Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MX/MW Endüstriyel Veri Toplama ve İzleme Sistemleri

MX sistemi ile PC’ye entegre bir şekilde, 1200 kanala kadar veri kaydını müşterinin kendi belirleyeceği input modülleri ve yine kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçeceği kayıt hızlarıyla kayıt yapabilmesi mümkün. Veriler hem PC ortamında hem de cihazdaki CF kartta tutulurken, gelişmiş izleme ve analiz yazılımları sayesinde depolanan ham veriler tesisin geleceğine yön verecek önemli parametreler haline gelir.
MW sistemi Network tabanlı olarak çalışır ve bir PC’ye bağlı kalmadan veri depolayabilir. Tesisin her noktasından verilere hiçbir ek yazılıma ihtiyaç duymadan ulaşmak mümkündür. MW veri toplama sistemi kendi yazılımını içinde barındırır ve bir server gibi çalışarak tesisin ağına bağlandığında IP’sini otomatik olarak alır. Web browser üzerinden MW’ye bağlanarak tüm konfigürasyonları bu platformda yapabilmek mümkündür. Bu üstün ağ özellikleri ile 360 ayrı kanala kadar toplanan veriler bir FTP server altında kaydedilerek, istenen zaman çağrılıp analiz edilebilir. Bununla birlikte, farklı kullanıcılar ve yetkliler tanımlanarak veriler güvenlik altına alınabilir. Yazılım seçenekleri konusunda zengin olan sistem tüm ihtiyaçları karşılayabilmektedir.

MX Logger: Hem veri kayıt ve izleme yazılımı hem de matematiksel fonksiyonlar kullanarak analiz imkanı tanıyan sisteme özel geliştirilmiş bir yazılım.

Add Observer: Bu yazılım ile veri izleme platformunu tesisin ihtiyaçlarına göre özelleştirmek mümkün. Sistem, dışarıdan resimler de ekleyerek tamamen kişisel hale getirilebilir.

DAQ Logger: Bu yazılım ile tesiste bulunan diğer data logger, recorder, kontrolör gibi enstrümanları birbirine entegre ederek 1600 kanala kadar bir veri izleme platformu oluşturulabilir.