Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Operatör Güvenliği için Çift El Emniyet Valfi

Günümüzün çalışma şartları, iş ve işçi güvenliği kanunları nedeniyle artık güvenlik ve sağlık konuları göz ardı edilemez. Makine ve takım imalatçıları öncelikle işçi güvenliğini sağlamak ve kanunlara uymak amacıyla kullandıkları pnömatik devrelerde maksimum güvenlik tedbirleri aramaktadırlar. Özellikle preslerde operatörlerin ellerini korumak için güvenlik önlemleri artırılmıştır (Şekil 1). Çift butonla çalışılan, emniyetli olması gereken yerlerde, operatörlerin ellerini korumak için çift el emniyet valfleri kullanılmalıdır.

Çalışanların ellerini tehlikeli bölgeden uzaklaştırmak için işlem sırasında iki eliyle butonlara basması istenir. Bu uygulama, Makine Emniyeti Yönetmeliği Ek IV (Riskli grup ürünler) Emniyet Parçaları bölümünde “Çift elle kumandalı olarak emniyet fonksiyonlarını ifa eden mantık birimleri” maddesinde makinelerdeki mekanik tehlikeleri önlemek amacıyla zorunlu kılınmıştır (TS EN 574+A1).
SMC tarafından geliştirilen çift el emniyet valfi VR51 serisi ile bu soruna da çözüm bulunmuştur (Şekil 2). VR51 serisi, basit olarak iki giriş ve bir çıkış içermektedir. Giriş sinyalleri iki pnömatik butona bağlanmalıdır. Bu da işlem yapabilmek için operatörün iki elini birden kullanmasını ve bu sayede ellerini tehlikeli bölgelerden uzak tutmasını sağlamaktadır. VR51 serisinde çıkış alabilmek için iki elin de en geç 0,5 sn. gecikmeyle iki butona basmış olması gerekmektedir. Ayrıca çıkış sadece bu butonlara basılı olduğu sürece alınabilmektedir. Eğer sinyallerden biri kısa bir süreliğine de olsa kesilirse, valf otomatik olarak kapanır ve tekrar açılabilmesi için iki sinyalin de tekrar sağlanması gerekir. Bağlantı kolaylığı sağlaması için SMC´nin ø6 mm çapındaki otomatik rakorları valfin üzerinde dahili olarak gelmektedir.