Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MOXA MODBUS-PROFIBUS Çevirici

MOXA MGate 4101-MB-PBS,Modbus ve PROFIBUS cihazlarının bağlantısını oluşturarak PLC´lere (Siemens S400 ve S300 PLC vb.) uzaktan erişim ve kontrol edilebilirlik sağlar. Bütün modelleri oldukça sağlam metal muhafazaya sahiptir ve DIN-raya montajlanabilir. Seri sinyallerin optik olarak izolasyonu seçeneği de bulunmaktadır.

QuickLink Windows hizmetleri MGate 4101-MB-PBS´nin kurulum ve işletiminin son derece kolay olmasını sağlamıştır. Windows programı MGate 4101-MB-PBS birimine bağlanmak için seri konsol portu kullanır. QuickLink fonksiyonu otomatik komut tespiti ve otomatik hafıza ile haritalar çıkartabilmekte ve son derece kullanışlı bir arayüz sunmaktadır. Ayrıca, gömülü görüntüleme gereci Modbus cihazların tüm iletişim paketlerini kaydeder ve hata tespitinin hızlanmasında çok büyük bir rol oynar.

MGate 4101-MB-PBS çift güç girdisi ile önemli bir güvenilirliğe sahiptir. Bu özellik, aynı anda iki aktif güç girdisinin kullanılabilmesi anlamına gelir ve böylece güç kaynaklarının birisi arızalansa bile işletim kesintisiz devam edebilir. Bu özellik Modbus-PROFIBUS dönüşüm ağ geçitleri içeren endüstriyel uygulamalar için son derece kritiktir.

Özellikleri
• Modbus ve PROFIBUS protokol dönüşümüne olanak verir,
• Moxa’nın Windows uyumluluğuna sahip yeni otomatik konfigürasyon yazılımı olan QuickLink desteği mevcuttur,
• Kesintisiz çalışma imkanı sunan yedekli çift DC güç beslemesi bulunur,
• Gömülü veri paketi analizörü bulunmaktadır,
• Güçlü, hatasız ve aynı zamanda pratik kullanıma uygun görsel özelliklerde olan hata tespit programı vardır,
• -40 ile 75°C çalışma sıcaklık aralığına sahiptir,
• Yüksek dayanıklılığa sahip bileşenlere sahiptir ve zorlu endüstriyel koşullara yönelik güvenlik sertifikalarına sahiptir,
• 15 kV elektromanyetik koruma ve 2 kV optik izolasyonu bulunmaktadır.