Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

PACSystems RXi Platformu Otomasyonun Kurallarını Yeniden Yazıyor

GE Intelligent Platforms, şirketin endüstriyel ağ ihtiyaçları için yeni bir çağı başlatan kontrol ve bilgi işleme platformu olan PACSystems RXi’yi sunuyor. RXi, makineden makineye bağlantılarda ve sayısal işgücünün beceri düzeyinde üretkenlik avantajını elde etmede kullanıcıya yardımcı olur. Bunu sağlarken, gelişmekte olan cloud tabanlı destek kitleri tarafından desteklenen alanında öncü bilgi-işlem ve network teknolojilerinden faydalanılmaktadır. RXi Platformu, GE’nin gömülü kontrol platform dizaynı alanındaki köklü tecrübeleri üzerinde yapılandırılmıştır. Tıpkı, şirketlerin ihtiyacı olan günümüz ekonomik gereksinimleri, geliştirilmiş verimliliği, endüstriyel ağla olan bütünleşmeyi, daha fazla çalışma süresi ve daha az işletim gideri sağlayan endüstriyel standartlarda açık mimariye sahip teknolojiler gibi…

Günümüzdeki gelişmiş performansa sahip kontrol uygulamalarının ihtiyacını karşılamak üzere bu ürün ailesinin kalbinde çok çekirdekli CPU içeren COM Express mimarisi kullanılmıştır.

Bu mimari, GE’ye çok geniş bir ürün yelpazesinde sürekli devam eden ve kullanıcıların uygulamalarını herhangi bir sekteye uğratmayan yenileme, güncelleştirme imkanı sunmaktadır. RXi platformları yüksek hızlı arayüzlerle, çoklu gigabit Ethernet ile ve USB 3.0 bağlantı girişleriyle tam uyumluluk göstermektedir. Bu tür yüksek performans özellikleri, kayıpsız güç ve uygulama esnekliği sağlamak için GE PACSystems kontrol motorlarıyla da tam uyumludur. PACSystems RXi kontrolör ailesi, yüksek performanslı ve uzun çalışma süresine sahip kontrol çözümlemesi sunan kendinden yerleşik ve bağımsız bir PROFINET arayüzü içerir. RXi endüstriyel bilgisayar konfigürasyonları HMI, Historian ve analitik uygulamaları en zorlu koşullar altında doğru olarak çalıştırabilmesi yönüyle endüstriyel bakımdan benzersizdir. Bu şekilde, saha çapında ve kurumsal olarak sistemlerin birbirine entegrasyonu ve operasyonların gerçek zamanlı kontrolü kolaylaşır. RXi platformu GE´nin yeni cloud tabanlı ortak otomasyon platform geliştirme modelini destekler.

GE Intelligent Platforms, Kontrol ve İletişim Sistemleri Ürün Genel Müdürü Steve Pavlosky “RXi kontrolörleri PAC kontrolörlerinin gelecek evrimidir” diye açıklamada bulunmuştur. “Bizim stratejimizde RXi platformu, yüksek performanslı kontrol çözümleri sunan kilit öneme sahip bir noktadadır.
Ayrıca bu çözümler, endüstriyel ağ ile doğru bir şekilde entegrasyonları sağlanarak, yeni cloud tabanlı otomasyon platformu ile birlikte geliştirilebilir, dağıtılabilir ve izlenebilir. Platformun güvenilir PROFINET tabanlı dağınık mimarisi, yüksek performanslı kontrol ve dağınık I/O ile birlikte, düşük kurulum ve işletme maliyetleri için bağımsız I/O ağlarıyla en iyi kombinasyonu sunar. RXi, RX7i ve RX3i ile birlikte aynı yüksek performanslı PACSystems kontrol motoruna sahiptir. Bu motor, faktörler arasında sorunsuz uygulama taşınabilirliğine olanak tanır. RXi platformu PLC güvenilirliği ile dayanıklı bir endüstriyel PC’nin esnekliğini birleştirip fabrika bazlı işletmelerde endüstri bilgisayarı olarak kullanılabilir.”

Tasarım yönünden bakıldığında, RXi kontrolör geleneksel sistemlerden ayrılır. İlk olarak, kendine özel, gelecekteki yükseltilebilirlik için temel olacak olan I/O yoktur. İkinci olarak, kendi içinde otomatik (halka) yedeklemeyle yüklü gelen PROFINET kullanıcıya düşük kurulum maliyeti, yüksek performanslı bağımsız I/O ağı ve kolay bir kullanım sağlar. I/O network’ü olarak açık standartlı PROFINET ile kullanıcılar kendi sistemlerinde kullanmak için istedikleri tür I/O’yu ve diğer cihazları, sürücüler ya da görüntü sistemleri gibi, seçmekte özgürdür.

Üçüncü olarak, görüntülüme, data arşivleme veya diğer gelişmiş bilgisayar görevleri gerektiren uygulamalarda kolay ve performanslı çözümler için endüstriyel PC modül bağlantısı kullanan RXi mimarisi uygulama özelliği vardır. Dördüncü olarak, GE standart Intel mimarisi üzerine kurulu olduğundan, benzersiz hafıza ve saklama seçenekleriyle kontrol çözümlemelerinin dağıtımını yapabilir. Son olarak, bütünleşik halde gelen akıllı görüntüleme arayüzü ile kullanıcılar ayrı bir bilgisayarda yürütülen yazılıma gerek duymadan standart bakım işlevlerini yerine getirebilirler böylece endüstriyel ağ ile kontrol sistemi arasında bir ara köprü kurulmuş olur.

Tesis bazlı işletime sahip üreticiler için, GE platformuna ait endüstriyel PC (IPC) ufak boyutlarda, dayanıklı ve fansız çalışmaktadır. GE’nin dayanıklı COM Express modüllü CPU platformu fansız endüstriyel bilgi işlem ortamında yüksek performas sağlamak için patentli termal izleme teknolojisini ileri teknoloji pasif soğutma teknikleri ile birleştirmiştir ve böylece diğer IPC’lerin ısıl nedenlerle kapanması ile sonuçlanabilecek hataların önüne geçilmiştir. Tasarımın içinde, kontrolör ve IPC üzerinde bağlayıcılarda yer alır, bu şekilde kontrol-izleme ve işleme döngüsünün istendiği durumlarda iki ürün birbirine kabloya gerek duymadan bağlanabilir. IPC gerektiğinde bir seri dokunmatik ekranın arka yüzeyine de kurulabilir böylece modüler panelli IPC ailesi oluşturulur.

“Bu platform endüstrideki bir çok eğilimi, (kontrol sürekliliği, açık mimarinin standartları, makine seviyesinde işleme ve kontrol ve endüstriyel internete entegrasyon) destekler.” şeklinde devam etmiştir Pavlosky. “Kullanıcılar, üretim varlıklarının kontrol sistemine daha uzun süre dayanmasını beklerler. Bu yeni geliştirme yöntemi ile en yeni teknolojilerin, yatırımları daha üretken, güvenilir ve mali yönden yararlı hale getirme avantajı kullanılır. Öte yandan müşterilere kendi yatırımlarını koruma imkanı da verilmiştir.”