Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Optimum Verimlilik için Yüksek Performans ZX Kompakt Yer Değiştirme Algılama

Omron yeni ZX1 ve ZX2 yer değiştirme sensör serileri, gerçek anlamda sınıfının en iyi hız, hassasiyet ve kullanım kolaylığı sunar.

Örneğin; yanıt verme süresi 60 µs’dir ve 30 µs kadar kısa bir ölçüm döngüsüne sahiptir. Yine de ZX1 ve ZX2 serilerinin en iyi özelliğinin metaller, elastomerler ve parlak malzemeler dahil olmak üzere tüm renk ve yüzeylerde son derece istikrarlı ölçüm yapabilmesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sonuç mu? Optimum makine verimliliği ve optimum müşteri memnuniyeti.

Avantajları
• Geniş algılama mesafesi seçeneği,
• Her tür yüzeye sahip nesnelerde istikrarlı ölçüm,
• Hassaslık ve hız bakımından sınıfında en iyi performans,
• Kolay montaj için dünyanın en küçük algılama kafası,
• Tek tuşla “Akıllı Ayar” özelliğiyle basit yapılandırma,
• Zorlu ortamlarda güvenilir ölçüm,
• Entegre ekran.

ZX1 ve ZX2 serisi sensörler koyu, mat ve parlak yüzeyler gibi önceden zor kabul edilen yüzeylerde sorunsuz çalışır. Bu özellik sensör arızasından kaynaklanan üretim hattı durmalarını ortadan kaldırır ve hedef yüzeyin değişmesi sonucu ortaya çıkan durmaları en aza indirir. Bu son derece istikrarlı ölçüm, gelişmiş HSDR (Yüksek Hız Dinamik Aralık) CMOS kamera çipi ve kademesiz lazer gücü ayarlama algoritması sayesinde elde edilmektedir.

ZX1 yer değiştirme sensöründe bulunan entegre yükseltici sadece bir bileşen monte ederek çalışmaya olanak tanır. Bu sadece zaman ve alandan tasarruf sağlamakla kalmaz aynı zamanda kablolamayı basitleştirir. ZX2, bu özelliklerin yanı sıra dünyanın en küçük sensör kafasını sunar.

Bu kompakt ve kolay monte edilen sensörler kolayca yapılandırılabilir. Sadece tek bir tuşa basmak, sensörün algılama uyguladığı yüzeyi “öğrenmesi” için yeterlidir. Hızlı makine montajı için mükemmel ve ürün tasarımları değiştiğinde kullanım için idealdir.

Yeni ZX1 ve ZX2 serisi Omron yer değiştirme sensörleriyle tüm yer değiştirme ölçümü görevleri için ideal çözüme sahip olunur. Örneğin; kağıt rulosu beslemesinin gerilimini veya bir çubuğun yakınlık seviyesini kontrol etmek gerektiğinde, ZX1 ve ZX2 ölçüm sensörlerinin geniş kapsamlı çözümlerinden biri mutlaka uygulamanın gereksinimlerini karşılayacaktır. Bu nedenle, bu hassas ölçümleri sadece hızlı ve son derece istikrarlı olmakla kalmaz aynı zamanda 20mm – 1000mm aralığında ölçüm yapabilme özellikleriyle mükemmel bir esneklik sunar.

ZX1 kompakt kolaylık
Son derece kompakt CMOS yer değiştirme algılama başlığı, sensörü en küçük alanlara bile monte edebilmeyi sağlar. Entegre LED ekran kolayca okunabilir ve kullanım kılavuzuna başvurmaya gerek kalmaz. ZX1’de tek bir tuşa basarak uygulama için ideal yapılandırmaya sahip olunur. Bu sayede kurulum ve kalibrasyon, operatörün becerisine bırakılmamış olur. Sadece bir tuşa basarak güvenilir ve optimum yapılandırma elde edilir. IP67 koruma seviyesi ile sensörün zorlu ortamlarda bile yüksek güvenilirlikte ölçüm yapacağından emin olunur. Robot kablo sayesinde, algılama başlığı hareketli parçalara monte edilebilir. Lazer kullanım ömrünün sonuna yaklaştığında, dahili LED yanıp sönmeye başlar. Bu sayede bakım, üretim hattında planlanmamış durmalara sebep olmadan sistematik olarak uygulanabilir.

ZX2 gelişmiş fonksiyonellik
Yükselticiyle birlikte gelen bağımsız tutma fonksiyonu ile, ZX2 kapsamlı ölçüm zamanlama fonksiyonları sunarak aksi taktirde ölçüm konusunda zorluk oluşturacak işlemleri kolayca gerçekleştirmenizi sağlar. Beş olası fonksiyon değeri belirlenebilir: ortalama, tepeden tepeye, örnek, alt ve tepe. ZX2, digital ekrandaki değerin yanı sıra uygulama boyutundaki analog çıkışını yapılandırmanıza olanak sağlayan ölçekleme fonksiyonuyla gelir.

Analog çıkışın yapılandırılması için çıkış gerilimi veya akımı kullanılabilir. ZX2 serisinde hızlı ve basit yapılandırma sağlamanın yanı sıra gelişmiş ölçüm için ileri düzey özellikler sunan tek tuşla ayar “Akıllı Ayar” fonksiyonu bulunmaktadır. Ayrıca bir hedefin kalınlığını veya atlama kademesini ölçmek için iki adet ZX2 sensör kullanılabilir. Bunun için yapılması gereken sadece hesaplama ünitesini iki yükselticinin arasına bağlamaktır.#gerektiğinde, ZX1 ve ZX2 ölçüm sensörlerinin geniş kapsamlı çözümlerinden biri mutlaka uygulamanın gereksinimlerini karşılayacaktır. Bu nedenle, bu hassas ölçümleri sadece hızlı ve son derece istikrarlı olmakla kalmaz aynı zamanda 20mm – 1000mm aralığında ölçüm yapabilme özellikleriyle mükemmel bir esneklik sunar.