Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Nitelikli Sektörel Ziyaretçiler BEST 12 Fuarı’na Damgasını Vurdu

Bina elektronik sistem teknolojileri alanında birbirini tamamlayan tüm sektörleri aynı çatı altında buluşturan BEST’12 Fuarı, 8 -11 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. WIN Fuarlarını yıllardır başarıyla gerçekleştiren Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık tarafından düzenlenen BEST 12’ye, sektöründe lider konumda olan 60 firma katıldı. 4 gün boyunca 7 bin 500 kişiyi ağırlayan fuarın ziyaretçi profili profesyonellerden oluşuyordu. Yatırımcı, danışman ve karar vericilerin oluşturduğu ziyaretçi profilinde, inşaat müteahhitlik firmaları, gayrimenkul yatırım firmaları, yatırım proje danışmanlık firmaları, elektrik proje ve taahhüt firmaları, mekanik proje ve taahhüt firmaları, mimarlık büroları, tesis yönetim firmaları, bayi ve çözüm ortağı olarak çalışan firmalar ve Avrasya bölgesinden profesyonel ziyaretçiler dikkat çekti. Fuar ayrıca; belediyeler, üniversiteler, emniyet müdürlükleri, itfaiyeler, orduevleri, ticaret ve sanayi odalarından ziyaretçileri de ağırladı.

Bileşim Yayıncılık bünyesindeki BEST Dergisi’nin, teknolojik binalar konusunda 11 yıldır sahip olduğu deneyimle hayata geçirilen fuar; bina otomasyonu, güvenlik sistemleri, yangın güvenliği, iklimlendirme, aydınlatma sistemleri, ses/ışık ve görüntü sistemleri, veri iletişim sistemleri ve enerji sistemleri başlıklarından oluşuyordu.

Honeywell, EAE Aydınlatma, ABB ve Dumankaya’nın sponsorluğunda düzenlenen BEST’12 Fuarı aynı zamanda, tüm katılımcı firmaların hem birbiriyle hem de doğru hedef kitlesi ile buluştuğu önemli bir teknoloji zirvesi oldu. Fuar alanında kurulan “Teknoloji Noktası”nda tüm ziyaretçi ve katılımcılar; akıllı teknolojilerle donatılmış ev, AVM, ofis ve otellerdeki tüm sistemleri bire bir deneyerek akıllı binaları daha yakından tanıma fırsatı yakaladı. BEST’12 ile eş zamanlı düzenlenen panel ve zirvelerde, bina elektronik sistem teknolojileri alanındaki son teknoloji ve gelişmeler; sektör duayenleri, akademisyenler ve alanında uzman şirketler tarafından masaya yatırıldı.

“Bir ilke imza attık”
Fuar, 8 Kasım´da Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık Tanıtım Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Üstün’ün konuşmasıyla açıldı. Üstün’ün ardından sırasıyla Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Başkanı Sermet Şatır, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı, Türkiye Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TETESFED) Başkanı Abdullah Kaya, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş söz alarak birer konuşma yaptı.

