Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Otomobil Sanayi için Hardware-in-the-Loop

Kısaca HiL olarak adlandırılan Hardware-in-the-Loop, uzun yıllardır model bazındaki gelişimin denenmiş bir enstrümanıdır. Simulink® veya MapleSim™ gibi simülasyon aletlerinde geliştirilmiş makine modelleri, otomatik kod üretimi ile gerçek zaman ortamına transfer edilir ve orada makinenin davranışını emule eder. Böylece yeni fonksiyonların kritik sınamaları için güvenli bir gelişme ortamı sağlanır.

B&R’ın sanayi PC’lerinde HiL
HiL için geleneksel çözümler pahalı ve kullanışsız laboratuvar donanımına dayanırken, B&R’ın sanayide denenmiş PC’leri ideal bir platform sunmaktadırlar. B&R sistemi çok sayıda tanınmış fieldbus arayüzler üzerinden iletişimde bulunuyor ve zor sanayi ortamlarında sürekli çalışmada da dayanıklılık gösteriyor. ’’Automation Studio Target for Simulink’’ sayesinde simülasyon ortamına uygulanan hat modelleri, tek bir tuşla gerçek zaman platformuna transfer edilir. Çok geniş bir yelpazeye sahip olan modern kontrol ve tahrik teknolojisi sistemin tümünün eş görünümünü mümkün kılmaktadır. B&R’ın Otomotivden Sorumlu Global Account Müdürü Elmar Zimmerling’in ifadesine göre, özellikle otomobil sanayi veya hava ve uzay teknolojisindeki deney ve test ortamlarını geliştirenler, B&R sistemlerinin avantajlarından yararlanmaktadırlar.