Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Otomotiv Endüstrisinde Yapay Görme Sistemleri

Günümüzde otomobillerin; artan yeni özellikleri, yeni tasarımları ve karmaşık yapıları nedeni ile üretim hatalarında da artışlar söz konusu olur. Üreticiler içinse, oldukça rekabetçi piyasa içerisinde bu hatalar asla kabul edilemez.

Sektörde, güvenilirlik ve kalite en vazgeçilmez unsurlardan ve kullanıcıların başlıca taleplerindendir. Üreticiler ve tedarikçiler bu kusurları önlemek, kaliteyi elde etmek için son derece etkili bir çözüme başvurmalıdırlar. İşte bu çözüme Yapay Görme Sistemleri diyoruz. 2D veya 3D boyutlu nesneleri tanımlama, nesnelerin pozisyon bilgisini bulma, kritik ayar noktalarında montaj parçalarını pozisyonlama ve yerleştirmede robotlarla birlikte yapay görme sistemlerinin kullanılması önemlidir.

Yapay görme sistemleri ile bir otomobilin kabul veya reddedilmesi, denetimin çeşitli tiplerde yapılan performansına dayanır. Bu tipler, kozmetik kusurlar yüzey denetimi kapsamında tespit edilirken, (örneğin, gövde panelleri ezik ve kırışıklıkları vb) bunun yanı sıra fonksiyonel kusurlar da (fren diskin delik büyüklüğü, doğru parçaların yerleşimi, vb) yapay görme sistemleri ile kontrol edilir. Yapay görme sistemi ayrıca parçaların varlığında veya yokluğunda, parçaların şekillerini doğrulamada, doğru sayıda bulunmasında da kullanılmaktadır. Kısaca, montaj hatlarında, fikstürlerinde vb yapay görme kontrolleri hatasız montaj yapılmasını sağlar.

Yapay görme sistemleri ile parça tanımlama da gerçekleştirilebilir. Yapay görme sistemleri OCR (Optical Character Recognition-Optik Karakter Tanıma) özelliği sayesinde parça üzerindeki karakter kodlamaları algılanarak üretim sürecindeki aşamalar kontrol edilebilir. Yapay görme sistemleri ile hassas işlenmiş parçalar da (örneğin, bağlantı elemanları, şanzıman ve diğer alt montajlar gibi) temassız ölçüm gerçekleştirilebilir. Yapay görme 2D matrix okuma için de kullanılmaktadır.

Otomotiv endüstrisinde farklı yapay görme uygulamaları günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Yapay görme sistemleri otomotiv endüstrisinde ilerlemeye nasıl ve ne hızla devam edecek? Bizler, sizler için bazı sorular ve cevaplar ile bu konuyu anlatmaya çalışacağız:
1) Şirketler tarafından şu anda kullanılan yapay görme uygulamaları nelerdir?
Birçok üretim tesisinde, izlenebilirlik, hata tanımlama, istasyonlarda proses kontrol, robot rehberliği, boyutsal kontrol, yapışkan uygulamalarında denetim, hassas ve temassız ölçüm için yapay görme sistemlerini kullanır.

2) Bu uygulamaların hangisi en önemlidir?
Kaliteli ürün için güvenli operasyonları sağlamak, üretimin verimliliğini geliştirmek ve kritik noktaların denetimi için her sistem çok önemlidir. Uygulamanın her tipi; üretim operasyonlarının geliştirilmesinde, kalitenin sağlanmasında ve atıkların ortadan kaldırılmasında önemli kazanımlar sağlar. Aynı şekilde birçok otomobil üretim tesisinde, firmalar tedarikçilerinin de hem kendi tesislerinde hem dışarıda bu teknolojiyi kullanmalarını istemektedir.

3)Şirketlerde yapay görme kullanımında bir artış yaşanacağı düşünülüyor mu? Şirketlerde yapay görme sistemleri kullanım artışını destekleyen unsunlar nelerdir?
Yapay sistemleri büyümeye devam edecek. Büyümesine katkıda bulunan faktörler, gelişmiş güvenilirlik, kolay kullanım, daha iyi bir vizyon, geliştirilmiş düzeltilebilirlilik, daha düşük uygulama maliyeti, uygulama başarıları, liderliktir. Tüm bu faktörler geliştirilmiş kaliteye katkıda bulunur ve yapay görme kullanım artışı operasyonel maliyetleri düşürürür. Esnek otomasyon için talep edilir. Uyarlanabilir takımlarla özel fikstürlerle el işlemesini azaltır. Ayrıca, esnek bir hat üzerinde model doğrulanması için kullanılabilirken, sağladıkları yararlarla fiyat ve performansta iyi bir iyileştirme sağlanır.

