Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Konveyör Hattı Klinker Taşımacılığı için SmartWire-DT ile Donatıldı

Holcim (Almanya) AG uluslararası Holcim Ltd. Yapı Malzemeleri Grubu’nun bir alt kuruluşudur. Kuzey Almanya’nın bu en büyük yapı malzemeleri tedarikçisi 150 yıl önce bir çimento üreticisi olarak faaliyete başladı.

Şirketler grubu günümüzde çimento, çakıl, kum ve hazır karışımlı beton üretim sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Tam teşekküllü yapı malzemesi çözümleri ve hizmetleri ürün yelpazesini tamamlamaktadır.

Klinker işlenmiş çimentonun hammaddesidir. Öncelikle Holcim’in kendi kireç yatağından kireç çıkarılır ve kil ve kumla karıştırılır. Bu karışım fırında cüruf haline getirilir. Böylece ortaya klinker hammaddesi çıkar. Granüler çimento klinkerinin çapı üç ve beş santimetre arasındadır. Bir sonraki aşamalarda nihai ürün çimentonun üretilmesi için klinker bilyeli öğütücüde öğütülür. SmartWire-DT klinkerin fırından depolama silolarına taşınması ve kayışlar aracılığıyla silolara dağıtılması sırasında konveyörlerde kullanılmaktadır.

İşlem aşamalarının kaydedilmesi ve üretim süreçlerinin net ve şeffaf izlemesi giderek önem kazanmaktadır. Bunların amacı, zamanında müdahale etmek ve uygun önleyici tedbirleri uygulamak için işlem hatalarını veya işlem arıza sürelerini erkenden tespit etmektir. Eaton bu amaçla PKE elektronik motor koruma şalteri, NZM devre kesici ve SmartWire-DT bağlantı ve haberleşme sisteminden oluşan bir çözüm sunuyor.
PKE 32A’ya kadar bir akımla motor besleyicilerini güvenilir bir şekilde korur ve izler. Bir PKE temel ünitesi ile PKE açtırma ünitesinden oluşan modüler anahtar, izlenmek üzere esnek bir şekilde akım aralığına uyarlanabilir.

Açtırma ünitesinin geniş akım ayar aralıkları, çok sayıda geleneksel bimetal aşırı yük rölelerini kapsamakta ve bu özellik ana devrenin mühendisliğini büyük ölçüde basitleştirmektedir. NZM devre kesici daha yüksek güç değerine sahip motorlarla 1600A’ya kadar olan sistemlerin korunmasında kullanılır. PKE’ye benzer şekilde, elektronik röleye sahip bir NZM de geniş akım ayar aralıkları sayesinde çeşitli geleneksel bimetal devre kesicileri kapsayabilir. Her iki anahtarlama cihazının SmartWire-DT ile birlikte kontrol sistemine entegre edilmesi yalnızca birkaç basit işlemi gerektirir.

Bu da kullanıcıya motor besleyicileri ile sistemin bölümleri ile ilgili verileri daha yüksek düzeydeki kontrolöre aktarma seçeneği sunar. Lägerdorf tesisinde NZM2 ve PKE elektronik motor koruma şalterli motor yolvericiler (enversör yolvericiler ve DOL yolvericiler) kullanılmaktadır.

SmartWire-DT Profibus DP veya CANopen gibi standart endüstriyel ağ sistemlerini temel almaktadır. Dolayısıyla standart PLC programlama sistemleri (CoDeSys ve STEP7 gibi) ile SCADA sistemlerine kolayca entegre edilebilir. SmartWire-DT üstündeki her bir slave’e yalnızca bir düğmeye basılarak ve slavelerin bağlı olduğu sıra ile ağ geçişinde bir adres verilir. Adres çağrılıncaya dek slaveler etkinleşmez. SmartWire-DT yazılımı (SWD-Assist) planlama süresince kullanıcıyı desteklemektedir. Fonksiyon öğelerinin doğru seçilmesine yardımcı olur, donatı önerir ve güvenilirlik kontrollerini yapar. Yazılım network yapılandırmalarında da (Profibus yapılandırmaları gibi) özgün cihaz tanımı dosyaları (GSD dosyaları) oluşturmak için kullanılabilir, bu dosyalar daha sonra uygun programlama sistemine kolayca aktarılır.

SmartWire-DT montaj ve kablolama gerekliliklerini asgari dereceye indirir. Sürekli yeşil SmartWire-DT kablosu kontrol panosunun çarpıcı bir özelliğidir. Gerekli bileşenler arasındaki haberleşme ağını sağlar.

SmartWire-DT ayrıca bütün kontrol sisteminin kablolanması gereğini ortadan kaldırır – tek bir SmartWire-DT kablosu normalde gerekli güç ikmalini sağlar. Geleneksel I/O modüllerine de artık gerek yoktur; çünkü SmartWire-DT üstündeki I/O düzeyi doğrudan şalt cihazına entegre edilebilir, dolayısıyla hata ihtimali bütünüyle ortadan kalkar.

SmartWire-DT böylece işlem verilerinin sorunsuz kontrolünü ve okunmasını sağlar. PKE ve NZM ile hem anahtarlama konumları gibi basit ikili verilerden hem de açma nedenleri gibi daha kapsamlı mesajlardan ve motor akımları ile bir motorun termal yükü gibi analog verilerden oluşur.

Verilerin sınıflandırılmış aktarımı kullanıcılara izleme ve kontrol süreçlerinde yeni seçeneklerin kapısını açar. İmalat süreçlerinde (izleme) artırılmış şeffaflık, kritik durumların veya hataların erken tespiti ve önleyici bakım yönetimi bu fırsatlardan birkaçıdır.

Sonuç
Lägerdorf tesisinde sistem planlaması ve mühendisliğinden sorumlu Gerd Sievers durumu şöyle özetliyor: “Klinker imalatında kullandığımız konveyör kayışı için akıllı bir motor yolvericisi arıyorduk. Aradığımızı Eaton’da bulduk.

Hali hazırda kontrol panolarımıza entegre edilmiş olan SmartWire-DT sistemi yüksek bir güvenilirlik seviyesi sunuyor ve ürün kalitesini güvenceye alıyor. Bizler için büyük önem teşkil eden diğer bir nokta ise SmartWire-DT’nin işlemlerimizi daha büyük bir verimlilik, şeffaflık ve netlik içinde tasarlamamızı sağlamasıdır.

Gerektiğinde, bileşenleri işlem sırasında değiştirmek de mümkündür. Kontrol panosu konseptimizi bütünüyle SmartWire-DT ile uyguladık. Dahili sistem manipülasyon koruması, SCADA sistemindeki son derece hassas hata mesajları veya önceden ayarlanabilir değerler gibi sağlanan fonksiyonlar, başta koyduğumuz planlama gerekliliklerinin çok ötesindedir – SmartWire-DT bize ciddi bir katma değer sunuyor.”