Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Mini Formatta Maksimum Güvenlik S300 Mini Lazer Alan Tarayıcı

SICK’in yeni kompakt lazer alan tarayıcı S300 serisi ile uygulama esnekliği ve optimizasyonu ile devrimsel ufak boyutu bir araya getirilmiştir.

SICK S300 serisi güvenlik lazer tarayıcıların karakteristik özelliklerini teşkil etmektedir. Bu cihazlardan başlıca yararlanacak yerler olarak tehlikeli alanlara sahip sabit makineleri, küçük taşınabilir platformları, korunması zor taşıma araçları sayılabilir.

S300 Mini’nin en büyük kozu sadece 116 mm olan yüksekliğidir. Dünyada bulunan türünün en kompakt güvenlik lazer alan tarayıcısı olarak S300 Mini böylece gerçek bir yer tasarrufu sağlar. S300 mini serisi geniş bir kullanıcı ihtiyaçları aralığını karşılayabilmesi için esnek bir şekilde tasarlanmıştır ve pek çok uygulama koşulları için çözümler sunmaktadır. Güvenlik lazer alan tarayıcıları bu sayede sabit ve taşınabilir makinelerin donanımlarındaki ihtiyaçları karşılamaktadır. S300 Mini’nin önceliği hala basit uygulamalada kullanılan demode tarayıcıların ve tamponu ile birlikte kullanılan sensörlerin yerine geçmesidir. S300 miniler EN ISO 13849’a uygun olarak Performans Seviyesi d’nin ve IEC 61508’e uygun olarak SIL2’nin güvenlik gereksinimlerini yerine getirmekle birlikte EC 61496 kapsamındaki Tip 3’e göre optoelektronik koruyucu cihazlar için tüm gerekliliklere uygundur.

Kullanım kolaylığı ve zorlu uygulamalar
İster sabit makineler için alan koruması, ister otomatik araçlar (AGV) için nesne algılaması amacıyla kullanılsın, SICK’in güvenlik lazer tarayıcıları yüksek esneklik, bağlanabilirlik ve güvenirlik düzeyli optoelektronik koruyucu cihazlar olarak ön plana çıkmaktadır. Hatta daha ziyade akıllı güvenlik çözümleri sağlamaktadırlar. Pazardaki trend mümkün olan en yüksek esnekliğin sağlanmasıdır – bu esneklik güvenlik lazer tarayıcıları bakımından çok sayıda koruma alanı ve uyarı alanı vasıtasıyla sağlanabilir. Bir diğer trend ise “mümkün olduğunca küçük, mümkün olduğunca basit” ürünlerdir. Bu trend ise sadece güvenliği tasdik edilmiş sensörler yardımıyla sağlanabilen güvenilir kişisel koruma veya çarpışmaya karşı koruma hedefi yön vermektedir.
Genelde bir koruma alanı, bir çıkış sinyali yeterlidir ve ilave otomasyon işlevleri gerekmez. Buna örnek olarak yüksek raflı depolarda palet tasnifi ve depolama optimizasyonunu sağlayan küçük raylı araçlar dahi basınca duyarlı barları verilebilir. AGV (Otomatik Araçlar)’ leri ve AGC (Otomatik Ufak Araçlar)’ leri kapsayan bu araç segmenti özellikle hızlı büyüyen bir pazardır.

Bir yandan küçük ve basit, diğer yandan küçük ve esnek – S300 Mini serisi güvenlik lazer alan tarayıcıları, “Standart” ve “Remote” (Uzaktan Kumandalı) versiyonları ile her ikisini de gerçekleştirebilmektedirler.

Eksiksiz güvenlik: S300 Mini Standard
SICK, S300 Mini Standard’ı minimum yer koşullarının kritik öneme sahip olduğu sabit ve taşınabilir uygulamalara yönelik bir temel güvenlik çözümü olarak tasarlamıştır. 270° koruma alanı 2 m’lik bir tarama mesafesine sahiptir. Bu mesafe dahilinde bir koruma alanı ve iki uyarı bölgesini kapsayan bir üçlü alan ayarı programlanabilmektedir. S300 Mini Standart makine veya araç kontrolüne giden ve doğrudan anahtarlama sağlayan bir çıkış çiftine sahiptir (OSSD). Kablo sistemi her montaj durumunda optimum bir bağlantı garanti edilecek şekilde tasarlanmıştır. S300 Mini Standard tarafından temin edildiği şekliyle eksiksiz güvenlik, sayısız basit uygulamalarda istenmektedir. Gösterildiği üzere S300 Mini Standart, AGC’lerde basınca duyarlı barların ya da ultrasonik sensör ile kombinasyonlarının yerine kullanılabileceği gibi, büyük AGV’lerin arka taraf ve yan taraflarını korumak içinde kullanılabilir.