4)Şirketlerde akıllı kameralar hangi uygulamalarda kullanılmaktadır?
Akıllı kameralar, doğru uygulamalar için kullanıldığı zaman çok rekabetçi olmaktadır. Uygulamalarımızı akıllı kameralar ile gerçekleştirmekteyiz. Akıllı kameraları denetim / hata tanımlama, izleme ve gözlem uygulamalarında sıkça kullanmaktayız. Akıllı kameraların kullanmaya esneklik sağlaması, konfigürasyon kolaylığı, uluslararası haberleşme standartlarını destekleme yeteneği gibi pek çok avantajı vardır.

5) Firmalar akıllı kameralarla mı yoksa PC tabanlı yapay görme sistemlerini mi kullanıyorlar, firmaların tercihi hangi yöndedir?
Farklı uygulamalar için sistemlerin her iki tipi de kullanılmaktadır. Yapay görme sisteminin uygulamaya özel ve doğru biçimde seçilmesi esastır. Akıllı kameralar kullanım açısından kullanıcı odaklıdır. İlerleyen zamanlarda ise başka bir proses için kullanılması, programlanması kolaylıkla sağlanır.

6) Yapay görme sistemlerinin firmalarda öncelikle hangi alanlarda kullanımı tercih edilir?
Birçok otomotiv üretim tesislerinde yapay görme uygulamaları çeşitli üretim hattı boyunca kullanılır. Otomotiv yan sanayi tesislerinde de aynı şekilde üretim hattı boyunca ve bazı özel parça kontrollerinde sıklıkla kullanımı tercih edilmektedir.

7) Firmalar tarafından ne tür kameralar daha sık tercih ediliyor?
Otomotiv endüstrisi, uygulamalarında daha çok siyah beyaz alan tarama kameraları kullanmaya eğilimlidir. Genellikle metal üzeri inceleme yapıldığından renkli kameralar fazla kullanılmaz. Hat tarama ve renkli kameraları çok özel uygulamalarda tercih edilir. Renkli kameralar özellikle doğru renk parça kontrollerinde öne çıkar.

Xpectia: Yüksek kontrast gerçek renk algılama ile dengeli inceleme
Standart renkli sistem: Düşük kontrast filtrelenmiş siyah beyaz görüntü ile dahili işleme

8) Firmalar tarafından ne tür aydınlatmalar kullanılır? (Beyaz, UV, IR, NIR vb)
Genellikle uzun ömürleri nedeni ile LED aydınlatmaları kullanmalarını önermekteyiz. IR (kırmızı LED) aydınlatıcı metalik motor parçaları için kullanılan en yaygın aydınlatmalardır. Birçok uygulama da beyaz ışık kullanmakla birlikte ve bazı diğer özel aydınlatma tekniklerini de uygulamalara özel tercih etmekteyiz.

9) Firmalar yapay görme sistemi entegrasyonlarını kendileri mi yapıyor yoksa dışarıdan mı sağlıyor?
Sistem entegrasyonları genelde dışarıdan oluyor. Firmaların yapay görme entegrasyoncusu, sağlayıcıları olur. Bu demek değildir ki firmalar doğrudan yapay görme uygulamalarının içinde olmuyorlar. Firma mühendisleri yapay görme entegrasyonlarını firma ile birlikte bu süreçlerde ortak çalışırlar.

Uygulayıcı firmalar, yıllar boyunca kazandıkları deneyim ve bilgi ile uygulama için en uygun kamera, lens, aydınlatma seçimini gerçekleştirir. Bu sayede devreye alım süreci kısalırken, uygulamanın başarı oranı artar.

10) Yapay görme sistemi parçalarını, yazılımını ve sistemini almaya karar verdiklerinde hangi kriterler çok önemli oluyor?
Deneyim, dayanıklılık, güvenirlilik, kolay kullanım, tekrarlanabilirlik, sürdürülebilirlik, maliyet ve tesiste mevcut kullanıcı tabanı ile aşinalık.