Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kusursuz İletişim

Dil yalnızca insanlar arası bir iletişim aracı değil; endüstride de aynı işlevi görüyor. Festo’nun tedarik ettiği CoDeSys programlama sistemiyle mühendisler ve kontrol teknolojisi dünya genelinde ortak bir dile kavuşur. FEC Modular tip kontrol üniteleri, FED tip operatör panelleri ve ViPWin görselleştirme yazılımıyla birlikte CoDeSys mükemmel hareket kontrolü sağlar.

Festo ürün yelpazesinde yer alan kontrol birimleri ailesine endüstriyel seri haberleşme bakımından master-fonksiyonları ve bunun yanında SoftMotion uygulama olanakları kazandıran CECX tip modüler kontrol birimi CAN-Bus veya Profibus gibi haberleşme sistemleriyle de tam uyumludur.

CoDeSys/Controller Development System (kontrol birimi geliştirme sistemi) IEC 61131-3 normuna uygun beş yazılım dilini kullanarak donanım ile iletişimi kolaylaştırmaktadır. Konfigürasyon belirlemesi, fonksiyon programlaması, tahrik sistemleri parametrelemesi ya da süreçlerin görselleştirilmesi -görev ne olursa olsun, bundan sonra bu dünya standardı sayesinde en ufak FEC’den FEC Modular’a değin tüm kontrol birimleri Festo destekli CoDeSys ile programlanabilecek. CoDeSys donanımdan bağımsız olduğu için çeşitli kontrol üniteleri kullanılabilir. Bu sayede yeni devreye alınan uygulamalarda başlangıç maliyeti düşer, tedarikçi bağımlılığı önlenir. Eğitim, yazılımın hata bulma-ayıklama ve bakımına ilişkin danışmanlık hizmetleri IEC standardı sayesinde minimum düzeyde tutulur. CoDeSys uzmanları dünya genelinde hızlı destek temin eder.

Sorunsuz entegrasyon olanakları
Geniş çaplı bir komponent kütüphanesi sayesinde endüstriyel seri haberleşme sistemine bağlı tüm elektriksel tahrikler kolaylıkla işletmeye alınabilir, programlanabilir ve üzerlerinde arıza arama işlemleri uygulanabilir, Ethernet aracılığıyla yürütülen iletişim fonksiyonları da optimum seviyede desteklenir. Konfigürasyon ve sürücü araçları Festo’nun CANopen ve Profibus-DP -ve gelecekte AS-i için sunduğu endüstriyel seri haberleşme sistem cihazlarının entegrasyonunu mümkün kılıyor. Festo menşeli CoDeSys ilk kez FEC tip modüler kontrol ünitesi ile birlikte teslim ediliyor.
Harekete odaklı
“FEC Modular” gerek pnömatik gerekse elektriksel tahrik sistemlerine yönelik birçok kontrol ve tetikleme olanağı sunmakla birlikte ilgili ihtiyaç ve koşullara en iyi şekilde adapte edilebiliyor.

İster direkt giriş-çıkış tetiklemeli, ister dağınık esaslı bir valf adası üzerinden bağlantılı olsun; FEC Modular her iki durumda da gerekli bağlantı arabirimine sahip. Özellikle Festo ürünü elektriksel tahrik sistemleri için doğru bağlantıları her zaman mevcuttur. Daha yalın handling görevlerine yönelik giriş-çıkış kumanda ve tetikleyicilerinin varyasyonları CANopen üzerinden mümkündür. Servomotor, step motoru, ağır yük veya mini kızak tahriki… FEC her alanda tüm tahrik fonksiyonlarını kolay, uygun ve hızlı bir biçimde yerine getirir.

Kusursuz iletişim
İster alan esaslı ya da Ethernet, ister seri bağlantılı ara birimler ya da WLAN veya telefon ağları… Hiç farketmez:
FEC Modular bağlantılar ve iletişim konusunda çok yönlü bir yetenektir. Ethernet bağlantısıyla, işletmenin yönetim düzeyiyle bağlantılı dağınık esaslı büyük sistemler kurulabilir. Böylece değişik görevler birbirinden bağımsız olarak yerine getirilebilmekle birlikte, yüksek derecelisinden düşük derecelisine doğru işlem zincirleri oluşturulabilir ve çeşitli işlemler senkronize edilebilir. FEC Modular bu özelliklerinden ötürü özellikle dağınık esaslı sistemlerin otomasyonu için uygundur. FEC işletme verileri kaydı ve üretimin kontrol ve gözetimi amacıyla daha üst dereceli bilgisayar sistemiyle, VipWin görselleştirme programı ile veri alışverişi amacıyla da OPC veya DDE sürücüsüyle iletişim halindedir.

