Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pi Otomasyon Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Aktugan: “Sektörün öncü firmalardan biri haline geldiğimize inanıyoruz”

Pi Otomasyon´un sektör içindeki yerinden söz eder misiniz?
Bugün, otomasyon dediğimizde, sadece kontrol etmenin yetmediği, esnek izlenebilirlik seçeneklerinin ön plana çıktığını, bunun için de verilerin depolanması, okunması, analiz edilmesi ve anlamlandırılması gerekliliğini görmekteyiz. Pi Otomasyon olarak bunu yıllar öncesinden görerek gerekli adımları attık ve bunun sonucunda, proses otomasyonu, elektrik ve otomasyon taahhüt alanında sektörün öncü firmalarından biri haline geldiğimize inanıyoruz.

Sektöre otomasyon ve endüstriyel IT çözümleri sunan bir firmasınız. Uygulama alanlarınız ve müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Çimento ve Maden
Proses otomasyonu dahil hammadde kabulden, ürün sevkiyatına kadar tüm tesis için yüksek teknolojili otomasyon çözümleri sunuyoruz.

Sıfırdan kurulan ve/veya modernizasyona ihtiyacı olan çimento fabrikaları ve madenler için otomasyon çözümleri sunarken Pi Otomasyon olarak, üretimin tüm aşamalarını sektördeki engin bilgi birikimi ve gelişmiş entegre yazılımları ile birleştirerek sektöre en kaliteli ve en hızlı hizmeti sunuyoruz. Entegre SCADA-PLC yazılımları ve çimento maden endüstrisine özel hazırlanmış kütüphaneler sayesinde yeni tesis otomasyonu ya da mevcut tesis modernizasyonunu artık çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirebiliyoruz. Aynı zamanda, çimento ve maden sektöründeki en büyük giderlerden biri olan enerjinin yönetimi, izlenmesi ve raporlanması konusunda çözümler geliştirmekteyiz. Bu üretim tesislerine enerji verimliliği ve yönetimi konusunda ciddi avantaj sağlamaktadır.

Yem Sanayi
Karma yem sanayi başlığı altında, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yemi, kanatlı hayvan yemi ve balık yemi üretimi yapan tesislere, ham madde alımından başlayarak paketleme hattına kadar uzanan, kurumsal kaynak planlama programları ile entegre çalışabilen, gelişmiş ve esnek raporlama seçeneklerine sahip otomasyon ve kontrol çözümleri sunuyoruz. Abalıoğlu Yem, Keskinoğlu Yem, Matlı Yem ve diğer birçok yem sanayisinin büyük üreticileri ile birlikte çalışmalar yürütmekteyiz.

Atık Yönetimi ve Atık Ssu Arıtma
Atık yönetimi konusunda, proses otomasyonu dahil atık kabulden, gübre üretimine kadar tüm tesis için yüksek teknolojili otomasyon çözümleri sunuyoruz. Bu çözümlerimiz yine kurumsal kaynak planlama ile entegre çalışabilmekte, esnek raporlama seçeneklerine sahiptir. Atık su arıtma ve içilebilir su arıtma tesisleri için, Entegre SCADA-PLC yazılımları ve arıtma-atık endüstrilerine özel hazırlanmış kütüphaneler sayesinde tesis otomasyonunu artık çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirebiliyoruz.

Enerji
Enerjinin üretiminden dağıtımına ve kullanımına kadar tüm ana ve ara birimlerde kontrol, izleme ve raporlama çözümleri sunuyoruz. Müşterilerimiz arasında, Organize Sanayi Bölgeleri, üretim tesisleri ve son kullanıcılar bulunmaktadır.

İş ortağı/tedarikçi/partnerlik seçiminde hangi kriterleri dikkate alıyorsunuz?
Elektrik ve otomasyon taahhüt hizmetleri verdiğimiz her alanda, birçok partner, iş ortağı ve tedarikçi ile çalışmaktayız. Bu kompozisyonu oluştururken en seçici davrandığımız nokta bu birlikteliğin uzun soluklu olması, güvene dayalı olarak yürütülmesidir. Pi Otomasyon olarak bu noktada, iş ortağı ve partnerlerimiz için görev dağılımının yapılması ve iş süreçlerinin takibi, partnerlerimiz ile tedarik süreçlerinin takibi konularında sıkı iş birliği içerisinde bulunarak, projenin en iyi şekilde tamamlanması için gerekli adımları atıyoruz.

