Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Makine

Makine imalat sanayi ülkemizin diğer sektörlere göre daha hızlı gelişen ve ihracatını sürekli artıran en önemli sektörlerinden birisi durumunda. Ekonomideki belirsizliklere rağmen üretimi son 20 yılda ortalama %8-15 arasında yıllık artış gösterebilmiş olan makine imalat sanayinin bu süreçte yıllık ihracat artışı ise %20 nin üzerinde olmuştur. Gerek gösterdiği bu performans, gerek girdisi ara mal olup sanayiye yatırım malını girdi olarak üretmesi, makine imalat sanayiini temel, öncü ve vazgeçilemez bir sanayi sektörü konumuna getirmektedir.
Sektörün üretimini belirleyen müşteri taleplerine uygun tasarım ise makine imalatçıları için özel bir öneme sahip. Müşterilerinin, artan iş gücü ve enerji maliyetleri, hızlı ve kaliteli üretim ihtiyacı ve değişken son kullanıcı talepleri doğrultusunda projelendirdiği üretim sistemlerine uygun makine tasarımları için gerekli çözümleri sunan ise otomasyon sektörü.
Bugün imalatçılara sunulan çözümler daha az karmaşık ve daha ucuz, uygulamalara özel pratik çözümler bulmak mümkün; devreye alma ve arıza tespiti daha hızlı ve kolay, üretim ortamında yer alan diğer sistemlerle entegrasyon sorunları da giderek azalıyor.