Kullanımı kolay
Kontrol üniteleriyle iletişimi sağlayan FED tip operatör panellerinde yer alan fonksiyon tuşları aracılığıyla kontrol birimiyle basit diyaloglar kurulabilir. Yeni kullanım ve gösterge arabirimleri FED 40 ve FED 60 ile FED daha düşük performans kategorisinde duyulan eksiklik giderilmiştir. FED’ler 3,8 ila 15 inç arasında değişen ölçülerde (FED 300 – FED 5000) dokunmatik ekran (Touchscreen) olarak da temin edilebilir.

“Browser Terminal” olarak Windows CE işletim sistemiyle birlikte sunulan 7,5 ila 15 inç arası ölçüdekiler entegre web sunuculu uygulamaları desteklemektedir.

Ancak bunları VipWin’in Windows CE uyumlu versiyonuyla işletmek mümkündür.

Optimum görselleştirme
VipWin görselleştirme yazılımı ile üretim süreciyle ilgili tüm bilgileri gerçek zamanlı ve kolay anlaşılır bir biçimde görselleştirmek mümkündür. Veri ve test sonuçlarının eksiksiz sunumu ayrıntılı grafiklerin, dokümantasyonların ve SMS ya da e-posta aracılığıyla mesaj gönderilmesini mümkün kılmaktadır.

VipWin modüler yapıdadır; öyle ki, basit üretim istasyonlarından komple üretim hattına kadar tüm süreçler denetlenebilmekte, ayarlanabilmektedir. Yazılım, Food & Drug Administration tarafından düzenlenen ilgili gıda maddeleri tüzüğünün “Bölüm 11”inde sıralanan koşulların tümünü yerine getirir.

Makine ve tesisler tam kontrol altında
CECX tip modüler kontrol ünitesi Festo’nun yeni endüstriyel Fieldbus-master kontrol ünitesi. CECX, versiyonuna göre geniş kapsamlı PLC fonksiyonları ve çok eksenli hareketler gerçekleştirebilen yüksek performanslı bir kontrol birimi. CECX digital, analog veya sayıcı birimi gibi fonksiyonel eleman gruplarıyla birlikte genel makine endüstrisinde geniş bir uygulama alanına sahip üniversal bir kontrol ünitesine dönüşüyor. CECX komple makine ve tesis otomasyonuna olduğu gibi, daha büyük çaplı bir tesise entegre edilmesi düşünülen modüler makine birimlerinin otomasyonuna da uygun.Sistemi müşteriye odaklı uygulamak
CECX kontrol görevlerinin yanı sıra elektriksel tahrik sistemlerini sürebilecek şekilde tasarlanmıştır. Festo Control Systems departmanı yöneticisi Achim Kottman’ın deyimiyle “CECX, PLC fonksiyonlarıyla SoftMotion uygulamalarının bir arada yürütüldüğü her alanda mükemmeldir, çünkü CoDeSys yazılımıyla kombinasyon halinde kontrol görevleri ve hareket akışlarına yönelik standart bir programlama arabirimi sunar.”

CECX üniversal özellikleri sayesinde, uygulamada belirli sektörlerle sınırlı kalmıyor. Ambalajlama endüstrisi, montaj teknolojisi veya handling alanında pekala uygulanabiliyor.

CECX tüm Festo komponentleri ile mükemmel uyum içinde çalıştığı için programlama zahmeti önemli ölçüde azalıyor.

Çok eksenli hareketler mümkün
Kontrol birimi Motion fonksiyonları bulundurmayan CECX-X-C1 ve Motion Controller tipindeki CECX-X-M1 olarak iki versiyonda mevcut. Her ikisinin arasındaki temel fark: CECX-X-M1 “SoftMotion” yazılım paketi ile çok eksenli koordine hareketler gerçekleştirebiliyor. Her iki versiyon kontrol biriminin fonksiyonlarını belirleyen CoDeSys yazılımıyla birlikte teslim ediliyor.

IEC 61131-3’e uygun bu yazılım platformuyla CPU ve giriş/çıkış modüllerinin konfigürasyonu hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleşiyor, pnömatik ve elektriksel otomasyon çözümlerinin programlanması ve ilk işletmesi basitleşiyor. Geniş kapsamlı komponent kütüphaneleri vasıtasıyla interpolasyona varana dek koordine hareketler gerçekleştirilebiliyor.

Uygulayıcı hareketlerin projelendirilmesini kolaylaştıran grafik editörlerden yararlanabiliyor (öte yandan bu tür bir görselleştirme aracı hareket akışlarını ilk işletmeden önce denetleme imkanı veriyor). CECX tüm bu özellikleriyle PLC ve Motion Control fonksiyonlarını optimum seviyede birleştirebiliyor.

