Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Plastik Komponentler için Son Derece Hassas Uygulamalar

Borscheid+Wenig,tüm üretimi plastik, yarı sert malzemeler ve bunların birleşimleri üzerine olan Bavyera kökenli yüksek teknoloji firmasıdır. Benzerlerine çok az rastlanabilecek geniş kapsamlı bir ürün yelpazesine sahip olan Borscheid+Wenig, özgün komponentlerin imalatından komple montajına kadar en yüksek kalitede ürünler sunmaya kararlıdır. Bu bağlamda Augsburg civarında Diedof’ta yer alan diğer 300 büyük firma gibi Borscheid+Wenig firması da KUKA robotları sayesinde üretkenliğini ve kalitesini arttırma yoluna gitmiştir.

Borscheid+Wenigfirması 1961’deki kuruluşundan beri tezgahlarında kauçuk işlemektedir. 1985’den beri ise bu firma büyük ölçekli endüstri firmaları için plastik ürünlere enjeksiyon kalıbı imal etmekte olup, başlangıçta ev aletleri olarak buzdolabı ve çamaşır makineleri ile elektrik endüstrisini hedeflemişlerse de şimdi artık otomotiv sektörüne de yönelmiş durumdadırlar. Bugün artık Borscheid+Wenig firması toplam 40 adet Sumitomo DEMAG enjeksiyon kalıp tezgahına sahiptir. Teknik ofis şefi Carlo Wenig’in ifadesine göre 2009 yılına kadar üretimde sadece lineer robotlar kullanılmış, büyüyen sipariş hacmi, artan komponent sayısı ve yükselen imalat karmaşıklığı yüzünden firma tam zamanında sistemlerini değiştirmiş ve endüstriyel robot uygulamasına geçmiştir. Bugün dokuz sistemlerinin KUKA robot kolları tarafından işletildiğini vurgulayan Wenig, KUKA’nın sistem ortağı Gunzenhausen’den SAR elektronik firmasının projenin her aşamasında kendilerine büyük desteği olduğunu belirtiyor.
Daha kısa çevrim, daha az fire
Porsche ve Volkswagen’in arazi araçları için gerekli olan yeni plastik parçaların eski modellerine göre daha çok çeşitlilikte ve üç boyutlu olarak üretilmeleri gerekiyordu. Bu zorunluluktan dolayı firma yönetimi 2009 yılında enjeksiyon kalıplar için robot (jointed-arm robot) projelerine hız verdi. Borscheid+Wenig işletme mühendisi Johannes Spatz’ın ifadesine göre manuel çözümler uzun süreli sağlıklı olmayacaktı. İlk devreye alınan sistemlerinin çalışması iki burç yardımıyla enjeksiyon kalıbına malzemeyi boşaltıp hızla püskürtücüye aktarmak prensibine dayanmaktadır. Sonrasında Rafa monte (shelf-mounted) tipte bir robot olan “Kuka KR 60 L30-4 KS Speed” değişebilir tip tutucusundaki komponentle birlikte, istasyon bölgesindeki cihazlara nokta hassasiyetiyle gider ve ürüne 8 pine kadar, pin ekler. Diğer adımda eğer ürün kalite kontrolünden yüzde 100 geçtiyse ince metal bir somun takılır. Son olarak ürün konveyör sistemine bırakılıp, ayn işleme tekrar başlanır.

