Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Metal İşleme Sektöründe Şirketler Arası İş Birliği Başarıyı Sağlıyor

Çözümler
Andritz Metals ve Rockwell Automation’ın birlikte Tayvan’da yaptığı sıcak ve soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik bantları için sürekli tav ve paklama hattı, 21 adet ControlLogix programlanabilir otomasyon kontrolörü (PAC), 250 HMI paneli, 192 PowerFlex 700S/VC sürücü, 200 Centerline 2500 MCC ve 28,000 I/O içeriyor.

Sonuçlar
Şirketler arası bir iş birliğinde Mükemmellik Ekipleri’nin istekliliği, başarı için olmazsa olmaz bir unsurdur. Emniyet, güven ve ortağın fikirleri ile yorumlarını kabul etmeye açık olmak başarılı bir projenin teminatıdır. Bu unsurlar Rockwell Automation ve Andritz Metals’in başarısını da temin etmiştir.

Arka plan
2004 yılından beri Rockwell Automation ve Andritz Metals arasındaki özel bir iş birliği türünün sağladığı değer kanıtlanıyor. Bu iki kurum, ‘Mükemmellik Ekipleri’ni oluşturmak için bazı projelerde birlikte çalışıyorlar. Materyal ve üretim maliyetleri dış etkenlere bağlı olarak değişmekteyken teknik olmayan beceriler maliyet düşürme konusunda yüksek potansiyele sahip. Şirketler arasında iletişim nadiren kusursuz olur. Ortağa duyulan güven, birbirleriyle konuşma isteği, kalıpların dışında düşünmek gibi faktörler Andritz Metals ve Rockwell Automation’ın yaptığı iş birliğinin bu derece başarılı olmasını sağlıyor.

Durum
Bir Andritz Metals tesisi çeşitli işlem adımlarından oluşuyor, bu işlemlerde metal şeritler bobin haline getiriliyor, şekillendiriliyor ve rafine ediliyor. Bu da hassas kontrol mühendisliği, kontrol teknolojisi, çeşitli işleme adımlarında yüksek ısı ve rejenerasyon tesislerinde kimyasal metotlardan oluşan karmaşık bir yapı demek oluyor. Üretim hattından beklentiler yüksek. Andritz Metals ve Rockwell Automation’ın birlikte Tayvan’da yaptığı sıcak ve soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik bantları için sürekli tav ve paklama hattı 21 adet ControlLogix programlanabilir otomasyon kontrolörü (PAC), 250 HMI paneli, 192 PowerFlex 700S/VC sürücü, 200 Centerline 2500 MCC’nin yanı sıra hizalanması gereken 28,000 I/O olmak üzere çeşitli Allen-Bradley ürünleri içeriyordu. Ancak bu tesisin tek zorluğu büyüklüğü değil aynı zamanda her bir üretim modülünün bağımsız olarak üretimin tümüyle koordine edilmesi gerekliliğiydi. Andritz Metals Elektrik ve Otomasyon Bölümü Başkanı Franz Plaschka, “Bu kadar kompleks üretim hatlarında otomotiv ve ev eşyası sektörlerindeki müşterilerimizin elde etmesi gereken kaliteyi sağlamak için bütün ekibin birlikte sinerji yaratması gerekiyor.” sözleriyle durumu açıklıyor.

Mükemmellik Ekipleri
Andritz Metals, Rockwell Automation’ın ürün ve çözümlerini 2004 yılından beri kullanıyor. İki firmanın ilk ortak müşterisi Çin kökenli bir grup firmasıydı. Ardından Çin, Tayvan, Malezya ve ABD’den talep geldi. Yedi yılda gerçekleştirilen beş proje bu iş birliğinin etkinliğini kanıtlıyor. Bu iş birliğinin sonucu her iki tarafın da elinden gelenin en iyisini yapacağına duyduğu güven ve sadakat. Başarı sadece kendi görevlerini başarıyla yapmak değil karşılıklı anlaşarak çözümler geliştirmeye dayanıyor. Bu aynı zamanda ortağın öneri ve tekliflerine karşılık vermeye açık olmayı da ifade ediyor. Bu sayede oluşturulan “Mükemmellik Ekipleri” böylesine üstün bir başarı elde ediyor. Plaschka “Sürecin işleyişini bir arabanınkine benzetebiliriz. Eninde sonunda çalışacağını bilirsiniz ama asıl soru o noktaya gelene kadar kaç kere servise götürmeniz gerektiğidir.” diyor. Servise yaptığınız ziyaretler, yaptığınız bakımlarla belirgin biçimde azaltılabilir.

