Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Makine Tasarımında Değişen Trendler

Geleneksel mekanikten esnek makine kontrolüne
Günümüzde makineciler daha enerji verimli, daha yüksek performanslı ve esnek, dünya standartlarına uygun makineler üretmek zorunluluğundadır. Ayrıca rekabet koşulları nedeniyle, makinelerini pazara sunma süresini kısaltmak ve toplam maliyetlerini azaltmak zorundalar. Geçmişte makineleri incelediğimizde, makineler yüzde 80 mekanikten oluşuyordu. Bu makineler genelde tek tip üretim için kullanılıyorlardı.
Farklı birkaç çeşit ürün üretimi mümkün olsa da ayarlanmaları zor ve ayar süreleri uzun idi. Günümüzde ise son kullanıcılar, aynı makinelerde tek tip üretim yapmak yerine çok çeşit üretim yapmak istiyorlar. Uzun ayar süreleri gerektiren makineler yerine, bir butona basarak veya birkaç parametre değişikliği ile en hızlı şekilde ayar ve değişiklik yapabilecekleri makineler talep ediyorlar. Zaman hız zamanı. Artık günümüzde az bakım ve kısa müdahale süresi gerektiren makineler tercih ediliyor. Durum böyle olunca günümüzde, daha az mekanik daha fazla kontrol ve mühendislik gerektiren makineler üretiliyor. Schneider Electric makine ve sistem üreticilerinin kontrol, yazılım ve mühendislik ihtiyaçlarına komple çözüm sağlayıcıdır.

Schneider Electric, en basitten en karmaşığa kadar tüm makine ve sistemler için eksiksiz donanım, otomasyon mimarileri ve yazılım platformu sağlar. Çözüm ortaklarına makinenin Ar-Ge aşamasından devreye alma aşamasına kadar, konusunda uzman mühendisler ile yerel ve uluslararası destek sağlar.

Bu platformu kısaca tanıtacak olursak;

SOMACHINE: Tek bir yazılımla 4 farklı PLC programlama
Somachine en basitten en kapasiteli PLC’ye kadar tüm aile için tek yazılımdır. En basit aç-kapa uygulamasından, en karmaşık eksen kontrol uygulamalarına kadar tüm uygulamalar için kullanılan tek yazılımdır. SoMachine, bütün bu yeni otomasyon sistemi için ortak ve tek geliştirme aracıdır. SoMachine programlama ortamı, topolojisi ne olursa olsun (bir veya birden fazla kontrol cihazı, ekranlar, hız sürücüleri, servo motorlar), tüm makineler için tek bir bağlantı noktasından tek kablo ile tüm cihazlara erişim ve programlama sağlar.

Tüm makine için tek proje dosyası ile hızlı ve doğru devreye alma ve servis sağlar.

• SoMachine ve donanım 6, programlama dilini (FBD, ST, SFC, LD, IL, CFC) destekler ve IEC 61131-3 standardı ile uyumludur.,
• Hareket kontrol için hazır PLCopen blokları ile kolay servo kontrolü ve senkron hareket
• Cihazlarda dahili açık ve standart haberleşme ağları (modbus, ethernet,canopen, can motion, sercos v.s…) sayesinde her seviye kontrol.
• FDT/DTM yönetimi ile sisteminizde her noktada ulaşmak ve izlemek mümkün.

Doğru PLC seçimi
Kullanıcılar farklı performans ve yeteneklere sahip ürünleri kullanma ve seçimi konusunda Somachine platformu ile büyük kolaylık ve esneklik yaşıyor.

Somachine platformu ile kullanıcılar, kendi müşteri taleplerini karşılama konusunda, fazla mühendislik zamanı harcamadan ölçeklenebilir çözümler sunma rahatlığı yaşıyorlar.

Hazır otomasyon mimarileri
Schneider Electric tarafından gerçekleştirilen önceden tanımlı kullanıma hazır mimariler, yapılan testler, doğrulama ve belgelemeler sayesinde kullanımı kolay ve güvenilirdir. Hazır mimariler test edilmiş, onaylanmış ve belgelendirilmiş otomasyon mimarileridir. Kullanıcıya sadece bu mimarileri kendi makine ve sistemine adapte etmesi kalıyor.

Hazır otomasyon mimarileri için yerleşim planı, pano tasarımı, kablolama, cihaz ve haberleşme ayarları gibi tüm detaylar kullanım kılavuzları ile kullanıcıya veriliyor.

Hazır mimariler kurulum ve devreye alma zamanlarını yarıya indirmektedir.