Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kontrolörler

1968 yılında karışık röle kombinasyonlarının yerine kullanılmaya başlanan PLC’ler, sonrasında daha karmaşık uygulamalarda yer bulan PC temelli sistemler ve son olarak eklenen PAC’lerle yelpazesini sürekli genişleten “kontrolörler” bir otomasyon sistemi için en önemli bileşen konumundalar.

Endüstriyel uygulamalar için doğru kontrol altyapısının seçimi ise kolay olmayan bir çalışma. Çözümün gerekli yazılım ve donanımı barındırması, çabuk devreye alınması, güvenilir, güçlü ve esnek olması, uygun fiyatlı, bakımı kolay ve geliştirmelere açık olması seçimi belirleyen faktörlerden bazıları. Bunlara ayrıca yüksek hızlı kontrol, hareket, özel analog giriş/çıkış, görüntü işleme gibi kompleks ihtiyaçlar da eklendiğinde sunulan çözüm önerileri daha da artacaktır.

Dosya sayfalarında yer verdiğimiz çözüm alternatiflerinin seçimlerinize yardımcı olacağını umuyoruz…