Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Otomasyon Sistemlerinde Endüstriyel Haberleşme

Enerji piyasasında üretim maliyetlerini minimuma düşürmek için global üretim proses kontrolünü doğru yapmak gerekir. Üretici şirketlerde maliyetlerin önemli bir kısmı, bakım maliyetleri ile temsil edilmektedir. Bakım stratejisi geliştirmek, entegre ve farklı koşullarda operatörleri desteklemek için global bir arayüzde farklı sistemlerden gelen bilgilerin senkronize edilmesi mümkündür.

Günümüzde otomasyon, mekatronik ve kontrol teknolojilerinde kullanılan sensör, aktüatör, valf, röle vb. cihazlar kendi durumları ile ilgili olarak birbirleriyle, PLC’lerle ve bilgisayarlarla haberleşmektedir. Böylece bilgi akışı sağlanarak veri toplama (data acquisition), veri işleme (data processing), veri analizi (data analysis) işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Veri toplama (data acquisition) üç ana adımda incelenir;

Sensörler
Bir odanın sıcaklığı, bir ışık kaynağının yoğunluğu ya da bir nesneye uygulanan kuvvetin ölçümü bir algılayıcı ile başlar. Transdüktör olarak adlandırılan bir algılayıcı, ölçülebilir bir elektrik sinyali halinde fiziksel bir fenomene dönüştürür. Sensör tipine bağlı olarak, elektriksel çıkış voltaj, akım, direnç ya da zamanla değişen başka bir elektriksel özellik olabilir. Sensörler ve bileşen devreleri düzgün doğru ve güvenli bir sinyal üretmeleri gerekebilir ki  DAQ cihaz tarafından doğru okunabilsin.

DAQ cihazları
DAQ donanımı, dış dünyadan gelen sinyaller ile bilgisayar arasında bir arayüz görevi görür. Bu donanım fonksiyonel olarak gelen analog sinyalleri dijital hale getirirler. Bir sinyal ölçmek için kullanılan bir DAQ cihazının üç temel devresi, analog-dijital dönüştürücü (ADC) ve bilgisayar donanımı vardır. DAQ cihazları sistemleri otomatize etmekle birlikte ölçüm de yapmaktadır.

Sistem Bilgisayarı
“Haberleşme” sözcüğü, iletişim, veri akışı, protokol gibi sözcükleri akla getirmekte olup endüstride kullanılan protokolleri “endüstriyel iletişim protokolleri” olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

Fieldbus, Profibus, Modbus, CanBus, DeviceNet, ControlNet, AS-i ve Hart en çok kullanılan endüstriyel iletişim protokolleridir.

Endüstriyel iletişim protokollerini kullanan cihazlar, bilgisayar, PLC, gömülü kontrolör, SCADA, RTU vb. cihazlarla haberleştiği ve bilgisayarlar da dijital dünyada çalıştığı için bilgisayar haberleşme tekniklerini bilmek, protokolleri anlamamız için olmazsa olmaz bir adımdır. Bunun dışında yapılan tüm çalışmalar eksik ve bütünü kavramaktan yoksun olacaktır.