Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pilz Başkan ve CEO’su Renate Pilz: “Pilz Türkiye ile gurur duyuyoruz”

Dünyanın ilk çift el emniyet rölesi ile emniyet otomasyonu sektörünün kapılarını açan Pilz, birçok ilke imza atarak 60 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren global bir firma. Türkiye´de de 10 senedir varsınız. Pilz Türkiye´nin Pilz Grubu içindeki durumunu değerlendirir misiniz? Pilz Türkiye´nin global organizasyon içerisindeki yeri nedir?
İştiraklerimizin hepsi bizim için çok değerlidir. Pilz Türkiye ile de gurur duyuyoruz. Burada istikrarlı bir ilerleme kaydediyoruz ve inanılmaz bir büyümemiz var. Bu gerçekten çok güzel bir şey; çok iyi bir ekibimiz var ve genel müdürümüz harika bir iş çıkarıyor. Türkiye’de, Pilz markasının yüzü durumunda ve onunla birlikte çalışmaktan çok memnunuz. İnsan kaynakları bizim için son derece önemli. Pilz’i diğer firmalardan farklı yapan şey işte Pilz’deki bu ruh. Kendinize ve şirketinize güvenebilmelisiniz. Bir araya gelmeli ve birlikte mücadele etmelisiniz. Birbirinize güvenir ve saygı gösterirseniz başarıya ulaşabilirsiniz. İşimiz, hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Hem özel hem de iş hayatında mutlu olmak, başarılı olmak için en önemli anahtardır.

1 milyonuncu adedi geçtiğimiz Temmuz ayında piyasaya sunulan PNOZmulti, Pilz’in gerçek başarı hikâyelerinden biri. Türkiye pazarında en çok talep çeken ürününüz hangisidir ve niçin?
Birçok harika ürünümüz var ama şu anda en başarılı olanı PNOZmulti. Kullanımı oldukça kolay ve pek çok uygulamayı kapsıyor. PNOZmulti, Pilz’in son 10 yıldaki çıkışına büyük katkı sağlamış önemli bir ürün ve bir ürün ailesi. PNOZmulti 2002 yılında piyasaya sürüldüğünde emniyet rölesinin konfigüre edilebilir versiyonu olarak tarihe geçti ve o günden bugüne farklı sektörlerde birçok farklı çözüme imza attı. PNOZmulti vinç otomasyonundan, maden ocaklarına, özel taşıt arabalarından, asansörlere, üretim hatlarından, robot hatlarına, hatta demiryollarına kadar birçok yerde kullanılabilen joker bir üründür. Farklı emniyet fonksiyonları için ayrı emniyet röleleri kullanmak yerine hepsini tek bir gövde altında toplayarak istediğiniz amaç için kullanabiliyorsunuz. Bu büyük bir esneklik ve pazarda hak ettiği karşılığı buldu. Büyük bir ürün ailesine dönüştü; her türlü gelişmiş ağ haberleşmesini de destekleyen bir ürün grubu haline geldi. Bu Temmuz ayında 1 milyonuncu olanı üretildi. Türkiye’de on binler bazında uygulama referansımız var.

İnovasyona son derece önem veren bir firmasınız. AR-GE merkezlerinizin sayısını artırmayı ve özellikle Türkiye´de yeni bir AR-GE merkezi açmayı planlıyor musunuz?
Çalışanlarımızın %27’si AR-GE alanında görev yapıyor. Dünya ortalamasının %5-6 civarında olduğu gerçeğini göz önüne alırsak Pilz’in ne denli yüksek AR-GE kabiliyetine sahip olduğunu daha iyi anlarız. Temelde 2 yerde AR-GE merkezimiz var. Donanım Ar-Ge’sini Almanya’da Yazılım Ar-Ge’sini de İrlanda’da yapıyoruz. Ürünlerin Ar-Ge’si kadar önemli bir diğer konu da, farklı amaç ve çözümler için ürün ve sistemlerin adapte edilebilmesi, yani projelendirilmesi. Bu anlamda 28 ülkedeki şubelerimizde uygulama mühendislerimiz var. Bu çalışanlarımız farklı projelere ve çözümlere imza atıyorlar. Her ne kadar Türkiye’de bir AR-GE merkezimiz olmasa da oldukça başarılı uygulama mühendislerimiz ile Türkiye’de önemli projeler yapıyor ve yenilikçi çözümler geliştiriyoruz.

