Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Nihayet Robot Otomasyonunda Boşa Geçen Zamanlar Değerlendirilebilecek

CNC kontrollü makinelerde robotlarla iş parçasının verimli bir şekilde işlenmesi için Augsburg’daki KUKA Roboter firmasının uzmanları, iş makinelerinden en uygun verimi alabilmek için titizlikle çalışmaktadırlar. Lechhausen’deki fabrikasında yaklaşık 6 aydır otomasyona bağlı bir iş makinesinin boş zamanlarında en verimli şekilde çapak alma işlemi üzerinde çalışılmaktadır. Bu uygulamanın en ilginç yanı ise, yeni QUANTEC serisi bir robotun tezgahın boş zamanlarında ele alınan iş parçası üzerinde çok farklı işler yapabilmesidir. Böylece yılda takribi 1700 iş parçası fazladan üretilebilmektedir

KUKA işletmelerinin Augsburg’daki 10 numaralı salonuna bu operasyona uygun bir talaşlı imalat makinesi yerleştirilmiştir. Burada KUKA robotları için gerekli hayati parçalar üretilmekte ve hemen yanındaki makinede ise robotların montajı tamamlanmaktadır.

Yeni QUANTEC serisi bir KUKA robotu Deckel Maho’nun “DMC80 U duo Block“ işleme merkezine iş parçası yükleme ve boşaltma operasyonunu yapmaya başlamıştır. İşleme merkezinde iş parçasının işleme süresi uzadıkça robotlu otomasyon çözümlerinin verimliliği azalmaktadır. Bu yüzden robotların iş parçasının değişimi sürecinde boşa geçen bekleme süresini faydalı bir şekilde değerlendirebilecek çözümler arayışına girilmiştir. KUKA robotları talaş kaldırma bölümü müdürü Florian Hofmann’ın ifadesine göre bu yüzden artık robotlara ilave görevler verilmiş ve şimdi QUANTEC robotu ilave olarak iş görev listesinin altıncı sayfasında belirtilen görevlere göre çalışmakta ve robotun boşta bekleme sürelerini ortadan kaldırmaktadır.

Tüm çalışma aşamaları tek bir bölümde gerçekleştirilir
İş makinelerinin anahtar teknolojileri müdürü Andreas Schuhbauer’in açıklamalarına göre, robotlar tezgahların yükleme boşaltma sürelerini düşürerek toplam işleme süresinde %16 iyileştirme sağlamış ve operasyon süresini 40 dakikaya düşürmüşlerdir. Böylece her vardiyada iki iş parçası daha fazla işlenebilmektedir. Robot makinadan işlenmiş parçayı aldıktan sonra bir fikstür üzerine yerleştirir ve işlenecek olan diğer parçayı makineye yükler. Makine parçayı işlerken bu arada robot, işlenmiş parçadaki çapakları temizlenmekte, delikleri delmekte ve lastik tampon keserek standart bir diş açıp yerine gömmektedir. Ayrıca tip etiketi için filigrana 2mm’lik bir delik açar. Tüm bunlar QUANTEC’in yaptığı hassas işlerdir. Son olarak ise tüm iş parçası modern temizleme tekniği ile endüstriyel fırçalarla temizlenerek çapaksız bir hale getirilir. Robotlar tüm bu işlemler için gerekli takımları, takım değiştime istasyonundan temin ederler.

QUANTEC Robotları: Kompakt ve hafif
Yeni nesil QUANTEC robotları bir önceki seriye göre 160 kg daha hafif ve %25 daha az yer kaplamaktadırlar. Erişim mesafeleri ve kaldırma kapasiteleri değişmemiştir. QUANTEC serisinin yapı elemanları daha yüksek bir dinamizm ortaya koyarken reaksiyon süreleri kısalmış ve güçleri artmıştır. Bu robotlar böylece daha titiz çalışarak +/- 0,06 mm’lik bir pozisyon hassasiyeti ortaya koymaktadırlar. QUANTEC serisinin konsepti temelde 4 değişik motor ve dişli grubu varyantı üzerine kurulmuştur. Tasarımı da minimum sapma ve dar alanlarda kompakt bir geçiş hızını sağlamaktadır.

Diğer tezgahların çalışma prensipleri “eski model“ olmuştur
İş parçasının gerekli tüm imalat aşamaları artık bu yeni bölümde gerçekleşmektedir. Böylece daha önce kullanılan diğer bir bölümde yapılması gereken kesme ve talaş kaldırma işlemleri ortadan kalkmıştır.

İmalat süresi oldukça kısalmıştır. QUANTEC’in imalat aşamalarını birbirine çakıştırmadan başarması sağlanmıştır. Bu yeni bölümlerin yapımı KUKA.SIM programı ile simüle edilmiş ve bir konsept haline gelmiştir. Tüm bölümün bir uyum içinde olmasına tasarım sürecinde büyük özen gösterilmiştir. Işleme merkezi, tümüyle bir Profibus arayüzü yardımıyla robotla tamamen bütünleşmiştir. Personel robota ve tezgaha aynı titizlikle hakim olabilmektedirler.

Yeni bir sipariş mi? Sorun yok!
Otomasyon sistemi öyle bir konsepte sahiptir ki, değişken imalat sürecine basit bir şeklide uyum sağlanabilir.

Aksesuarlar kolaylıkla değiştirilebilir ve tutucular talebe göre yeni bir yapı elemanına monte edilebilir.

Andreas Schuhbauer’in ifadesine gören “Bir robot bir atölyenin yerini tutamaz ama boş zamanlarında bir iş parçasını bitirebilirse bu büyük bir olaydır ve senede 1700 parça daha fazla üretmek demektir.“