Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Paletli Araçların Yüksek Performansı için Çözümler

Günümüzde, hidrostatik yürüyüş ve diğer hidrolik ekipmanlarda, her geçen gün performans artırma ve maliyet düşürme ihtiyacı, paletli araçlarda devamlı bir iyileştirmeyi zorunlu kılmıştır. Paletli araçlar çok geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir ve bu da her uygulama için değişik ihtiyaçlar doğurur. Bosch Rexroth, paletli bir yükleyici için daha yüksek çeki gücü, buldozerler ve bachoeloaderler, hendek kazıcılar için uniform besleme kuvvetleri için pompa, motor, dişli kutuları, kontrol valfleri ve elektroniği de içeren portföyüyle, özel çözümler sunmaktadır.

Paletli araçlar için uygun çözümler
Paletli araçlarda devamlı bir iyileştirme için komponentlerde kompakt ölçülendirme, yüksek güç yoğunluğu, uzun servis ömrü, diesel motordan optimal transfer, daha büyük dış kuvvetlere dayanıklılık, yüksek dinamik ve hassas çalışma, kullanıcı dostu, basit çalışma, yasal normları ve güvenlik regülasyonlarının karşılanması ve üretim ve çalışmada maliyet etkinliği gibi faktörlerin bir arada olması gerekmektedir. Rexroth, pompa, motor, dişli kutuları, kontrol valfleri ve elektroniği de içeren portföyüyle paletli araçlar için uygun çözümler sunar.

Paletli araçlarda, dinamik, çeki kuvveti ve kullanıcı dostu operasyon ihtiyaçları dışında, kullanılan ürünlerin daha uzun servis ömrüne sahip olması da istenmektedir. Resim 2’de, Rexroth komponentleriyle hazırlanmış optimal bir sistem görülebilir. Yeni kuşak eksenel pistonlu ürünlerde, Tier3 ve Tier4´le beraber gelen daha düşük dizel motor hızlarıyla birlikte, sistemde kullanılan A4VG ve A6VM’lerin deplasmanlarının çok hassas bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Daha uzun bir servis ömrü için de yeni tip A4VG ve A6VM’ler, maksimum çalışma basınçları 450/500 bar olacak şekilde dizayn edilmişlerdir.

DPCA (Dual Path Control Version A)
BODAS Elektronik platformuyla, Rexroth kontrolör, basınç, hız, ve sıcaklık sensörleri, joystick ve gösterge gibi input, output cihazlarını içeren geniş bir yelpazede, elektronik komponentlerle oluşturulmuş sistemler sunmaktadır. Bütün bu elektronik komponentler mobil uygulamalar için tasarlanmıştır. Bunun dışında Rexroth, DPCA (Dual Path Control Version A) gibi, uygulama software’leri geliştirmiştir. DPCA, paletli araçlar gibi, terse çevrilebilen, çift devreli hidrostatik yürüyüşlü araçlarda kullanılan bir software ve hardware paketidir. Aracın sağ ve sol taraflarının ayrı olarak tahrik edilmesinde yardımcı olur. Joystickler yardımıyla, tahrik karakteri ve direksiyon yönüne göre, aracın iki tarafı, ayrı spesifikasyonlara göre ayarlanır. Güvenlik sebeplerinden dolayı, iki tarafın ayarı da, yedekleme amaçlı, analog ve Can Bus olarak da yapılır. Hız kontrol sistemi, düz ve manevralı seyir halinde, sol ve sağ tahriği arasındaki hız oranını sabit tutar. Yük limit kontrolü de yokuş çıkma gibi özel şartlarda, dizel motorun aşırı yüklenmesini ve bayılmasını önler.
Günümüzde, paletli araçlardaki servis hidroliğinin de git gide önemi artmaktadır. Daha az enerji sarfiyatıyla daha yüksek güç elde edebilmek için, sabit deplasmanlı pompa sistemlerin yanında, değişken debili pompalar da kullanılmaktadır. Buldozer ve paletli loader gibi araçlarda, güvenilirlik ve sağlamlık çok önemli bir rol oynamaktadır.

A10VO ve A11VO gibi pompalar, açık devre sistemlerde istenen özellikleri sağlayan güvenilir ve sağlam pompalardır. Servis hidroliğinin fonksiyonları istenen özellikleri sağlayabilmelidir. Bir taraftan, hızlı çalışma zamanları ve agresif cevaplar istenirken, diğer taraftan hassas kontrol de sağlanabilmelidir.

Bu tip beklentileri karşılamak için, A10VO ve A11VO, akış bölücü blok LUDV ile kullanılabilir. Bu tip bir kombinasyon, yakıt tüketimini, makinenin ısınmasını azaltırken, istenen hassas kontrolü de sağlar. Rexroth’a ait SX ve M7 blokları, akış bölücü valf blokları, buldozerler ve paletli yükleyiciler için özel geliştirilmiştir.

Bu tip araçlarda kullanılan tipik bir hidrolik sistemde, A10VO veya A11VO pompa, 4THF5 joystick, M6 veya SX kontrol bloğu kullanılmaktadır.