an optimum bir yastıklama sağlar. Böylece eleman ve iş parçalarına etki eden ivme kuvvetleri de azalır. Bu tür yastıklama amortisörlü yastıklamaya kıyasla hem daha ekonomiktir hem de çalıştırma ömrü çok daha uzundur. Pazarda eşi benzeri bulunmayan bu otomatik yastıklama ayarı, artık kendini milyonlarca kez kanıtlamış olan DSNU tip yuvarlak silindirde de mevcut.