Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Operatör Panellerinde Yenilikler HMI STU Panel

Schneider Electric küçük panel serisi STU ile daha açık, daha kompakt ve daha kolay çözümler sunuyor. Daha önceki serilerde sunduğu aletsiz montaj kolaylığından sonra

HMI Montajında devrim!
Magelis STU küçük panel serisi pano üzerinde kesim gerektirmez.

Sadece 22mm çapında bir delik yeterlidir. Sanki bir buton monte eder gibi yapılacak montaj ile panel montajı tamamlanacaktır.
• Magelis STU 3.5″ ve 5.7″ TFT 65.000 renkli dokunmatik ekran,
• Vijeo Designer ile programlanabilir,
• Hazır Driver’ler ile farklı PLC markalar ile haberleşme,
• Buton tipi montajı sayesinde makine ve panoda yer tasarrufu ve kolay montaj,
• PC ve yazılım olmadan USB flash ile operatör paneline uygulama yükleme imkanı.

Kolay montajın yanı sıra üzerinde ethernet bulunan tüm operatör panellerde standart olarak sunulan Web gate özelliği sayesinde ekranda koşan uygulamanın bir PC’de basit bir internet tarayıcı üzerinden uzaktan izlenmesini ve kontrol edilmesine imkan vermektedir. Aynı değişkene aynı anda farklı komutların verilmesini engellemek için yüksek bir güvenlik seviyesi uygulanabilir. Bu sayede uzaktan o anda operatör paneli izlenebilir ve kontrol edilebilir.

XBTGH mobil panel
Magelis XBTGH mobil paneller ile çalışmalara eş zamanlı olarak müdahale edilir. Sadece kumanda panosuna monte edilebilen operatör panellerin aksine IEC 60947-5-1 standardına uygun acil stop üzerinde XBTGH HMI kullanarak esnek kablosu ile mobil paneli de gezdirilerek parametreler değiştirilebilir ve sistem değerleri görüntülenebilir.

5,7” boyutundaki yüksek kaliteli VGA çözünürlüğünde 65k renk dokunmatik ekran sayesinde kaliteli bir izleme imkanı sunmaktadır. Üzerinde bulunan 11 adet fonksiyon tuşuna istendiği gibi atama yapılabilir ve etiketleri değiştirilebilir. Kolay ekran seçimi için arkasında yuva içerisinde özel dokunmatik ekran kalemi bulunmaktadır.

Genel özellikleri
• 1kg’dan hafif olması sayesinde tek elle kolayca taşıma imkanı,
• Harici depolama arayüzleri için CF kart slotu ve USB port,
• Açık haberleşme: seri port, ethernet ve USB,
• Güvenlik şartlaına uygun olarak 3 kontaklı acil stop butonu,
• Güvenlikten emin olmak için 3 konumlu switch (ölü adam fonksiyonu),
• Paneli açmak/kapatmak için anahtarlı switch,
• 3m ve 10m’lik kablo opsiyonları.

Magelis XBTGC Kompakt Panel
XBTGC serisi PLC + HMI entegre kontrol
En iyi entegre HMI ve kontrol teklifi: Kompakt, tümü bir arada ve ekonomik.

Magelis XBT GC HMI kontrolör ekran ve PLC fonksiyonlarını tek bir üründe birleştirir. Hat içi ve kompakt makinelerin zorlu gereksinimlerini Esnek Makine Kontrolü yaklaşımına uygun şekilde yanıtlar. Yüksek seviyeli entegrasyon kontrol sistemi ekipmanlarını basitleştirmenin yanı sıra bu kontrolörü tamamen kompakt hale getirir. Bu Magelis operatör terminali bir Schneider Electric kontrolörün tüm avantajlarını sunar:
> SoMachine yazılımı ile komple entegrasyonu,
> Modüler G/Ç,
> Telefast kablolama sistemi ile hızlı kablolama seçeneği,
> Haberleşme ağları üç farklı model ve bağlantı seçenekleri (usb, seri, CANOpen, Ethernet),
> USB disk ile yüklenebilen tek HMI ve PLC uygulaması,
> WebGate: Ethernet üzerinden cihaza erişim,
> 3,8” ve 5,7” ekran boyutu seçenekleri,
> Üzerindeki G-Ç’lara ek olarak 3 modüle kadar genişleme imkanı.

Oldukça ekonomik olan bu ürün, ürün çalışma süresi veya özelleştirme seviyesinden bağımsız olarak, makinelerin kullanım ömrü boyunca toplam maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur.