Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

NASA için Geliştirilmiş Kuvvet/Tork Sensör Teknolojisi

“SCHUNK-ATI Industrial Automation” firması NASA tarafından Mars 2018 görevinde kullanılmak üzere çok eksenli kuvvet/tork sensör teknolojisi gelişimi konusunda çalışılacak şirket olarak seçildi. Şu an gelişimi devam eden bu yeni teknoloji ile kuvvet/tork sensörleri MARS Gezgin Robotik Kol’a entegre edilebilecek. Sensör ölçümleri robotik kolun delme aparatını kayaların içine doğru ilerletmesinde ve örnek kaya parçalarının toplanmasında yardımcı olacak.

Bu tip sensörlerin kullanılacağı oldukça yüksek adette NASA uygulaması bulunuyor. Sensörler sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan kontrol edilen telekontrollü robotik kolun veya insansı robot kol uygulamasının kontrolü için geri bildirimler sağlanıyor.

Bu teknolojinin gelişimi sayesinde Schunk-ATI ürünlerinin yüksek ve düşük sıcaklık, yüksek hızlanma, yüksek vakum ortamı, titreşim ve manyetik alan gibi daha ağır çevre şartlarında çalışabilmesi sağlanacak. Schunk-ATI firmasının kaynak, gıda işleme ve dökümhanelerdeki uygulamaları NASA için geliştirilen teknoloji ile geliştirilmiş olacak. Schunk-ATI Industrial Automation firması COO’su Robert Little, “NASA için geliştirilen bu proje, firmamızın zirvede kalmasını sağlayacaktır.” diyor.

Schunk-ATI’ın kuvvet/tork sensör sistemler, 6 eksende kuvvet ve tork (Fx, Fy, Fz, Tx, Ty, Tz) ölçümlerini kompakt dizayn, sertleştirilmiş paslanmaz çelik konstrüksiyon yapıda, yüksek hızda sinyal çıkışı, aşırı yük korumalı, yüksek sinyal-gürültü oranı sağlıyor.

Schunk-ATI oldukça geniş 17 mm çaptan 330 mm çapa kadar, çevresel koruma içeren (IP), özel ve standart sensör model yelpazesine sahip. 20 yılı aşkın bir süredir robotik aksesuar alanında en büyük mühendislik departmanına sahip olan Schunk-ATI firması, düşük maliyetli son teknoloji ürün ve çözümlerin gelişimi konusunda odaklı.