Mustafa Üstün konuşmasında önce BEST´12 Fuarı ve zirvesinin kapsamından bahsetti. Bina otomasyonu, güvenlik sistemleri, yangın güvenliği, iklimlendirme, aydınlatma sistemleri, ses, ışık ve görüntü sistemleri, veri iletişimi sistemleri ve enerji sistemlerinin oluşturduğu BEST´12 Fuarı´nın bu anlamda bir ilke imza attığını vurgulayan Üstün, “Bu düşünceden hareketle fuar alanında kurduğumuz ‘Teknoloji Noktası’nda akıllı sistemlerle donatılmış ev, AVM, ofis ve otel yer alıyor. Büyük ilgi çekeceğini düşündüğümüz ‘Teknoloji Noktası’ ile bu sekiz sektörün hayata geçirdiği sistemleri bire bir deneyerek akıllı binaları daha yakından tanıma fırsatını siz değerli katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize sunuyoruz” dedi. Konuşmasında enerji verimliliği konusuna da değinen Üstün, “İşte, BEST´12 Fuarı enerji verimliliği sağlayan sistemlerden, insanların güvenlik ve konfor ihtiyaçlarına uzanan bir dizi faydayı sergilemek amacıyla düzenlenmektedir. Her yıl katlanarak büyüyeceğine inandığımız BEST Fuarı´nın yanı sıra düzenlenen zirvede çok sayıda panel, konferans ve çözüm gösterileri ile teknolojiyi yaratanlarla, satın alanlar arasında bilgi paylaşımını ve tercih edilecek sistemlerin bilinçli seçimine katkı yapmayı amaçlamaktayız” dedi ve tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Paneller sektörün nabzını tuttu
Bütünleşik çözüm sunma hedefiyle yola çıkarak alanında öncü ve seçkin markaları buluşturan BEST’12 Bina Elektrik, Elektronik, Mekanik ve Kontrol Sistemleri Fuarı’yla eş zamanlı gerçekleştirilen panellerde geleceğin şehirlerine ışık tutuldu. Konut ve binalara akıllılık özelliği kazandıran tüm bu sistemler etkinlik süresince düzenlenen; “Geleceğin Şehirleri ve Teknolojik Binaların Rolü”, “Bina Otomasyon Sistemleri ve Sağladığı Avantajlar”, “Akıllı Şehirler – Veri ve Veri İletişim Sistemleri”, “Yüksek Binalarda Yangın Güvenliği”, “Güvenlik Sistemleri – IP Teknolojileri”, “Aydınlatma Tasarımı ve Yeni Trendler” ve “Çevreci Binalar ve Sertifikasyonlar” panellerinde sektörün profesyonelleri tarafından ele alındı. Fuar süresince neredeyse tüm katılımcı firmalar da çözüm gösterileri düzenledi. Ayrıca, sektörün önde gelen dernek ve odaları da bilgilendirici seminerler gerçekleştirdi.

BEST´12 basında da geniş yer buldu
Fuar gerek reklamları gerek hakkında çıkan haberlerle medyada da geniş yer buldu. NTV, CNN Türk, Habertürk ve Bloomberg TV kanallarının yanı sıra Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Posta ve Sözcü gazetelerinde BEST’12 reklamları yayınlandı. Fuardan önce ve fuar süresince reklamların sıkça döndüğü diğer mecralar ise radyolar oldu. TRT Radyo, NTV Radyo, Alem FM, CNN Türk Radyo, Habertürk Radyo, Moral FM, Radyo 7, SHaber Radyo ve Lalegül FM’de BEST 12 Fuarı hakkında tanıtımlar yapıldı. Fuar süresince basının en çok ilgisini çeken bölümlerden biri de “Teknoloji Noktası” oldu. Akıllı mekanları deneyimlemek ve bu deneyimi aktarmak isteyen basın kuruluşları fuar süresince bu alanı ziyaret ederek yetkili isimlerle röportaj gerçekleştirdi.

Tüm sektör BEST 12’ye destek verdi
Bina elektronik sistem teknolojileri alanında birbirini tamamlayan tüm segmentleri aynı çatı altında buluşturan fuara, bakanlıklardan odalara kadar ilgili tüm sektör kuruluşları destek verdi. Başta; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB olmak üzere fuara destek veren kuruluşlar arasında; İstanbul Sanayi Odası (İSO), Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Türkiye Elektrik Sanayicileri Birliği (TESAB), Ölçüm Sanayicileri ve İş Adamları Birliği (ÖLÇÜBİR), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD), Türkiye Elektrik, Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TETESFED), Türkiye Yangından Korunma Derneği (TÜYAK), Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Derneği (YILKODER) ve Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) yer aldı.

15 farklı ülkeden alım heyeti geldi
Teknolojik binalar alanında faaliyet gösteren tüm firmaları aynı platformda bir araya getiren BEST’12 Fuarı, dünyanın dört bir yanından gelen alım heyetlerini de katılımcı firmalarla buluşturdu. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere 15 ayrı ülkeden alım heyetleri, 6-9 Kasım tarihleri arasında BEST’12 Fuarı’nı ziyaret ederek katılımcı firmalarla ikili görüşmelerde bulundu. Almanya, Fransa, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Cezayir, Fas, İran, Kazakistan, Polonya, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna ve Ürdün’den gelen alım heyetleri, üç gün boyunca katılımcılarla iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Ziyaretler, Ekonomi Bakanlığı’nın yurt dışı tanıtım faaliyetleri kapsamında ihracatın artırılması, ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi, bu ürünlere yeni pazarlar bulunarak pazar paylarının korunması ve artırılması amacıyla düzenlenen Alım Heyeti Programları kapsamında hayata geçti.