Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Makinelerde Açık Haberleşme

Günümüzde haberleşme teknolojisi her alanda olduğu gibi makine sektörü için önemlidir ve günden güne daha da önemli hale gelmektedir.

Haberleşme ile makine ve sistemlere uzaktan erişerek servis vermek mümkündür. Böylece haberleşme, işletme ve bakım maliyetlerini hem son kullanıcı hem de OEM için azaltan, para tassarufu yanında zaman tasarrufu sağlayan bir etkendir.

Haberleşme ağları kurarak, makine ve sistemin kurulum, devreye alma ve bakım sürelerini kısaltmak mümkündür. Kablolamayı azaltıp, işçilik maliyetleri düşürülerek makine ve sistemlerin çalışma sürdürebilirliği ve güvenilirliği artırılabilir.

Haberleşme ağı ile tek noktadan, tek kablo, tek yazılım ve tek proje dosyası ile makine ve sistemler çalıştırılabilir ve izlenebilir. Sahadan makine ve cihazların durumları, üretim ve tüketim bilgileri ERP sistemlerine çıkılabilir. İşletmedeki durum her nerede olunursa olunsun, cep telefonu, internet vs. üzerinden kolaylıkla izlenebilir ve duruma müdahale edilebilir.
Haberleşme ağları ile sistemleri ve makineleri daha fonksiyonel ve esnek hale getirmek mümkündür. Böylece müşterilerin geliştirme, yenilik, değişiklik taleplerine hızlı cevap verilebilir.

Tüm bunlar rakiplerin bir adım önüne taşır. Haberleşme ve networklerin sağladığı faydalar ile ilgili örnekleri artırılabilir. Bu yazıda, makine ve sistemlerin haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak M258 PLC sistemi anlatılacaktır.

> Uzaktan Esneklik

TM5 G/Ç Haberleşme Hattı
> Baudrate: 12 MBit/sn
> Maks. Modül: 250 Modül
> 2 istasyon girişi için Maks. Mesafe: 100 m
> Minimum döngü süresi: 100 Ìs
> Yerel G/Ç’lerle senkronize edilen uzak G/Ç’ler