Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Mobil Teknolojiler

Mobil teknolojilerin gelişmesi ile birlikte irili ufaklı tüm firmalar uygulamalarında mobil çözümlere yöneldiler. Bugün gerek kurumsal, gerekse kişisel uygulamalarda mobil cihazların yaşamımızdaki önemi yadsınamaz. Günümüzde tedarik zinciri yönetimi başta olmak üzere birçok uygulamada mobil cihazlar ve mobil çözümler tercih ediliyor. Özellikle 3G teknolojisinin gelişmesi ile artık saha uygulamaları online olarak yapılabiliyor.

Genel anlamı ile mobil teknoloji kuşkusuz son yılların en hızlı gelişen mecralarından biri. Ancak buna karşın gerçek anlamda A’dan Z’ye bir mobil teknoloji kullanımından bahsetmek için henüz çok erken. Kurumsal mobil uygulamalarda barkod okuyuculu el terminali kullanımı gün geçtikçe artıyor. Öte yandan mobil uygulamalarda iki boyutlu barkod kullanımı çok hızlı bir şekilde gelişiyor; artık uçak veya sinema bileti aldığımızda bilet bilgisi cep telefonumuza iki boyutlu bir barkod olarak gelebiliyor. Mobil cihazlarda WiFi, Bluetooth ve GSM/GPRS kullanımının yanı sıra GPS de yoğun olarak kullanılıyor. Günümüzde WFAN (Wireless Full Area Networking) özelliğine sahip 4 radyolu cihazlar birçok mobil uygulamada tercih edilmektedir. Ayrıca birçok uygulamada taşınabilir yazıcı kullanımı da hızlı bir şekilde artmaktadır.

Mobil cihazlarda RFID teknolojisi gerek kurumsal gerekse kişisel uygulamalarda çok yoğun bir şekilde kullanılacak. NFC teknolojisi sayesinde cep telefonumuzla arabamızı çalıştıracak, evimizin kapısını açacak, elektronik ödeme yapabileceğiz. Günümüzde RFID teknolojisi üretim, lojistik, demirbaş takibi, sağlık gibi uygulamalarda yoğun olarak kullanılıyor. Tag fiyatlarının günden güne düşmesi ile birlikte farklı sektörlerde daha kapsamlı ve büyük ölçekli uygulamalar da gündeme gelecektir.

Sedna, çözüm ortaklarına mobil uygulamalarında konumlandırabilecekleri çok zengin bir donanım portföyü sunuyor. Şirket, katma değerli bir distribütör olarak temsilciliğini yapmakta olduğu, her biri kendi alanında lider olan Honeywell, Zebra, Motorola, Intermec, Epson, Psion, Janam, Code, Nordic ID, Signus, Impinj ürünleri ile çözüm ortaklarının tüm OT/VT, POS ve RFID gereksinimlerini karşılayabilecekleri bir tedarikçi olarak faaliyetlerini sürdürüyor.