Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Lojistik Otomasyonu için UHF RFID Sistemi

SICK, lojistikte otomasyon için güçlü bir UHF bazlı RFID sistemi sunmaktadır. RFI641 Radyo Frekans Interrogatorüne dört anten bağlanabilir. 6 metrelik uzun menzilinin ve hızlı veri transferinin sonucu olarak, anten yerleşimleri, malzeme akışı boyunca, konveyör sisteminin üst tarafında ya da her yönden algılama yapabilen okuma kapısı şeklinde olabilir. Veri transferi açısından RFI641 gerek Avrupa’da, gerekse ABD’de onaylanmış UHF bant genişlikleri için geliştirilmiştir (862-865 MHz ve 902-928 MHz).

İster üretim tesislerinde, ister sabit konveyör sistemlerinde veya toplama alanlarında ve dağıtım merkezlerinde olsun RFI641, ürün akışında transponder (tag) etiketli nesneleri algılamak için ideal bir sistem çözümüdür. Okuyucu ve anten hızlı, kolay ve yerden tasarruf eden bir montaj sağlamaktadır. Konfigürasyonu web tarayıcı üzerinden gerçekleştirilir. Uygulamaya özgü yazılımlar okuyucuya entegre edilebilir. Dört anten bağlantısına ek olarak, RFI641 programlanabilir dijital girişlere sahiptir. Çıkış tarafında okuma cihazı, RFID sisteminin bir PLC’ye veya daha yüksek seviyede bir SCM veya ERP sistemine bağlanabileceği bir adet Ethernet ve bir adet RS-232 arabirimi sunar. RFI641’de iletişim işlemi için veri filtreleme yapılabilir ve bireysel veri çıkış formatı belirlenebilir. Dijital anahtarlama çıkışları, RFID sistem tarafından doğrudan işlem kontrolüne, örneğin ekipmanın sinyal sisteminin veya malzeme akışında belirli noktaların harekete geçirilmesine izin vermektedir.

Modüler ve Güvenli Bir Geleceğe Sahip
Modüler konseptinin bir sonucu olarak, RFI641 esnek ve ekonomik bir kullanım sunmaktadır. Uygulamaya bağlı olarak anten, bağlantı kablosu, Ethernet ve RS-232 veri kabloları ile transponderler özel olarak seçilebilir. Ayrıca sistemi gelecekteki gelişmelere uyumlu hale getiren ve böylece yüksek seviyede uzun vadeli yatırım koruması garanti eden donanım güncelleştirmeleri de mümkündür.