Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

KONVEYÖRLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRAN TEKNOLOJİ

TRUCK

Böma,Vorwerk Elektrowerke’deki tesislerinde konveyör hatlarına getirdiği teknolojilerle birçok engelin önüne geçerek doğrudan hedefe ulaşılmasını sağlıyor. Sensör ve aktüatör sinyalleri, Turck’un kompakt TBEN-S Profinet I/O modülleri üzerinden kontrolöre iletiliyor. Böma için bu prode birçok farklı kritik faktör bulunuyordu. Bunlar; ürünlerin boyutları, esnekliği ve kontrolörden bağımsız yapıları olarak sıralanabilir. Böma geliştirdiği teknolojilerle tüm tesisin esnekliğine katkıda bulunuyor. Yenilikçilik, yüksek kalite ve çok fonksiyonlu oluşu, Vorwerk’ten yeni Thermomix TM TM5 mutfak cihazının üç güçlü yönüdür. Benzersiz tasarımı, kılavuzlu pişirme fonksiyonu ve reçete yongaları ile aşçılığa dijital çağı getiriyor. Bu karmaşık ürün için verimli ve ekonomik bir üretim hat- tı oluşturmak bir zorluktu. Vorwerk, Avusturya’daki orta ölçekli bir şirketin gücüne burada da güvenmiştir. Böma, akıllı mutfak cihazının ana bileşenleri için plastik enjeksiyon kalıplama ve cihaz montajı arasındaki nakil hatlarını tasarlayıp kurulumunu gerçekleştirmiştir.

Ürünlerin A noktasından B noktasına doğru zamanda, çalışanların ihtiyaçlarına göre dikkatli bir şekilde nakledilmesi büyük önem taşıyor. Bunu yapmak için ise, bir robot farklı enjeksiyon kalıplama ile üretilen parçaları makinadan alıyor ve onları konveyor hattına yerleştiriyor. Bundan sonra, bu parçalar ayrı hatlar vasıtasıyla farklı bir alanda belirli pozisyonlara götürülüyor. Montaj hattındaki işçiler tarafından bir parçanın alınabileceği döngü süresi tam olarak belirleniyor. Bu nedenle de taşıma bantlarının tüm uzunluğu boyunca yaklaşık olarak bir zaman tamponunun planlanması gerekiyor. Her bir hat yaklaşık 50 metre oluyor. Konuya açıklık getiren yetkili, “İlk meydan okuma, üretim salonundaki mevcut oda bölümünde gerçekleşti. A ve B noktaları açıktı. Ancak, arasında aşılması gereken engeller vardı. Böma tasarımcıları, ilk önce konveyör bantlarını mevcut hollere tam olarak oturtmaya başladı. Alanın optimum kullanımı için duvarlar gibi bazı engeller bypass edildi. Konveyör bantlarının teorik tasarımı tam olarak salonun planlamasına uyarlanmalıydı. Bu, birkaç karmaşık hat ve birkaç seviye de gerçekleştirilebilirdi. Dikey nakliye için liftler kullanıldı. Pnömatik döner üniteler, elektrikli veya pnömatik çapraz konveyör şaftlarına bağlı olarak, saha da enjeksiyon kalıplama ile üretilmiş parçaları sola veya sağa hareket ettirmek için kullanıldı. Bununla birlikte, Böma kendi bünyesinde geliştirdiği dişli bant konveyörünü kullandı ve değişken sistem tam olarak bu ürünün şekline göre tasarlandı ve böylece enjeksiyon kalıbından işçiye sorunsuz ürün taşınması sağlandı” dedi.

KOMPAKT I/O MODÜLLERİNİN ETKİLERİ

Turck’un kompakt TBEN-S I/O modülleri sensör sin- yallerini Pro net üzerinden kontrolöre getiriyor. Tesisin hali hazırdaki aktüatörleri deTBEN-S modüllerine bağlan- mış. Dört dijital çıkış ve dört dijital giriş ile TBEN-S, konveyör hattındaki sinyal gereksinimlerini mükemmel şekilde karşılıyor. Böma Tasarım Başkanı Helmut Sutterlüty, “TBEN-S’ in esnekliğinden etkilendik. Tesisin bir kısmı eski yapılardan oluşmaktaydı, fakat bugünkü tesise entegre edildi. Başlangıçta kaç tane giriş ve çıkış sinyalinin kontrolöre getirileceği belli değildi. Bu yerlerde isteğe göre yapılandırılabilir TBEN-S-DXP ‘yi kullandık. Böylece yapılandırmayı geriye dönük olarak gerçek gereksinime uyarlamayı başardık. İsteğe göre kon güre edilebilen giriş ve çıkışlara sahip ürünleri diğer üreticiler de bulamadık. Diğer üreticilerin cihazlarıyla karşılaştırıldığında, TBEN-S modüllerinin teknolojisi çok daha üstün. TBEN-S modüllerinin boyutu da tercih s beplerinden biri oldu. Sadece 38 mm genişlikte, konveyör sisteminin dar alüminyum profillerine mükemmel şekilde oturuyorlar. Projedeki tüm sensörler Turck portföyünden geliyor. Turck’un fotoelektrik sensor partneri olan Banner