İletişim sistemi
Mükemmellik ekipleri dünya üzerinde 80’den fazla ülkede Rockwell Automation ofisleri tarafından destekleniyor. Yani her müşteriye Mükemmellik Ekipleri’nde yer alan iletişim kurabileceği lokal bir yetkili sağlanıyor. İki şirketin de proje yönetimi konusunda uzmanları olan bu kişiler projenin kalbini oluşturuyorlar. Rockwell Automation’ın global yapısı başka bir avantaj daha sağlıyor: ‘odak ekipleri’ aracılığıyla tesislere olan yakınlığı. Avusturya Graz bölgesindeki Rockwell Automation’ın Satış Müdürü Robert Heidenbauer şöyle açıklıyor: “Müşteri destek stratejimizin temelini global düşünüp yerel hareket etmek oluşturuyor. Her projenin ana iletişim kişileri ve üretim hattının mühendisliğini sağlayan ekip aynı kalıyor. Bu sayede her yeni sipariş için işe en başından başlanması gerekmiyor ve Böylece uluslararası kaynaklarımızı kullanmış oluyoruz. Global bir oyuncu olan Rockwell Automation’ın beş kıtada ofisi ve uzmanları bulunuyor. Rockwell Automation’ın global varlığı ve kapsamlı portföyü Andritz Metals için öncelikli tercih sebeplerinden biri olmuş. Andritz Metals’in proje müdürü Michael Böck onaylıyor: “Bir üretim hattı inşa etmek için ihtiyacımız olan her şeyi Rockwell Automation’dan temin edebiliyoruz; sürücü teknolojisi, otomasyon, güç elektroniği ve entegre güvenlik teknolojisi.”

Başarının anahtarı
Andritz Metals’den yeni bir metal işleme hattı için gereken yatırım ortalama 100 milyon Euro. Bu seviye, müşterilerin taleplerinin artmasına neden oluyor. Son teslim tarihlerine uyulması, elektrikli ve mekanik ekipmanların sorunsuz çalışmasının yanında yüksek kaliteli tesis komponentleri de müşteri memnuniyetinin sağlanması için olmazsa olmaz faktörler.

Şirketler arası bir iş birliğinde Mükemmelik Ekipleri’nin istekliliği başarı için olmazsa olmaz bir unsur, özellikle yapım aşamasında önemi git gide artıyor. Plaschka “Tesisi kurmak ve çalıştırmak için bize verilen zaman git gide azalıyor, bu nedenle sahaya gitmeden önce son derece iyi hazırlanmış olmamız gerekli. ” diyor. Hazırlanma süreci hassas anlaşmalar ve görev dağılımını içeriyor ama bundan daha önemlisi, simülasyon ve entegrasyon testleri için iyi bir koordinasyon sağlanması. İster teknik sorunlardan ister insanlardan kaynaklanan arayüzle ilgili sorunlar iki firmaya da zarar verebilir. Plaschka ekliyor: “Eğer düzgün veri sağlamazsak Rockwell Automation’ın doğru çözümü üretmesi beklenemez. Eğer Rockwell Automation üretemezse, biz de üretemeyiz.” Emniyet, güven ve ortağın fikirleri ile yorumlarını kabul etmeye açık olmak başarılı bir projenin teminatıdır. Bu unsurlar Rockwell Automation ve Andritz Metals’in uyumlu çalışması ve başarılı sonuçlara ulaşımını sağlamıştır.