Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Petrol ve Doğal Gaz Uygulamalarında Sürdürülebilir Avantajlar

Bir petrol ve gaz operatörü olarak, koşullar ne olursa olsun, otomasyon cihazlarına güvenebiliyor olmanız gerekir. GE Intelligent Platforms olarak bu noktada devreye giriyor ve zor ortamlar için tasarlanmış, test edilmiş ve onaylanmış ekipmanlar sunuyoruz. Zor ortam koşullarına dayanıklı bu sistemler, askeri uygulamalar için tasarlanan ürünlerle birçok ortak özelliğe sahiptir. Bunlar aşırı sıcaklıklar, şok, titreşim, hava ile taşınan kirletici maddeler, tehlikeli kimyasallar ve gazlar hatta patlayıcı riskler ile benzer koşullardır. Zor ortam koşullarına dayanıklı askeri sistemler üzerindeki deneyimlerimiz, petrol ve gaz endüstrisinin benzer ortamı için uygun maliyetli kontrol sistemleri ve izleme arabirimleri üretmemizde önemli rol oynamaktadır.

Tehlikeli ortamlarda çalışmak zorlayıcıdır. Bu koşullarda güvenilir bir sistem oluşturmak için aşağıdaki özellikleri sağlamak gereklidir:
• Yıllar boyunca dayanabilecek uzun ömürlü yapı,
• Çevresel olaylardan etkilenmeden operasyonu sürdürebilmek,
• Sertifikalandırma için yüksek standartlar.

Geniş ürün yelpazesi
Ürünlerimiz SIL3 seviyesine kadar kritik kontrol sistemleri, türbin/kompresör kontrol sistemleri, RTU, hibrid kontrol sistemleri, zor koşullara dayanıklı izleme arabirimleri, SBC, sunucular ile grafik ve video işlemcilerini kapsar. Ayrıca, standart ürünlerin isteğe göre uyarlanması, alt sistemlerle entegrasyon ve test gibi konularda servis desteği sağlanır.

Ar-Ge yetenekleri
GE´nin araştırma kaynakları, kullanıcıların problemlerini çözmek için kullanılır. Bu çözümler malzeme ve mekanik sorunlardan algoritma ve yazılım çözümlerine kadar farklı uygulamalar olabilir.

Küresel müşteri desteği
GE, projelerin uygulama ve başarı ile tamamlanması için faaliyet gösterir. Sistemlerin sürekliliğinin kar ile doğrudan bağlantılı olduğu gerçeğine göre hareket edilir. GE’nin küresel gücü, yerel ve zamanında destek için kullanılır.
Zor ortam koşullarına dayanıklı güvenilir ürünler, tüm petrol ve gaz üretim süreci boyunca etkinlik, verimlilik ve güvenliği artırmak için tasarlanmıştır.

Kontrolcüler ve I/O
VME tabanlı PLC ve I/O modülleri, sürücüler ve sürücü sistemleri, servo motor kontrol, görüş sistemleri ve bus-to-bus arayüz modülleri gibi ekipmanlara bağlantı sağlar.

Ayrıca Genius®Modular Redundancy (GMR) sistemi ve Hot Standby sistemleri gerekli olan daha fazla yedekli mimariyi sağlamak için kullanılabilirler. GMR, acil duruş ve kritik koruma sistemleri için ideal bir seçenektir. GMR sistemi, class 6 TÜV onayına sahiptir.
Yüksek performanslı PC Board
Form faktör, işlemci, işleme hızları, bellek yapılandırma, I/O ve işletim sistemi konularında kullanıcı kendi tercihlerini yapabilir. Video genişleme kartlarından, depolama ve ağ bağlantılarına kadar geniş bir aksesuar yelpazesinden seçim yapılması mümkündür. SBC ve birleşenlerinin zor koşullara dayanıklı özel versiyonları da mevcuttur.

Tehlikeli ortamlar için panel sistemleri
Panel sistemleri yüksek performanslı ve esnek I/O, hafıza ve depolama kapasitesi ile donatılmış, tamamen parlak ve dayanıklı dokunmatik ekranları ile tam fonksiyonlu bilgisayarlardır. Bu cihazlar en zor koşullarda kullanılmakta olup, sıcak- soğuk, yağmur, kar, tuz buharı, güneş ışığı, aşındırıcı gaz, şok, titreşim ve dikkatsiz kullanıcılara dayanıklılığını kanıtlanmıştır.

