Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pi Otomasyon Satış Direktörü Efe Aktugan: “2013 için hedefimiz OEM sayımızı artırmak”

Pi Otomasyon´un kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği süreci kısaca anlatarak, sektör içindeki yerinden söz eder misiniz?
Bugün, otomasyon dediğimizde, sadece kontrol etmenin yetmediği, esnek izlenebilirlik seçeneklerinin ön plana çıktığını, bunun için de verilerin depolanması, okunması, analiz edilmesi ve anlamlandırılması gerekliliğini görmekteyiz. Pi Otomasyon olarak bunu yıllar öncesinden görerek gerekli adımları attık ve bunun sonucunda, proses otomasyonu ve elektrik & otomasyon taahhüt alanında sektörün öncü firmalardan biri haline geldiğimize inanıyoruz.
Sektöre otomasyon ve endüstriyel IT çözümleri sunan bir firmasınız. Uygulama alanlarınız ve müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Gıda ve Yem Tesisleri, Çimento, Maden ve Mineral Tesisleri, Atık Su ve İçilebilir Su Tesisleri, Enerji Santralleri, Yenilenebilir Enerji, Katı Atık Tesisleri uygulama yaptığımız alanlardır.

İş ortağı/tedarikçi/partnerlik seçiminde hangi kriterleri dikkate alıyorsunuz?
Elektrik & Otomasyon taahhüt hizmetleri verdiğimiz her alanda, birçok partner, iş ortağı ve tedarikçi ile çalışmaktayız. Bu kompozisyonu oluştururken en seçici davrandığımız nokta; bu birlikteliğin uzun soluklu olması, güvene dayalı olarak yürütülmesidir. Bunun için ürün / fiyat / kalite oranında her zaman en iyiyi arıyoruz. Pi Otomasyon olarak bu noktada, iş ortağı ve partnerlerimiz için görev dağılımının yapılması ve iş süreçlerinin takibi, partnerlerimiz ile tedarik süreçlerinin takibi konularında sıkı iş birliği içerisinde bulunarak, projenin en iyi şekilde tamamlanması için gerekli adımları atıyoruz.

Yaptığınız son uygulamalardan bahseder misiniz?
Schneider Electric ile beraber İzmir Tüpraş motor yönetim sistemini devreye aldık. Vodafone’nun İzmir’de kurulu olan Ege ve Akdeniz Bölgesi’ne hizmet veren veri merkezinin tam yedekli enerji dağıtım ve yönetim sistemini hayata geçirdik. Akçansa RFID temelli lojistik destek sisteminin yazılımının yenilenmesi ve ilave tesislerin eklenmesi son zamanlarda tamamladığımız projelerden. Bunun yanında Abalıoğlu Samsun Yem Fabrikası anahtar teslim taahhüt projesini tamamladık ve yine sektörün önde gelen isimlerinden Matlı Samsun Yem Fabrikası’nın taahhüt işlerine devam etmekteyiz. Bu projenin de 3 ay sonra tamamlanmasını planlıyoruz.
Servis, bakım ve eğitim hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Servis konusunda müşteriyi tatmin edici hizmet verebilmek için üretim yapmanın ne demek olduğunu iyi algılamalısınız. Biz de buradan yola çıkarak, minör ve majör problem gruplarını sınıflandırarak, servis hizmetimizi sunuyoruz. Bu noktada 7 gün 24 saat ulaşılabilir olup majör problemleri hemen, minör problemleri ise en kısa süre de çözmek için girişimlerde bulunuyoruz.

Bakım konusuna gelince, bu işleri kendi bünyesinde çözme gayretinde olan müşterilerimiz olduğu gibi bu işi tamamen bize bırakan müşterilerimiz de var. Bu durumda kendileri ile bakım sözleşmesi imzalayarak, bakım hizmetinin çerçevesini ve sorumlulukları belirliyoruz.

Bakım sözleşmesinin ardından, belirlenen çerçeveye sadık kalarak bakım hizmetini veriyoruz. Müşteriye kurguladığımız sistemi teslim etmeden önce, 1 haftaya kadar uzayan kullanıcı eğitimi veriyoruz. Yine servis hizmetlerimizde olduğu gibi 7 gün 24 saat ulaşılabilir durumda, uzaktan yardım ile kullanıcının sorularını yanıtlamaya ve sorunlarını çözmeye gayret ediyoruz.

5 yıl öncesi ve bugünü değerlendirdiğinizde sektörde ne tür önemli değişimler görüyorsunuz? Sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Endüstriyel otomasyon kavramının Türkiye’de her geçen gün daha iyi algılandığını ve bu durumun, bu alanda faaliyet gösteren firmaları elektrik – otomasyon müteahhitliğine doğru ittiğini görmekteyiz. Pi Otomasyon olarak bizim de gerçekleştirmiş olduğumuz birçok taahhüt projesi bulunmaktadır. Ancak otomasyon projelerinin yaygınlaşması birçok kötü ve verimsiz uygulamayı da beraberinde getiriyor bu da son kullanıcı tarafında otomasyon firmalarına olan güveni zedeleyebiliyor.

Müşterileriniz uzman bir danışman firma ile çalışmayı tercih ediyorlar mı yoksa projelerini kontrol edebilecek yeterli uzmanlıkta kendi elemanları mevcut oluyor mu?
Genelde uzman bir firmayı tercih ediyorlar fakat müşterinin kurumsallaştığı oranda karşımıza ne istediğini bilen, projeyi iyi tanımlayan, hatta ürün bazında marka bile bildiren firmalar var.

2013 yılı hedefleriniz/planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Son kullanıcılara ulaşmak konusunda çok fazla zorluk çekmiyoruz, Pi Otomasyon’un sektörde bir marka değeri zaten var, bazı projeler bize geliyor. 2013 için hedefimiz ise OEM sayımızı artırmak. İran ve Mısır’da temsilciklerimiz bulunuyor.

Kuzey Afrika’da iş yapan Avrupalı firmalar ile görüşmelerimiz sürüyor. Schneider Electric’in stratejik otomasyon partneri konumundayız, ilişkilerimiz her geçen gün güçlenerek devam ediyor, Schneider ile proje ortaklığı bizleri memnun ediyor.