Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Otomatik Tanıma / Veri Toplama OT/VT

Barkod, RFID, manyetik şerit, OCR, akıllı kart veya biyometrik tabanlı teknolojiler sayesinde tanıyarak bilgilerini üretim sisteminize entegre edebildiğiniz ürünler üretmek günümüzde artık bir zorunluluk. Üretimin tüm süreçlerinden depolama, stok ve sevkiyat süreçleri de dahil her noktada uygulama alanı bulan bu teknolojiler arasından uygun olanı seçmek ise çok kolay değil.

Birçok yeni projede olduğu gibi OT/VT projelerinin de önündeki en büyük engel ise
projenin maliyeti. İşletmeler için en yüksek fayda/maliyet oranına sahip projeyi hayata geçirmek öncelikli olmakla birlikte, yapılacak uygulamanın mevcut sistemlere
entegrasyon sorunlarına ve sistemin ileride gerekebilecek yeniliklere ne kadar açık olduğuna da ayrıca dikkat etmek gerekiyor.