Maksimum Esneklik: S300 Mini Remote
S300 Mini Remote güvenlik lazer alan tarayıcısı bünyesinde minimum koruma alanı ile karmaşık güvenlik uygulamaları gereksinimlerini birleştirmektedir. Bu sensör maks. 16 üçlü alan ayarını ve maks. 32 durumun gerçekleştirilmesini mümkün kılmaktadır – bu, sayılar otomatik araçlarda da, farklı çevresel koşullara yönelik duruma özel tepkiler gerektiren en sofistike uygulamalar için bile gereğinden fazlasıdır. Her iki versiyonun görünüm itibariyle aynı olmasına, aynı tarama açısına ve tarama mesafesine sahip olmasına karşın, S300 Mini Remote sunduğu sayısız otomasyon olanakları sayesinde S300 Mini Standard’dan ayırt edilebilmektedir. S300 Mini Remote OSSD çıkışları yerine en son EFI (Güçlendirilmiş İşlev Arayüzü) versiyonu olan EFI extended ile donatılmıştır. SICK’in Flexi Soft güvenlik PLC’si yardımı ile iki S3000 Expert ve iki S300 Mini Remote şeklinde maks. dört lazer alan tarayıcının EFI extended bir ağ üzerine kombine edilmesi ve bu sayede karmaşık koruma görevlerinin yerine getirilmesi mümkündür.

Bunun bir dizi avantajı vardır. EFI extended haberleşme, duyulan kablolama miktarını azaltır ve kurulumu basitleştirir. Flexi Soft, bütün bağlı güvenlik lazer tarayıcıların yapılandırması ve tanısı için merkezi IO modülü haline gelmekte ve daha yüksek seviyeli bir sistem veya araç kontrolü için merkezi sistem arayüzü işlevini görmektedir.

Bundan başka, genişletme modülleri SICK’in – ve hatta diğer üreticilerin – geniş ürün yelpazesindeki çeşitli, elektromanyetik, temaslı ya da temassız güvenlik sensörlerinin sisteme dahil edilmesine izin vermektedir. İşletim sırasında güvenli ağ (EFI), farklı tarayıcıların alan ayarları arasında – işletim durumuna, hızına ve ikincil koşullara bağlı olarak – akıllı anahtarlama yapılmasına izin verir.

Flexi Soft (EFI extended) ile sistem oluşturulan S300 Mini Remote güvenlik lazer alan tarayıcıları ile ilgili somut uygulama örneği olarak insansız forklift ya da AGV uygulamaları verilebilir. S300 Mini Remote dinamik olarak ya da sürüş yollarına göre anahtarlanabilen çok sayıda alana sahiptirler ki, bu da maksimum güvenlik ve üstün araç verimliliğinin birleşimi ile sonuçlanmaktadır. Genelde bundan başka, ilave sensörler de sisteme dahildir; bunlar acil stop butonları, reset hataları veya hatta yine Flexi Soft vasıtasıyla değerlendirilen güvenlik bariyerleridir. S300 Mini ile pek çok yönden erişilmesi mümkün olan ve çeşitli boyutlardaki parçaların işlenebildiği ısıl şekillendirme preslerinin korunması gibi sabit uygulama da yapmak mümkündür. Bu görev birkaç cihazın EFI extended vasıtasıyla Flexi Soft ağına entegre edilmesini ve güvenlik lazer alan tarayıcılarında çeşitli alan ayarlarının yapılmasını zorunlu kılar.

S3000’den S300’e: sabit ve taşınabilir güvenlik çözümlerine yönelik eksiksiz bir ürün yelpazesi

SICK´in güvenlik teknolojisi ürün yelpazesi iki ana lazer alan tarayıcı ailesinden oluşmaktadır: 7 m’ye kadar koruyucu alan mesafesine ve 49 m’ye kadar uyarı alanına sahip modüler S3000 ve 270° tarama açısına, 2 m’ye kadar koruma mesafesine ve 8 m’lik bir uyarı alanına sahip kompakt S300 veya S200. Çeşitli performans özelliklerine ve donanımlarına sahip bir düzineden fazla cihaz kombinasyonu, sabit ve taşınabilir uygulamanın neredeyse her gereksinimini karşılamaktadır. S300 Mini – yani dünyanın en kompakt güvenlik lazer alan tarayıcısı – ile SICK ürün yelpazesi, kompakt tasarımın ve minimum kurulum yüksekliğinin önem taşıdığı uygulamaları da içine alacak şekilde genişletilmiştir. “Standard” ve “Remote” adlı iki versiyonun geliştirilmesinde iki mevcut otomasyon trendi takip edilmiştir – bir tarafta hiçbir ilave otomasyon işlevinin bulunmadığı eksiksiz güvenlik, diğer tarafta haberleşme kabiliyetli “esnek” güvenlik. Sonuç itibariyle ürün yelpazesindeki çoğu güvenlik lazer alan tarayıcının Flexi Soft güvenlik PLC’si ve EFI bağlantısı ile kullanılması sayesinde, pek çok uygulama gerçekleştirilebilmektedir. Bu da müşterilerin uygulamalarını mümkün olan en düşük entegrasyon ve işletme maliyeti ile yapmalarına olanak sağlar.