Bunun dışında danışmanlık hizmetleri vererek kullanıcılara global bilgi ve tecrübemizi aktarıyoruz. Türkiye’deki ekibimiz makine emniyetinde sahip olduğumuz uzmanlığımızı Türk sanayiinin hizmetine sunarak aslında bir anlamda AR-GE yapıyor da denebilir. Eğitim ve seminerlerin yanı sıra kamu tarafında da aktif çabalarımız var; bilgilendirme yapmak için çalışıyoruz. Makine emniyeti Türkiye’nin ihracatı için de önemli bir konu. Türkiye’de üretilen makinelerde doğru emniyet ekipmanlarının kullanılması için çaba gösteriyoruz.

Geçtiğimiz yıl Hindistan´da yeni bir bayi açtınız. Yakın gelecekte başka ülkelerde açmayı planladığınız bayiler olacak mı?
Şirket politikamız %100 kendi şirketlerimizle büyümek yönünde. Şirketimizin finansal bağımsızlığına son derece önem veriyoruz. Yeni şubeler açmak da planlarımız arasında yer alıyor. Son olarak Tayvan’da bir şube açtık. 2013’te Kanada ve Orta Avrupa’da yeni şubeler açarak büyümeyi hedefliyoruz. Açtığımız tüm şubeler kısa bir yol alma sürecinden sonra sağlıklı birer organizasyon haline geliyorlar ve hepsi iyi durumdalar.

Emniyetin tüm dünya çapında faaliyet gösteren elçisi olan Pilz, Türkiye´de üniversiteler ve kamu kuruluşları ile beraber çalışma yapmayı planlıyor mu? Diğer ülkelerde bu tür çalışmalar içinde misiniz?
Akademik platformda, makine emniyetinin iş sağlığı güvenliği konusu altında bir ders olarak gösterilebilmesi için Türkiye’de çaba sarf ediyoruz. İş sağlığı ve güvenliği denildiğinde insanların aklına ilk gelen uyarıcı levhalar koymak ya da koruyucu ekipmanlar kullanmak oluyor. Aslında bu önlemlerle insanları sadece oluşabilecek zararlardan belli bir oranda koruyabiliyor, kazaları engelleyemiyorsunuz. Kazaları engelleyebilmek ve “makinem emniyetli” diyebilmek için makinenizin arıza ya da acil durum sırasında nasıl bir tepki vereceğini önceden bilmeniz gerekir. Pilz, makineye emniyet ile ilgili sorulacak bu soruların cevaplarının üniversitelerde ders olarak gösterilmesi için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Pilz için 2012 yılı nasıl geçti? 2013 yılına dönük hedefleriniz ve projeleriniz neler? Planladığınız ilkler var mı?
2012 bizim için oldukça başarılı bir yıl oldu; son derece memnunuz. 2013 için planımız sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, global olarak büyümek. AR-GE yaparak geliştirdiğimiz ürün ve sistemlerde bu büyümeye pozitif katkıda bulunacak. Ayrıca daha önce söylediğim gibi yeni şubelerimiz de büyüme beklentimizin bir göstergesidir.

PNOZmulti gibi fark yaratacak bir ürün var mı/olacak mı?
Elbette aklımızda PNOZ multi kadar yaratıcı ve parlak sonuçlar verecek birçok fikir var. Ancak bunların hayata geçmesi ve sektör tarafından artan ivmeyle kabul görmesi zaman alıyor. Örnek olarak 2009 yılında pazara sunduğumuz PSS4000 yenilikçi otomasyon sistemi bunlardan biri. PSS4000 sistemdeki standart ve emniyet fonksiyonlarının bir arada kontrol edilebildiği, her türlü haberleşme ağını destekleyebilen, kullanıcı arayüzü kolay, sofistike bir üründür. Sağladığı faydalar kullanıcısı ile buluştukça her gün daha fazla tercih edilir oluyor. Önümüzdeki hedeflerden biri de insan ile robotların emniyetli bir şekilde bir arada ve birbirleriyle çalışmasını sağlayacak kontrol sistemleri ve algoritmaları. Robotların insana zarar vermeden verimli şekilde çalışmasını sağlayan SafetyEye bu hedefe giden yolun ilk aşamasıydı.

Bunu başardık. Şimdi bu hedefe ulaşmak için elimizde keşfettiğimiz önemli bir teknoloji var ve bunu daha da ileri götürmek için çalışıyoruz. Geleceği şekillendirecek teknolojilere imza atmaya devam etmek istiyoruz.