Üniversal uygulama alanları
CECX, “kontrol dünyası”nın diğer aktörleriyle mümkün olduğunca uyum içinde olmak zorunda; bu nedenle başka sistemlerle iletişim arabirimleri çok önemli. Dolayısıyla CECX, CAN-Bus, Profibus-Master/Slave ve Ethernet (TCP/IP, Easy IP) arabirimlerini sunuyor. Bu sayede değişik kontrol mimarileriyle tam uyum içinde olup üniversal olarak uygulanabiliyor.

Sensör-aktüatör düzeyinin geleceği kablosuz olacak

Festo kablosuz komünikasyona giriş yapıyor
Festo, sensör-aktüatör düzeyini yakın mesafe için tasarlanmış en hızlı ve en sağlam kablosuz iletişim sistemlerinden biriyle donatıyor. ABB’nin kablosuz aktarım standardı olan WISA-COM gelecekte IO modüllerine iletilen sinyalleri kayıpsız kılacak. Bu sayede tesis kullanılabilirliği arttığı gibi mühendislik ve kurulum zahmet ve masrafları da azalacak.

Özellikle çok sayıda sensör ve aktüatörlerin dar bir alanda bir araya gelip tek tek kablo ve fişlerle kontrol organıyla irtibatlandırılan ortamlarda sistem tüm gücünü ortaya koymaktadır. Bu kadar çok sayıdaki kablo ve kablo bağlantı öğeleri mühendislik ve kurulum fazlarında yüksek maliyete sebebiyet vermekle birlikte kullanılan kablolarda meydana gelen aşınma ve eskimeden ötürü tesis arızalarının da en yaygın sebepleri arasında yer almaktadırlar. Oysa kablosuz (wireless) sensör/aktüatör dağıtıcı üniteleriyle mevcut üretim tesislerindeki arızalara davetiye çıkaran sinyal kabloları “emekliye” ayrılabilir.

Yüzlerce cihaz iletişim halinde
Fabrika otomasyonuna, daha doğrusu makine düzeyine yönelik bir ürün olan WISA-COM şu anda endüstriyel ortamın yüksek taleplerini yerine getiren tek sistem. ABB’nin bir sistemi olan WISA’nın açılımı Wireless Interface for Sensors and Actuators yani sensör ve aktüatörler için tasarlanmış kablosuz ara yüz anlamına gelmektedir.

Güvenilir bir teknoloji teşkil eden bu sistemin tepkime süreleri çok kısa, çalışma güvenliği çok yüksektir. Tek tesiste yüzlerce cihazın birbiriyle bağlantılanması, iletişime geçmesi bu sistemle mümkündür. Üstelik girişimlerin veya engellerin mevcut olduğu alanlarda bile sinyal aktarımı güvenle gerçekleşmektedir.
Kablosuz teknoloji özellikle özel amaçlı makine imalat sektöründe avantajlıdır. Çünkü burada hareketli kablolar vardır ve takımların sık sık değiştirilmesi gerekir.

Aynı şekilde robotların tutucularında, kaynak tesislerinde ve montaj sistemlerinde, ki burada özellikle otomotiv sektörünü anmak gerekir, kablosuz sinyal aktarımı daha avantajlı bir bilgi iletim biçimidir. Bu yeni teknolojiden yararlanabilecek diğer sektörler arasında yer alan gıda ve ambalajlama sektöründe kablolu çözümler hem hijyenik açıdan hem de tahriş edici, aşındırıcı ortam koşullarından ötürü kablosuz teknolojiyle rekabet edemez. Elektronik sektöründe söz konusu olan dar alanlarda ise kablosuz sayesinde kurulum masraf ve zahmeti önemli ölçüde azaltılır.

Uygulama olanakları çok esnek
Kablosuz komünikasyon dünyasına giriş çok az sayıda komponentle mümkündür ve mevcut makine veya tesis dizaynı üzerinde çok büyük bir değişiklik gerektirmez. Bu nedenle bu sistem sadece yeni makineler için değil, arızalanan IO kablolarından ötürü sık sık devre dışı kalan makinelerin upgrade’inde de kullanılabilir.

Fieldbus fişli giriş/çıkış modülü, bir çift anten, anten kablosu ve maksimum 13 sensör/aktüatör kapasiteli bir sinyal dağıtıcısından oluşan bir paket ile kablosuz komünikasyon dünyasının kapılarını aralamak mümkündür. Sensör/aktüatör sinyal dağıtıcısı tahrik sistemleri, valf adaları, pozisyonlama sensörleri veya ikili (biner sistem) sensörleri, kontakt ve şalterleri makine kontrol birimiyle irtibatlandırır. Böylece bus yapılarından bağımsız esnek bir iletişim ağı oluşur. Sistem Profibus DP, CANopen ve Device NET ara yüzüyle birlikte telsiz baz istasyonu işlevinde wireless modülleriyle iletişim amaçlı bir Gateway olarak da işletilebilir.