Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Pano Sektöründeki Gelişmeler Mercek Altına Alındı

Türkiye ihracatta ilk 20’ye giremedi
TÜYAP Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını EPAD Başkanı Yalçın Yıldırım yaptı. Sözlerine sektörün mevcut durumu hakkında bilgiler vererek başlayan Yıldırım, “Sektör, genelde Türkiye’nin sanayi organizasyonundan çok ayrı değildir. Dağınıktır ve belli bir kural veya yasalarla kontrol edilmemektedir. Özellikle çok küçük işletmelerin rahatlıkla kurulabilmesi veya bu konuda herhangi bir engelin olmaması nedeniyle firmalar arasında ciddi rekabet sorunları yaşanmaktadır. Bu rekabet sorunları birçok köklü kuruluşu zor durumda bırakmaktadır.” dedi. İGEME (İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi) verileri ışığında pano sektöründe yıllar içerisinde gerçekleştirilen ihracat ve ithalat rakamları hakkında açıklamalarda bulunan EPAD Başkanı Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü; “AG pano kategorisine giren ürünlerde dünya ihracatında önde gelen ilk 20 ülkeye ulaşamadık. 20. ülke olan Belçika, 10 milyar 973 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken Türkiye 5 milyar 397 milyon dolarda kalmış. Ayrıca, hem yerli hem de dışarıdan ithalat kanalıyla Türkiye’ye gelen pano alımları bizi olmamız gereken yere taşıyamamış. Ülke, eğer standartlara uymaya başlarsa merdiven altı üretim gibi sorunların aşılabileceğini düşünmekteyim. Asıl mesela ise işe uygun optimum çözümü üretmektir.”

Panolar ve Standartlar
Panelin ilk konuşmacısı olan Rittal Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Uwe Scharf, panoların geleceğiyle ilgili öngörülerini katılımcılarla paylaştı. Sektörün hali hazırda maliyet odaklı hareket ettiğini ifade eden Scharf, bu maliyeti oluşturan faktörleri tek tek sıraladı. “Altyapıda geleceğin trendleri; enerji, ulaşım, su, e-mobilite veya mega kentler ile ilişkilidir. Bu yeni altyapılar, daha fazla otomasyon, bulut teknolojilerini de içeren IT altyapısı, güvenlik, modülerlik ve telekom uygulamaları için bant genişliği gerektirir.” dedi.

Scharf’ın ardından söz alan Schneider Electric AG Dağıtım Panoları Ürün Müdürü Ümit Alatan, “Modüler Pano Sistemlerinin Avantajları ve IEC 61430 Standardının Sektöre Getirdiği Yenilikler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda modüler panoların artılarına ve yeni standardın sektöre yansımalarına değinen Alatan, firmalarının kurulduğu ilk yıllardan bu yana, üstlenmiş olduğu yeni teknoloji transferi misyonunun elektrik pano sektöründe de devam edeceğini sözlerine ekledi. Panelde AG uygulamaları ve tip testli panolar konusunda bilgi veren EAE Elektroteknik Pazarlama ve Satış Müdürü Yıldıray Karaciğer, yeni ve eski standardın benzerlik ve faklılıklarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Yeni pano standardının daha net olduğunu bildiren Karaciğer, standartlara sahip çıkarak merdiven altı üretimin azaltılabileceğinin altını çizdi. ABB Elektrik Alçak Gerilim Pano Sistemleri Ürün Müdürü Taner Aksoy, sunumunda sismik dayanım testlerini ele aldı. Türkiye’deki deprem yönetmelikleri ve ülkenin deprem riski konusunda da açıklamalarda bulunan Aksoy, panolara uygulanacak sismik test yöntemleriyle ilgili detaylı bilgiler verdi.

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Tempa Pano Satış Müdürü Yavuz Baltacı ise kendisine güncel bir konu olan krizlerin satış organizasyonlarına etkilerini seçti. Haksız rekabetin nedenlerini de tüm yönleriyle ele alan Baltacı, şartname hazırlayanların ve son kullanıcıların yeterince bilinçli olmadığını kaydetti. Panelin son konuşmacısı Siemens Altyapı ve Şehirler OG Komponentler Satış Müdürü Enver Bildik oldu. “Kesiciler için IEC 62271-100 Standardına Göre Sınıflandırmalar” başlıklı bir sunum yapan Bildik, sınıflandırmalar konusunda farkındalığı artırmak için eğitim faaliyetlerinin sıklaştırılması gerektiğini aktardı.