Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNE YAZILIMINA ENTEGRE OLAN ROBOT YAZILIMI KULLANIM KOLAYLIĞI SAĞLIYOR

STÄUBLI

1923 yılında İsviçre’de mekanik bir tamir dükkanı olarak kurulan STRAUSAK, bugün ROLLOMATIC HOLDING SA’ya bağlı olup 1973 yılından bu yana tekstil, elektronik, otomobil ve havacılık endüstrileri için yüksek hassasiyetli CNC takım bileme/taşlama tezgahları üretiyor. 23 pazarda faaliyet gösteren STRAUSAK, dünya çapındaki müşterileri için her yıl 500’den fazla bileme/ taşlama tezgahı üretimi yapıyor. U-Grind olarak bilinen 5 Eksenli CNC bileme/taşlama makinesi ile STRAUSAK; kullanıcılara bileme ve taşlama ihtiyaçları için güvenilir, verimli ve son derece hassas bir sistem sunuyor ve bu kapsamda performanslarını arttırmak için robotik otomasyon sürecinde STÄUBLI’ye yer verdi.

STRAUSAK Genel Müdürü Alexandre Condrau, “U-Grind’in aynı yüksek hassasiyet ve esneklik seviyesini koruyarak çalışması için gerekli kapasiteye ve otonoma sahip olacak şekilde sürecin otomatize edilmesi gerekiyor. Ayrıca, atölye üzerinde yüzey alanını artıracak uzantılar eklememek de önemli bir husustu.

YÜKSEK HIZLI ROBOT KOLU İLE YÜKLEME VE İNDİRME SÜRELERİNDE ZAMAN TASARRUFU SAĞLIYOR.

Robotik çözümün, operatörlerin çalışmasını aksatma- sına neden olmayacak kadar basit olması bizim için çok önemli olduğundan STÄUBLI’yi tercih ettik.” dedi. StRAUSAK AR-GE Müdürü Pierre-Alain Badoud ise; “6 eksenli bir robotu kendi komutları ile ve çok fazla yer kaplamadan entegre etmek gerçek bir bilmeceydi. Ancak bu bilmece, STÄUBLI’nin TX60L serisi ile çözülebilecekti. Bu uygulamada robot tamamen makine gövde içerisine entegre olduğundan, ilave yer kaplamıyordu. Ayrıca robot, makine çalışma alanının dışında duruyordu ve böylece operatörler kurulum için makineye kolay erişim sağlıyordu. Oldukça geniş bir hareket yelpazesine sahip olan TX60L, hızlı yükleme ve boşaltma kapasitesi ile büyük parti üretimler için mükemmel bir çözüm oldu. TX60L modeliyle yalnızca STÄUBLI, ihtiyaç duyduğumuz esneklik ve hassasiyetle istediğimiz alanda çalışabildi” dedi. STÄUBLI tarafından sağlanan uygulamalı teknik yardımlar sayesinde, STRAUSAK ekibi robotun entegrasyon aşamasında önemli ölçüde zaman kazandı. Badoud, “Çok hızlı bir şekilde istediğimiz otonomi seviyesine geldik. Sistemde yer alan robot kolu, hızlı yükleme ve boşaltma süreleri ile U-Grind’in daha verimli ve daha az kesinti ile çalışmasına olanak sağladı.” dedi.

STÄUBLI’NİN BU UYGULAMADA YARATTIĞI AVANTAJLAR:

• Performans ve otonomi

• Yüksek hızlı robot kolu ile yükleme/indirme sürelerinde

zaman tasarrufu

• Geniş hareket kabiliyetine imkan sağlayan esneklik

• Operatöre kolay erişim sağlayan akılcı yerleşim

• Otonomi ile kesintisiz olarak yüksek adetli seri üretiminin kolaylaşması

• Makine yazılımına entegre olan robot yazılımı ile kullanım kolaylığı