Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Paketleme Çözümleri

Paketleme denince aklınıza ne geliyor bilemiyorum, ama şimdi sizlerden klasik bir öğününüzü hayal etmeye davet ediyorum. Ana yemeğinizde kullanılan tavuk parçaları, el değmeden özel olarak tartılıp, bir thermoform makinesi ile paketine konulmuş ve folyolanmış.
Pilavda kullandığınız pirinç, marketteki rafına ulaşana kadar, bir dikey paketleme makinesine, ikincil kutulama makinesine, ardından da streçleme makinesine uğramış. Her gün tükettiğiniz zeytininiz bir thermoform makinesinden çıkmış. Yoğurdunuz, bir enjeksiyon makinesinden, bir IML robotunun hassas hareketleriyle alınmış kabın içerisine, bir dolum makinesiyle doldurulmuş, folyosu kapatılmış, kapağı yerleştirilmiş, üstüne üretim ve son kullanım tarihi yazılmış. Bu işlemlerin hiçbirinde insan eliyle temas etmemiş ve sofralarımıza kadar ulaşmış.

Sodanız, yine bir dolum tesisinde doldurulmuş, kapağı kapatılmış ve shrink makinesine konulup altılı olarak paketlenmiş. Bu sofradan kalktıktan sonra ise sıcak bir kahve içip, yanında da bir çikolata yemek istiyorsunuz. Hazır kahveniz stick paketleme makinesinde büyük bir hassasiyetle doldurulmuş, çikolatanız ise üretim hızı dakikada 500 adet/saat’e çıkan, çok eksen servo kontrollü bir yatay paketleme makinesinde büyük bir hassasiyetle paketlenmiş. Kahvenize şeker atmak isterseniz de küp şekerleriniz sizin için hijyenik olarak paketlenmiş. Hayatımızın paketleme ile ne kadar iç içe geçtiğini görmek için etrafımıza biraz bakmamız yeterli olacaktır.

Gıda sektörü ile kısıtlayamayacağımız, hayatımızın bu kadar içerisinde olan paketleme makineleri, Schneider Electric olarak önemli odak noktalarımızdan bir tanesi. Makine programlamada kullandığımız hazır fonksiyon blokları sayesinde birçok paketleme makinesini tek bir fonksiyon bloğu yardımı ile yüksek performasta hayata geçiriyoruz. Yoğun servo sistemleri kullanılan hızlı paketleme makinelerindeki uzmanlığımız sayesinde, müşterilerimizin beklentileri üzerinde sonuçlar üretiyoruz. Hızlı değişen trendlere ayak uydurmak isteyen üreticiler için doğru çözüm ortağı olmamızın asıl sebeplerinden bir tanesi de ihtiyaçlara proaktif çözümler sunabilmemizdir. Örnek vermek gerekirse, Schneider Electric olarak senelerdir üzerinde durduğumuz enerji verimliliği konusunda müşterilerimizi bilinçlendiriyoruz. Makinelerinin enerji tüketimleri ve verimlilikleri konusunda belki on sene önce bir iyileştirme ihtiyacı hissetmeyen üreticiler; enerji maliyetlerinin de artması ile artık makinelerinin paketlediği ürün başına enerji tüketiminin raporlanmasını zorunlu tutuyorlar. Schneider Electric olarak paketleme makinelerindeki deneyimimiz; alanımızdaki her türlü makineye hizmet verebilecek ürün ve çözümlerimiz sayesinde bulunan birçok makine imalatçısının çözüm tedarikçisi olma onurunu bizlere sunmuştur. Paketleme denince aklınıza ne geliyor bilemiyorum ama bizim aklıma Schneider Electric geliyor…