Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Özel Pnömatik Silindirler

Endüstrinin hemen her alanındaki makinelerde, pnömatik silindirler, sıkma, tutma, baskı, itme, kaldırma gibi birçok fonksiyonun uygulanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farklı silindir tipleri; farklı kuvvetler, daha modüler yapıya sahip olma, dönmezlik gibi ihtiyaçlardan ötürü oluşmuştur.

Endüstride en yoğun kullanılan silindir tipleri kısaca şöyledir:

WINMAN WAC tipi profil gövde silindirler
Bu silindirlerin ölçüleri ISO15552 standardına göre yapılmıştır. Ø32 – Ø200 arasındaki çaplarda üretilmektedir. 6 bar çalışma basıncında, 48 – 1884 kg (480 – 18840 N) kuvvet elde edilebilir. Endüstride en sık kullanılan silindir tipidir.

WINMAN WSSC tipi kalem silindirler
Bu silindirlerin ölçüleri ISO6432 standardına göre yapılmıştır. Ø4 – Ø25 arasındaki çaplarda üretilmektedir. 6 bar çalışma basıncında, 0,75 – 29,50 kg (7,5 – 295 N) kuvvet elde edilebilir. Küçük gövde yapıları nedeniyle mini silindir olarak adlandırılan bu ürünler de birçok makine ve aparatta, küçük kuvvetlere ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılmaktadır.

WINMAN WINC tipi kompakt silindirler
Bu silindirlerin ölçüleri ise ISO16030 standardına göre yapılmıştır. Ø20–Ø100 arasındaki çaplarda üretilmektedir. 6 bar çalışma basıncında, 18 – 470 kg (180 – 4700 N) kuvvet elde edilebilir. Aynı ölçüdeki WAC ve WSSC tiplerine göre hacimsel olarak daha az yer kaplamaları nedeniyle, kompakt yapıya ihtiyaç duyulan tasarımlarda tercih edilmektedir.

Bu tiplerin yanı sıra, belirli ölçü standartları olmayan fakat farklı ihtiyaçları karşılayabilen silindir tipleri de mevcuttur.

WSAC – Short strok silindirler
WACC – Kompakt silindirler
WGC – Kendinden yataklı silindirler
WGR – Gripper silindirler gibi farklı özellikte silindirler bulunmaktadır.

Pnömatik silindirler seçilirken, istenen kuvveti elde etmek için “çapı”, istenen hareket mesafesini elde etmek için “kursu” belirlenir. Sensörlerle komut alabilmek için ”manyetik” ve strok sonlarında oluşacak darbeyi önlemek amacıyla “yastıklama” özellikleri de eklenebilir. Bu standart sayılabilecek özelliklerin haricinde bazı durumlarda silindirlerden daha farklı çalışma özellikleri de beklenir. Pnömatik silindirde, normal çalışma sistemi dışında farklı özellikler sunan seçenekler şu şekilde sıralanabilir.

WINMAN tek etkili silindirler

Pnömatik silindir borusu içerisine, pistonun ön ya da arkasına yay eklenerek, silindiri tek yöne hava ile hareket ettirirken diğer yöne yay kuvvetiyle hareket ettirilebilir.

WINMAN tandem silindir

Bu silindir tipi ile, silindir montaj alanlarının kısıtlı olduğu bölgelerde yüksek kuvvet elde etme amacıyla, birden fazla pnömatik silindir arka arkaya eklenir.

WINMAN çift milli silindir

Pnömatik silindirin ön ve arkasının çift taraflı olarak kullanıldığı durumların yanı sıra, aynı silindirde faklı kurs mesafelerine sahip olabilmek adına tek taraftaki mil üzerine eklenen somundan kurs ayarlaması yapılabilir.

WINMAN pozisyoner silindir

Basınçlı havanın sıkışabilir özellikte olması, pnömatikte hassas konumlama işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmasını engellemektedir. Özellikle farklı kurslarda arka arkaya çalışmanın gerektiği sistemlerde, pozisyoner silindirler kullanılarak hassas konumlama işlemi sağlanabilir. Farklı kurslara sahip birden fazla silindir arka arkaya, milleri birbirinden bağımısız olarak bağlanarak pozisyoner silindirler elde edilebilir.