Üçlü yedekli LAN
Genius I/O blokları CPU, bus arayüz veya ağ kablosu arızası durumlarında öngörülebilir sistem operasyonu sağlar. Üç bağımsız PLC ve geniş diagnostik olanaklar sayesinde Triple Modular Redundancy (Üçlü Yedekli Sistem), 3´te 2 oylama yaparak güvenilir ve hatasız operasyon sağlar. Ana kontrolcü iletişiminde arıza olduğu takdirde Genius bloklar otomatik olarak yedekte bekleyen CPU´ya geçiş sağlar. Genius sistemler, iki adet CPU, iki adet güç
kaynağı ve bir ya da daha fazla Genius I/O ağı ile gelişmiş yedekli mimari yapılar oluşturabilir.

Uygulama yazılımları
Petrol ve doğal gaz proseslerinin otomasyon ve kontrol uygulamaları için Proficy Process gelişmiş, ölçeklendirilebilir ve tam entegre yazılım sunar. Proficy yazılımlarının yüksek emre amadelik özellikleri yüzlerce kurulu sistem ile kanıtlanmıştır. ESD, BOP, F&G, BMS gibi kritik uygulamalarda SIL3 sertifikalıdır. Proficy yazılım paketleri, geniş alan SCADA, terminal otomasyon ve yakıt dağıtım sistemleri için yerel izleme ve kontrol özelliği sunar.

Veri derleme ve saklama
PC tabanlı gerçek zamanlı veri derleme/işleme/ağ sistemleri özel kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak şekillendirilebilir. Örneğin DaqPC gerçek zamanlı derleme, işleme, arşivleme ve analog sinyalleri tekrar oynatmak için tasarlanmıştır. Çoklu sinyal kanalı ve yüksek bant genişliği olanağı sağlar. DaqPC´nin taşınabilir hard diskleri 600Mbyte/sn’nin üzerinde kayıt/oynatma olanağı sunar.

Test ve ölçüm
Veri derleme, sinyal dönüştürme ve yazılım ürünleri, kullanıcının bütçe ve performans gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Dijital veri kaydı yazılımları, endüstri standart veri formatını destekler. Sinyal dönüştürme sistemleri düşük gürültü, yüksek hız, esnek kurulum ve kolay genişleme için tasarlanmıştır. Veri derleme yazılım paketi 3. grup donanımları destekler ve tek bir yazılım paketi üzerinden izleme ve arşivleme yapılabilmesini sağlar.

Sistemler ve muhafazalar
Panel göstergeler, dokunmatik ekran ve PC uyumlu bilgisayar sistemleri GE Intelligent Platforms’un uzmanlık alanıdır. Endüstriyel ve tehlikeli uygulamalar için geliştirilen montaj ve muhafaza teknolojileri sayesinde sistemler en zor koşullarda bile yüksek performans gösterebilmektedir. Revizyon kontrolü gerektiren uzun ömürlü gereksinimli uygulamalar için yüksek emre amadelik özellikli endüstriyel tip sunucular kullanılmaktadır. Bu sunucular, zor endüstriyel ortamlarda, geniş sıcaklık yelpazesinde, yüksek titreşim ve şok koşullarında çalışabilmekte ve uzaktan bakım olanağı da sunmaktadır.

Özel ürünler
Pek çok kullanıcı için sunulan en önemli avantaj, mevcut ürünlerin hızlı bir şekilde onların gereksinimlerine uygun hale getirilebilmesidir. Kullanıcıya özel ürünler ve hızlı prototip geliştirme ve test hizmetleri sağlanır. Geniş sıcaklık aralıkları, aşırı vibrasyon ve şok ortamlarında da test olanakları sunulabilir.

Sistem entegrasyonu ve test
Kullanıcıların gelişen ihtiyaçlarına yardım etmek için entegrasyon ve test hizmeti sağlanır. Bu hizmetler donanım ve yazılım entegrasyonundan proje bazında sertifikasyona kadar her aşamayı kapsar. Birçok durumda, sevkiyat öncesinde donanım üzerinde yazılım imajları yüklenip test edilir.

Ürün döngüsü yönetimi
Tüm tasarımlar teknolojinin ürün güncelleme şeklinde kullanılması yönünde odaklanmıştır.

Ürün döngüsü sonlandığında, ürünün güncellenebileceği bir teknoloji geliştirilir. Revizyon kontrolü yapmak zorunda olan kullanıcılar için, onları ürün revizyonlarında otomatik olarak bilgilendiren servisler bulunur.