KUKA’nın yeni seçenek paketi: Sıvı/enerji üniteleri
Artan parka sayısına lineer robotlarla yetişmek artık mümkün değildir. Johannes Spaz’ın ifadesine göre otomasyon olmasaydı bir önceki yıl çok az sayıda parka üretilebilirlerdi. KUKA robotları Borscheid+Wenig firmasında özellikle çift komponentli ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Carlo Wenig değişimin sebeplerini şöyle açıklamaktadır; kalıp açma zamanı önemli ölçüde kısalmış, yüksek pozisyon hassasiyeti ile bir kalıptan diğerine hasarsız transfer sağlanarak; zorlu ve akıcı malzeme, enjeksiyon kalıbının içine doldurulmuştur. Mevcut lineer sistemlerle karşılaştırıldığında sistem hataları azalmış, kurulum süresi kısalmış, bakım periyodları daha kolay izlenebilir hale gelmiş ve kalıbın aşınması azalmış durumdadır. Dahası, red edilip geri dönen malzeme miktarı oldukça azalmıştır. Rafmonte robotların (shelf-mounted) optimum ağırlığına, erişim ve hızına ilaveten Borscheid+Wenig sıvı/enerji üniteleri gibi standardize edilmiş KUKA seçeneklerini kullanıma sunmaktadır. Bu üniteler üçüncü eksen üzerine monte edilip ve tutucuların elektrik ve pnömatik sinyallere göre değiştirilmesini sağlamaktadırlar. Lineer bir robot ile karşılaştırıldığında KUKA robotları zeminde daha az yer işgal edip daha az tavan yüksekliğine ihtiyaç duymaktadırlar.

KUKA robotları takımlarını kendi otomatik değiştirir
Çok çeşitli ürünlerin imal edilmesinden dolayı tutucuların düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Borsheid+Wenig Enjeksiyon Kalıp Teknolojileri Başkanı Christian Müller’in ifadesine göre bu işlemi sınırlı kartezyen kalıplarda yapmak lineer bir robot için oldukça zor bir iş olup bu işi de operatörün kendisi elle yapmak zorunda olduğundan kurulum giderleri anormal derecede artmaktadır. KUKA’nın sistem partneri SAR; robotları, tamamen çevresel sistem ve tutucuları ile beraber tedarik etmekte ve de tutucuların devrede olmadığı zamanlar duracağı takım değiştirme istasyonunu da sisteme eklemektedir.

Burada altı eksenli robot uzun süre kullanmayacağı tutucularını indirmiş vaziyette ve istenilen tutucuyu kullanmak için gerekli kodun girilmesini beklemektedir. Johannes Spaz’ın gururla ifade ettiğine göre işçiler ilk günden beri yeni makinelere büyük ilgi göstermiş ve bu tutucular hakkında tam bir bakım ve tesis know-how’ı kazanmış durumdadırlar.
Küçük makinelerde raf monte robotlar (Shelf-mounted robots)
650 tonluk enjeksiyon kalıbında, orta seviye tutma kuvvetiyle yapılan ilk başarılı otomasyon denemesi sonrasında, Borsheid+WenigGmbH biri yumuşak biri sert iki farklı komponentin enjeksiyonunda kullanılan 150 tonluk kapanma basınçlı, küçük makinelerinde KUKA’nın endüstriyel 6 eksenli robotlarını kullanmaya karar vermiş, bu amaçla KUKA KR 6 KS tipi raf monte robotu sisteme entegre edilmiştir. Bu uygulamada iki metal halkanın yüksek açı ve nokta hassasiyeti ile transferi ve konumlandırılması sağlanmıştır.

En iyi işçiler – en iyi robotlar
Enjeksiyon kalıp tesisleri bugün sıkı bir global rekabet ile karşı karşıyadırlar. Borsheid+Wenig ise KUKA robotlarına güvenmeye devam etmekte kararlı olup henüz planlama safhasında olan yeni bir projeye başlamıştır. PartneriSAR’a 3 yeni raf monte robot (Shelf-mounted) sipariş etmiş olup 2011’in ilk yarısı bitmeden devreye almayı planlamaktadır.

Carlo Wenig; “Karmaşık yapıda plastik bir komponent büyük miktarlarda ve değişik versiyonlarda üretilmektedir. Tekrarlamak gerekirse, biz KUKA robotlarına karar verdik ve bu robotların esnekliği olmadan bu projenin ekonomi ve kalite açısından bir uygunluğu olamaz” sözleriyle bu konuda güvence vermektedir.

2011 yılı sonunda Borsheid+Wenig neredeyse tüm vasıflı işçilerinin sistemler hakkında eğitim almış olmasını planlamaktadır. Carlo Wenig aynı kararlı ifadesiyle konuşmasının devamında ise, “Hedefimiz sadece en iyi işçiler ve robotlarla çalışmaktır. İşin gerçeği biz KUKA robotlarını iş arkadaşlarımız olarak görüyoruz” demektedir.