Yaptığınız son referans(lar)dan bahseder misiniz?
Türkiye’de yeni yeni rağbet görmeye başlayan katı atık yönetimi konusunda Türkiye´de kendi kapsamında ilk olan tam entegre tesisin otomasyon ve elektrik taahhüt işlerini üstlendik. Evsel ve hayvansal atıklardan ayrıştırma sonrası hem enerji, hem de gübre üreten tam entegre tesisin proses otomasyonu ve ERP entegrasyonu dahil tüm elektrik ve otomasyon işlerini kendi bünyemizde gerçekleştirdik.

Yine Türkiye´de benzerleri olmasına rağmen kapsam olarak tek olan Otomatik Çimento Sevk Sistemi’ni geliştirdik. 3 farklı bölgede 10 lokasyonda üretim ve satış yapan müşterimizin üretim-müşteri arasındaki süreçleri otomatikleştirip, bu yönde mevcut kullanılan bilgi teknolojilerinin (Internet, Web, Ethernet, MES, ERP, PLC, SCADA vb.) en etkin şekilde kullanılmasını sağlıyoruz. Bayi ya da müşteri çimento siparişini web-internet üzerinden oluşturuyor, ardından müşterinin kredi kontrolü insan olmadan sistem üzerinden kontrol edilerek olumlu ise sipariş onaylanıyor, onaylanan sipariş tesisteki işletme sistemine internet üzerinden düşüyor. Siparişi sevk edecek araç tesise geldiğinde işletme sistemi aracı otomatik olarak tanıyor, girişini yaptırıyor, ürün dolumunu siparişe göre otomatik olarak gerçekleştirip, sevkiyat evraklarını yine otomatik olarak oluşturuyor. Tüm bu süreçler anlık olarak uzaktan izlenebiliyor ya da geçmişe dönük raporları alınabiliyor.

Servis, bakım ve eğitim hizmetleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Servis konusunda müşteriyi tatmin edici hizmet verebilmek için üretim yapmanın ne demek olduğunu iyi algılamalısınız. Bizde buradan yola çıkarak, minör ve majör problem gruplarını sınıflandırarak, servis hizmetimizi sunuyoruz. Bu noktada 7 gün 24 saat ulaşılabilir olmaya, majör problemleri hemen, minör problemleri ise en kısa sürede çözmek için girişimlerde bulunuyoruz. Bakım konusuna gelince, bu işleri kendi bünyesinde çözme gayretinde olan müşterilerimiz olduğu gibi bu işi tamamen bize bırakan müşterilerimiz de var. Bu durumda kendileri ile bakım sözleşmesi imzalayarak, bakım hizmetinin çerçevesini ve sorumlulukları belirliyoruz. Bakım sözleşmesinin ardından, belirlenen çerçeveye sadık kalarak bakım hizmetini veriyoruz.

Müşteriye kurguladığımız sistemi teslim etmeden önce, 1 haftaya kadar uzayan kullanıcı eğitimi veriyoruz. Yine servis hizmetlerimizde olduğu gibi 7 gün 24 saat ulaşılabilir durumda, uzaktan yardım ile kullanıcının sorularını yanıtlamaya ve sorunlarını çözmeye gayret ediyoruz.

5 yıl öncesi ve bugünü değerlendirdiğinizde sektördeki önemli değişimler nelerdir? Sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Beş yıl öncesine göre gelişen ekonomi neticesinde kaynaklara daha fazla ulaşabilir olduk. Sektörel fuarlar, seminerler ve sanal bilgi ağı daha çok şey görmemize ve bilmemize imkan verdi. Bu durum yerel firmaların sayısını ve gücünü arttırdı, tabii bu aynı zamanda rekabeti de beraberinde getirdi. Eğer ki, firmalarımız sürekli gelişim, yenilenme ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile hareket ederlerse, otomasyon sektöründe sadece Türkiye’de değil bölgede de söz sahibi olma şansımız vardır.

Müşterileriniz uzman bir danışman firma ile çalışmayı tercih ediyorlar mı yoksa projelerini kontrol edebilecek yeterli uzmanlıkta kendi elemanları mevcut oluyor mu?
Genelde uzman bir firmayı tercih ediyorlar fakat müşterinin kurumsallaştığı oranda karşımıza ne istediğini bilen, projeyi iyi tanımlayan, hatta ürün bazında marka ve model bildiren ve projeyi detaylı tarif eden firmalar da var.

2012 yılı hedefleriniz/planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Modernizasyon ve verimlilik odaklı projeler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Kuzey Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu’da ki çalışmalarımızı yoğunlaştırıp, buralardaki pazar payımızı arttırmayı hedeflemekteyiz.