Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Lineer Aktüatör EZA

EZA lineer sistem taşınabilir kütlelerin pozisyonlandırılması için geliştirilmiştir. Yapısında bulunan entegre kontrolör sayesinde harici bir kontrolöre ihtiyaç duymadan en dar alanlarda bile kullanılabilme özelliğine sahiptir. EZA Orientalmotor hazır kurulum lineer sistem ürün grubunun devamı şeklindedir.

Bir adet vidalı mil ve kılavuzlu silindirden oluşan, microstep sürücüsüne sahip Alpha step adım motoru tarafından sürülen EZA yüksek hassasiyette pozisyonlama garantisi veriyor. EZA‘nın önemli özelliklerinden biri ise kurulumu hazır ve çok kolay bir biçimde devreye sokulabilmesidir. Motorlu silindir EZC‘den farkı ise sahip olduğu entegre kılavuzun sisteme daha bir esneklik kazandırması ve alan tasarrufu sağlamasıdır. Dikey uygulamalarda EZA 30 kg’a kadar kütleleri taşıyabilir. Rotun itme gücü ayarlanabilir özelliktedir. Bu fonksiyonun adı Push-Motion olup ölü zaman uygulamaları için ideal konumdadır. Silindirlerin maksimum itme gücü 500 N olup geçici itmelere müsaittir. Sistem hareket stroke‘u ±0.02 mm gibi tekrarlanabilen pozisyonlama isabeti ile 300 mm‘ye kadar seçilebilir. Silindirlerin montaj boyutları 54 x 38 mm and 74 x 52.5 mm‘dir. Kurulumu hazır sistemin toplam uzunluğu stroke hariç sadece 280,5 mm‘dir. Bu özelikleri göz önüne alırsak bu sistem diğer sistemlere oranla çok daha kompakt bir çözüm olacaktır.

Hızla ilgili olarak 12 mm kurşun vidalı mile sahip EZA 600 mm/s hızla hareket etmektedir. Ayrıca 6 mm kurşun vidalı mil seçeneği de mevcuttur. Sensörsüz geri dönüşler 100 mm/hızda fark edilir ve bunun için ayrık tamponlar kullanılır.

EZS ile kombinasyon halinde, EZ limo ürün grubu içindeki motorlu sürgü ile hassas ve hızlı X-Y ekseni hareketler saptanabilir. Farklı şekilde kurulum, hatta çift eksen uygulamaları için özel montaj levhaları mevcuttur. Bütün limo ürün grubu, yüksek kalitede dizayn, kompakt yapı ölçülerinde ve çalışma ve kurulum kolaylığı sağlayacak şekilde karakterize edilmiştir. Adım motor sürücüsü sayesinde düşük hızlarda bile durgun ve kusursuz şekilde çalışan aktüatörler sunuyor. Bütün konumlama verileri, öğretme çubuğuyla veya yazılımıyla ayarlanabilir. EZA silindirleri 200-230 VAC veya 24 VDC besleme gerilimleri ile çalıştırılabilir.